Startup Girişimcilik Örneği Arayanlar İçin Başarılı Bir Girişim Hikayesi!

Startup girişimcilik örnekleri birçok genç girişimci tarafından önemle araştırılır. Ancak önemli olan girişimcilik için kararlı olmaktır!

Bilgece ..
Bilgece .. Tüm Haberleri
Startup Girişimcilik Örneği Arayanlar İçin
Startup Girişimcilik Örneği Arayanlar İçin
+6
Haber albümü için resme tıklayın

Startup girişimcilik konusunda Türkiye’de yapılan projeler arasında; başarısı ile ismini duyuran Makaleyaz.Net, hazır makale alım satım platformu olarak en dikkat çekici örnekler başında geliyor. Genç girişimci Efe İnce gerçek bir başarı hikayesi ile yeni girişimciler için gerçek cesaret niteliğinde!

İşte bu noktada gerçek girişimcilik nedir nasıl olur? Girişimcilik sürecinin aşamaları nelerdir? Girişimcilik motivasyonları konusunda insan neye ihtiyaç duyar? Gerçek girişimcilik örnekleri incelendiğinde başarı nasıl sağlanmıştır. Başarı tesadüf müdür? Startup girişimcilik türleri içerisinde bir adım atılacaksa ihtiyaç olunan esas duruş nedir Efe İnce anlatıyor…

Merhabalar Efe Bey. Kısaca Okurlarımıza Kendinizden Biraz Bahsedebilir Misiniz? Makaleyaz. NET Kurucusu Efe İnce Kimdir?

Merhabalar, ben Efe İnce. 1987 Çorum doğumluyum. 1989 yılından beridir İzmir’de yaşıyorum. Lise eğitimini Anadolu Ticaret Meslek Lisesi’nde tamamladım, o sene ilk kez Türkiye ‘de Bilgisayar Programcılığı bölümü açılıyordu. 2000 senesiydi yanlış hatırlamıyorsam. Sözel ve daha çok edebiyat yanım ağır basmasına rağmen, sayısal bir bölümde buldum kendimi. Meslek Liseleri’nde o senelerde bölüm değiştirme şansı olmadığından, bizde mecburen gittiğimiz yere kadar devam ettik.

Dokuz Eylül Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı bölümüne 2005 senesinde başladım. Fakat üst üste 2 sene 1. sınıfta kalınca, bende artık “ Kafam daha fazlasını almıyor.” diyerek bırakmak zorunda kaldım. O sene ilk mesleki tecrübemi de, İstanbul’da aydınlatma ürünleri satan bir firmada edindim. Kısa bir süreç oldu.  Sonrasında İzmir’e geri döndüğümde, Türkiye’nin sayılı reklam ağı girişimlerinden olan ( Ki o zamanlarda 2008-2009 seneleriydi. ) Luus Reklam Ağı’nda reklam ilişkileri, müşteri yönetimi görevlerinde yer aldım. Ama bu da pek uzun soluklu olmadı.

Ardından askere gidene kadar farklı yerlerde hem alanımla alakalı, hem de oldukça alakasız birçok yerde kısa süreli iş maceralarım oldu. Askerlik sonrasında da, sinema & eğlence sektöründe ekip üyeliği, bir süre yine evden çalışma şeklinde e-ticaret macerası nihayetinde ise uzun soluklu bir iş deneyimi olarak turizm sektöründe depo sorumluluğundan, satın alma sorumluluğu ve IT sorumluluğuna kadar pek çok alanda farklı tecrübeler edindim. 2015 senesinde evlendikten sonra, bir süre daha turizm alanında çalışmaya devam ettim ve 2018 senesinde Makaleyaz.NET sitesini açmaya karar verdim. Sene 2021, devam ediyoruz =)

2018 Yılında Türkiye’de Ekonomik Bir Gerileme Süreci Ortaya Çıkmaya Başladı. Birçok İşletme Kepenk Kapatırken Siz Startup Bir Girişimcilik Örneği ile Sahalara Atıldınız Korkmadınız mı?

İşsiz kaldığım bir döneme denk geldi benimde. Aylardır maaş alamadığım turizm sektöründen sonra, işsizlik maaşı başvurusu yapmıştım. Artık nihayetinde, benim için çok fazla bir seçenek kalmamıştı. Bende, ne öğrendiysem “ En iyisi olarak hangisini yapabilirim? “ diye kendime sorduğumda yine iş yazı ve metin işine döndü. Toplam 8 ay, ayda 1238 TL işsizlik maaşı ve o vakte kadar edindiğim 6-7 bin TL’lik bir sermaye ile Makaleyaz.NET’e başlamış oldum. Korkmadım mı? Korktum tabi. Hele ki işsizlik maaşımın bitmesine son 1 ay kala. Çünkü halen sistem kendi kendine yetmiyor, bana bir şey kazandırmıyordu.

