Regl Dönemi Ağrıları İçin Çözüm Önerileri

Unutmayın Regl Doğal Bir Süreç

Regl dönemi ağrıları şüphesiz her kadın için korkulu bir rüya olmaktadır. Regl dönemi tamamen doğal bir süreç olmakla birlikte daha kolay atlatabilmek yolları da vardır. Bu kısa yazımızda regl ağrılarınızı hafifletecek işe yarayan birkaç püf noktası sunmaya çalışacağız.
Öncelikle konuya ağrılı regl durumunun iki farklı tipi olduğunu söylemekle başlayalım. Primer tip ağrılı regl ilk regl ile başlayan ve çoğunlukla yanında herhangi bir hastalık ile sürmeyen tiptir. Sekonder tip denilen ağrılı regl ise genellikle ilerleyen zamanlarda ortaya çıkan ve altında çoğunlukla başka sorunlar da barındıran ağrılı regl tipidir.

Primer Tip Regl Dönemi Ağrıları

Primer tipte, regl dönemi başladığında karnın alt kısmında ağrılar görülür. Bu yoğun ağrılar genellikle 12 saat ile 3 gün arası sürer. Yalnızca adet dönemindeyken görülür, ade döneminden çıkıldığında kendiliğinden düzelir. Adetten yaklaşık bir gün önce doktor kontrolünde NSAID grubu ilaçlar kullanılabilir. Bunun dışında doğum kontrol hapları da adet düzenleyici etkileri olduğu için yaygın olarak kullanılabilmektedir. Bu dönemi yine doktor kontrolünde olmak şartı ile ağrı kesiciler ile daha kolay atlatabilirsiniz.

Regl Dönemi Ağrıları İçin Çözüm Önerileri

Sekonder Tip Regl Ağrıları

Sekonder tip denilen ağrılı regl durumunda normal adet sancıları ile kıyaslanamayacak derecede şiddetli ağrılar görülür. Bel ve sırt bölgesini sarabilen çoğunlukla kramp tarzı sancılarla görülen bu tip regl ağrıları baş etmesi daha zor ve mutlaka yardım alınması gereken ağrılardır. Rahimde bulunan fizyolojik bir sorun kaynaklı olabildiği gibi başka bir hastalık tarafından tetiklenerek de meydana gelebilmektedir. Çok ilerlemiş evrelerde laparoskopi yöntemi ile karın boşluğuna bakılır ve eğer varsa hasarlı bölge saptanır. Ağrı kesiciler ve doğum kontrol hapları bu ağrıları dindirmek için kullanılabilir.

Yorulmayın ve Hafif Beslenin

Regl dönemi boyunca mümkünse kendinizi yormamaya, daha hafif gıdalarla beslenmeye çalışın. Yorucu olmayan temel egzersizler yapabilirsiniz. Ilık bir duş çoğu zaman işe yaramaktadır.

Bakınız: REGL AĞRILARINA İYİ GELEN 7 BİTKİSEL KARIŞIM

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz