Menajerlik Nedir ? Menajer Ne Demek? 12 Adımda FA Organizasyon Cevaplıyor!

Menajerlik mesleği Türkiye’de en prestijli meslekler arasında yer alıyor. İşte Türkiye’nin önde gelen menajerlik şirketi FA Organizasyon yorumu ile Türkiye’de menajerlik !

Bilgece ..
Bilgece .. Tüm Haberleri
Menajerlik Nedir ? Menajer Ne Demek? 12 Adımda FA Organizasyon Cevaplıyor!
Menajerlik Nedir ? Menajer Ne Demek? 12 Adımda FA Organizasyon Cevaplıyor!
+22
Haber albümü için resme tıklayın

Menajerlik şirketleri özellikle ünlü sanatçılar ile başarılarını Türkiye’de ve dünyada duyurmaktadırlar. Biz de Türkiye’de, Avrupa ve Türk Cumhuriyetlerinde başarılı organizasyonlara imza atmış, Türkiye’nin en meşhur sanatçılarının menajerliğini üstlenen FA Organizasyon ile menajerlik konusunun detaylarına inmek istedik.

“Türkiye’ de nasıl menajer olunur? Menajer kime denir ? menajerlik nedir ? Menajer nedir ne iş yapar? Menajerlik maaşları ne kadar ? nasıl menajer olurum ? ” gibi merak edilen soruların cevabı peşine düştük. Tabi en doğru cevabı da işin ehlinden öğreniriz diyerek Arda Sohtaoğlu’na 12 maddelik bir soru dizisi yönelttik.

İşte menajerlik konusunda tüm merak edilenler ve bir menajerin çalışma günlüğü!

Menajerlik Turumuz Başlasın !

Merhabalar Arda Bey… Yeni bir röportajla daha sizinle beraberiz. Etkinlik sektörü konusunda kurumsal deneyimleriniz ile oldukça başarılı bir çizgide ilerliyorsunuz. Kurumsal organizasyon şirketleri ve pandemi süreci ile ilgili röportajımızın ardından bu defa konumuz menajerlik.

Menajerlik konusunda herkesin aklına takılan birkaç soru var bu konuda sizden detaylı bilgi almak isteriz. Hemen sorularımızla konuya hızlı bir giriş yapalım .

1- Menajer Ne Demek ? Menajer Kime Denir ?  Menajerlik Şirketleri Ne İş Yapar?

Merhabalar Yasemin Hanım . Yeni bir çalışmada Okuhaber ailesi ile yeniden beraberiz. Keyifli bir çalışma olacağına eminim. Teşekkür ederim.

Sorunuza cevap vereyim hemen… Menajer, ünlü isimler ile çalışan ve bu isimlerin tüm organizasyonlarına yön vererek planlama yapan kişidir. Sanatçının projelerine ve ekibine liderlik yapan kişidir. Marka yönetimi konusunda oldukça donanımlı olması gereken ve sanatçının marka değerini arttırarak devam ettirmesi gereken yetkili olan kişidir.

Menajerlik şirketleri de bünyesinde birden fazla menajeri ve müşteri temsilcisini barındıran bir kurumdur. Çalıştığı sanatçılar için menajer yönlendiren ve bu menajerlik çalışmalarını organize eden yapıdır. Bu bağlamda menajerler ellerinde bir sanatçı listesi bulundurur ve bu kişilerin katılacağı etkinlikleri organize eder.

Menajerlik tek başına sanatçı organizasyonu için değil; tüm ünlü isimler için geçerli olan bir çalışmadır. Bu bir futbolcunun, sinema sanatçısının, mankenin ya da başka ünlü bir ismin katılacağı etkinliğin organizasyonu olabilir. Bu ünlü isimlerin çeşitli organizasyonlara daveti ve bu davetlerin organizasyonları için menajerlik çalışması gerekli ve profesyonelce yapılması gereken bir çalışmadır.

Sanatçıyı her alanda en iyi şekilde temsil etmesi gereklidir. Hem iç iletişim hem de dış iletişimde sanatçıyı korumak mahiyetinde gerektiğinde kendisini ve şirketini de öne atarak alınması gereken sorumluluğu üstlenmesi gerekiyor.

2- Menajerlik Konusunda Merak Edilen İlk Sorulardan Birisi “ Türkiye’de Menajerlik Maaşları Ne Kadar?” Arda Bey Menajerler Türkiye’de Gerçekten Kazanıyor Mu?

Bu soruyu şu şekilde cevaplamak istiyorum… “ Sektörel farklılıkların dışında bir karakter; hem donanıma sahip, hem de işini sahiplenerek yapıyorsa o kazanç bir gün onu bulacaktır.”