Bireysel gayretlerle, işte o son 1 ayda meyvesini almaya başladığımda “ Bu iş olacak galiba!” dedim. O günden, bu güne de devam ediyor. Önce Makaleyaz.NET’i bu tip serbest zamanlı yazarlık yapan arkadaşlara tanıtmak vardı aklımda hep. Sadece 6 ayda 300 üzerinde yazar artık site üzerinden içeriklerini satabiliyor, sipariş alarak iş tamamlayabiliyordu. Sonrasında da içerik ihtiyacı olanlar keşfettiler. İlk başlardan itibaren, şimdiye kadar “ Bilginle kazan, zevkle harca! “mottosu ile devam ediyoruz.

Makaleyaz.NET Startup Girişimi İçin Yaşınız İtibari ile Devletten Genç Girişimci Desteği Aldınız mı?

Ben yaşım itibariyle devlet teşviklerinden faydalanamıyordum 2018 senesinde. 29 yaşında olan genç girişimcilere, devlet tarafından gayet ideal teşvikler sağlanıyordu. Bende, bu konuda hem bilgi sahibi, hem de tecrübeleriyle bana yardımcı olacak biriyle tanışarak bu tip fırsatlardan haberdar oldum. Buradan izmirmalimusavir.net sitesi sahibi Sayın İsmail Erdem OK’a da çok teşekkür ederim. Verdiği fikirler, sürekli devam eden plan desteği ve yardımları sayesinde eşimin üzerine açtığımız şirketimiz ile bugüne kadar gelebildik. Bu süreçte, tüm muafiyet ve teşviklerden faydalanabilmemiz için kendisi gerekli adımları attı ve bizlere de sıkılmadan tüm ayrıntılarını anlatarak daha çok motive etti.

Makaleyaz.Net Nasıl Bir Platform? Hangi Hizmetleri Sunuyorsunuz? Web Site Sahipleri Neden Makaleyaz ı Tercih Etmeliler?

Makaleyaz.NET, 2 temel işlem üzerine kurulu. Tamamen içerik ( makale, blog yazısı, sektörel yazı vb. ) alanında hizmet veriyor. Birincisi, hazır içerik satışı ve alışı. İkincisi, sipariş & teklif usulü iş verme ve iş alma. Sitemizde 50’nin üzerinde genel , 10 ‘a yakın özel kategori var. Bu kategorilere, hem kendi bünyemizden seçerek oluşturduğumuz özel ekibimizle, hem de şuan sayıları 1000’e yaklaşan serbest zamanlı yazar arkadaşlarımızla serbest konularda içerikler üretiyoruz. Ara sıra bende yazıyorum tabi =) 2 esas duruşumuz var. Kesinlikle özgün ve yapı kurallarına olabildiğince uygun olacak.

Diğeri ise, ekibimizde her arkadaşımız bizlerin standartlarını yakalayacak. Zaten, özel ekipte olan arkadaşlarımızla daha çok iletişim halinde olduğumuz için hem site üzerinden hem de site dışı birçok iş konusunda sürekli faaliyetlerimize devam ediyoruz. Web sitesi sahipleri, genellikle içerik üretme konusunda hem zaman hem de teknik açıdan sorun yaşayabiliyor. Bu nedenle, burada özellikle içerik konusunda uzman veya yarı uzman arkadaşlarımızdan web siteleri için en ideal içerikleri satın alarak anında kullanabilmeleri çok önemli. Hazır içerik satışlarında, dilediği kategoriden dilediği içerikleri satın alarak panelinden indirip, hemen kullanabiliyorlar.

Tüm hazır içerikler, öncelikle özgünlük sorgusundan ve yapı denetiminden geçiyor. Her hâlükârda, elbette farklı yerlerde satış yapan yazarlardan ve bizlerinde gözden kaçırabileceğimiz durumlardan ziyade “ sadece hazır içeriklerde geçerli özgünlük sorunu olan içeriklerin ücret iadesi “ uygulamasını devreye soktuk. Bu da, aslında alıcılar yani site sahipleri açısından iyi bir avantaj. Ayrıca, sitedeki tüm yazarların kendi profilleri var. Yazarlar hakkında yapılan yorumlar, puanlar herkese açık biçimde görüntülenebilmekte. Bu da, alıcı yani web sitesi sahiplerine yazar ve kalite açısından fikir verecektir. Online desteğimiz günün neredeyse en az 6 saati açık. Destek alanından ise, destek mesajları en geç 20 dakika içinde yanıtlanmakta ve olası sorunlara her iki tarafı da memnun edecek çözümler üretmeye çalışıyor.

Aslında Sıfırdan Bir Platform Oluşturmak Üye Sayısına Ulaşarak Başarıdan Söz Etmek Kısa Vadede Zor. Startup Girişimcilik Sürecinin Aşamaları Göz Önüne Alındığında Hazır Makale ya da İçerik Üretimi Hizmet Satışı Yapan Platformlar Arasında Kendinizi Nerede Konumlandırırsınız?

Bizler yayına başladığımızda, en büyük rakiplerimizin en az 4-7 yıllık tecrübeleri vardı. Yani, aslında bu piyasaya hâkim, serbest zamanlı yazarlık kavramını ülkemize ilk getiren platformlardı. Hele ki bazı forumlar, 10 senenin üzerinde bir zamandır bu açıdan insanlara aracılık ediyorlardı. Bizim her konuda dezavantajımız vardı kısaca. Fakat baştan itibaren öncelikle yazarları memnun edecek uygulamalar yaparak, “ Bizimde bu sektörde artık yerimiz var.” mesajını bildirmek istedik. Erken ödemeler, teşvik ödemeleri,  piyasanın en düşük ödeme alt limiti ve en düşük komisyon oranı gibi yazar açısından avantaj yaratacak riskleri üzerimize aldık. Bu da yakın zamanda, yazarların bize karşı önce güven sonra sempati duymasına neden oldu.

2021 ‘de bu sektörde neredeyiz? Google’a göre en üstte =) Neredeyse bizler ve bu sektör için önemli olan tüm anahtar kelimelerde 1-2 istisna haricinde 1. ve 2. Sırada peş peşe geliyoruz.

Genel anlamda ise, bu yeri bizler söyleyemeyiz. Kullanıcıların söylemesi çok doğru olur.

Makaleyaz.Net’te İlk Başladığınız Gün ile Bugünkü Geldiğiniz Nokta Arasında Nasıl Bir Tablo Görüyorsunuz? Makaleyaz’ın Bugün Geldiği Noktada Ne Gibi Hizmet Farkı Var?

Makaleyaz ilk etapta, rutin bir al –sat sistemiydi. Gelişmiş pek bir yönü yoktu. Özellikle, yazarların dönüşlerine bakarak, 3 sene içerisinde neredeyse %100 performans artışı sağlayan geliştirmeler ve güncellemeler yaptık. Kurallarımızı, uygulamalarımızı, teknik alt yapımızı bu dönüşlere göre geliştirdik. Geliştirmeye de aralıksız devam ediyoruz.

Son 8 aydır, özel kategori hizmeti sunuyoruz. Kendi ekibimizle, sürekli kaliteli içerik ihtiyacı olan 10 kadar özel kategoriye şuan aralıksız içerik yazıyoruz. İş havuzu sistemi, forum, dosya yükleme servisi gibi geliştirmeler yaptık. Bu sayede,  daha kullanışlı bir platform olabilmek için ilk aylarımıza nazaran “ devrim “ sayılacak geliştirmeler sağladık.

Haftada 5-10 içerik satışından, 200-500’lere varan hazır satış performansı yakaladık. Haftada ortalama 1 sipariş potansiyelinden, şuan 20-30 kadar siparişe çıktık.

Ortalama olarak alıcı memnuniyet oranımız %92. 400’e yakın alıcıya ulaştık.

Bunlar bizlerin emekleri, kullanıcıların güveni ve sempatisi sayesinde oldu. Bu şekilde de devam etmek en öne çektiğimiz görevimiz bizler için. Bunu daha yüzlerce yazar ve alıcı arkadaşlarımız ile devam ettireceğimize eminiz.

Son yıllarda özellikle kendi işini yapmak isteyenler için startup girişimcilik olayı cidden araştırılan bir konu. Bu anlattıklarınıza bakılırsa aslında mevzu biraz da cesaret gibi… bilhassa rekabetin sıkı olduğu bir alanda girişimcilik adımı atmak çok daha ciddi bir sorumluluk olsa da siz bunu başarmışsınız. Gerçekten tebrikler. Bu güzel sohbet için çok teşekkür ederiz Efe Bey. Ayrıca girişimcilik konusundaki kararlılığınız ve attığınız adımların başarıya giden öyküsü etkileyici.  Tekrar teşekkürler.

EFE İNCE: “Bu röportaj fırsatını bana verdiğiniz için kendim, ekibim ve Makaleyaz.NET için teşekkür ederim.”

23 Oca 2021 - 18:00 - --- Okunma

Muhabir Bilgece ..

Son bir ayda okuhaber.com sitesinde 273.666 gösterim gerçekleşti.


TÜM RÖPORTAJLAR GÖSTER

göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak OKU HABER Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan OKU HABER hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler OKU HABER editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı OKU HABER değil haberi geçen ajanstır.
Anket Erken seçim olsa hangi adaya oy vermeyi düşünürsünüz?
Hızlı Bul - Tanıtım Yazısı