Menajerlik konusunda Türkiye’de çalışmalarını yürüten menajerlik şirketleri için oldukça geniş bir çalışma sahası mevcuttur. Sadece yurt içi değil yurt dışı çalışmalarda da aktif şekilde ünlü isimlerin katılacağı projeleri organize etmek mümkündür.

Menajerlik evrenseldir. Sizin ürününüz olan sanatçı, fenomen ya da oyuncu hiç fark etmez… Siz artık onunla bir bütün halinde yaşıyorsunuz… O ne kadar iyi bir noktaya gelirse sizin de kazancınız aynı oranda artacaktır.

Sanatçının marka değerini evrensel boyuta taşımak menajerin elinde … Bu nedenle menajer kendi donanımı ile eşdeğer şekilde kazancını belirlemiş oluyor.

Türkiye’de menajerlik yaparak geçim sağlamak elbette dönemsel olarak değişen bir kazanca sahiptir. Özellikle koronavirüs ile beraber etkinliklerin neredeyse durma noktasında olduğu bir süreçte menajerler de işlerini rölantide götürmektedir.

Bir menajer maaşının yüksek rakamlarda seyredebilmesi için özellikle menajerliği yapılan sanatçının yoğun bir iş temposuna ve programlara yoğun talebine bağlıdır.

Menajerlik eğlence sektörü ile iç içe olduğundan dolayı yeniliklere de hızlı adapte olmak gerekiyor. Örnek verecek olursak pandemi ! Pandemi sürecinde etkinlik sektörü ciddi bir darbe yedi.

Dijital kaynakları kullanarak dijital dünyaya ayak uydurmak ve sanatçının da etkinliklerini bu yönde kanalize etmek gerekti. Burada menajer yine öncü ve liderlik konumunu üstleniyor.

Menajer, çalıştığı kişinin bu değişim ve dönüşüme ayak uydurması için donanımlı ve girişken olmalıdır. Bir menajer sanatçısını aktif tutamıyorsa uzun vadede popüleritesi noktası dahil beli problemlerle karşılaşabilir. Bu sebeple kreatif noktada sürekli üretken bir tablo çizmesi gereklidir.

Ünlü ismin aktif şekilde katıldığı etkinlik sayısı arttıkça bu etkinliklerin organizesi ve anlaşma süresinde yapılan çalışmalar da yoğunlaşacaktır. Menajerlik şirketleri özellikle ünlü isim ve basın ilişkileri konusunda aktif rol oynamaktadır.

Sanatçının basında aktif olma durumu dönem dönem değişkenlik gösterebilmektedir. Buna göre tabi kazanılan tutar da sürekli değişiklik göstermektedir.

Ben menajerlik sürecinde işleyiş, kalite ve işin marka değerini belirli bir standarda oturtmak gerektiğini düşünüyorum ve bu hususa çok önem veriyorum. O yüzden sanatçının popüleritesi arttıkça, etkinlik sayısı arttıkça daha fazla proje geliştirmek ve buna ayak uyduracak donanımda bir iç ekibe sahip olmak gereklidir.

Bu iç ekibin enerjisi ve donanımı menajeri yukarı çekecek en önemli noktalar başında gelir ve menajer ekibinin ciddi donanımlı, enerjisi yüksek kişilerden oluşması gerekiyor.

Sadettin Saran’ın çok hoşuma giden bir sözü var…

“Firmanızda eğer sizden küçükler varsa cüceler şirketi, fakat firmanızda sizden büyük kişiler varsa işte o zaman büyük şirket olursunuz!” diyor… Bizler de ekibimizi bu doğrultuda oluşturup çalışmalarımızı bu şekilde sürdürüyoruz.

3- Sosyal Medya Fenomenleri Gündemde Olan Bir Meslek. Sanatçılarla, Fenomenlerin Birlikte İşlediği Bir Süreci Yönetiyorsunuz. Bu Konuda Neler Söylemek İstersiniz ?

Sosyal medya fenomenleri günümüzde çok önemli bir konuma sahip. Bizler; kurumsal etkinlikler, bayi toplantıları, sanatçı pr çalışmaları veya etkinlik projeleri gerçekleştirirken, kreatif ekibimiz yaratıcı taslaklar oluştururlar.

Sosyal medya fenomenleri için içerik üretiyoruz, prodüksiyon çekimleri yapıyoruz, sosyal medya yönetimlerini üstleniyoruz… A’dan Z’ye bir süreç işliyor. Fakat burada bir diğer önemli nokta sosyal medya fenomenleri, kurumlar, sanatçılar ve diğer iş birlikçilerin bir araya geldiği projeler. Menajerler bu noktada kritik bir görev üstlenmektedir.

Sanatçıların yeni çıkartacağı şarkılar, sanatçıların sahne alacağı performanslar veya sanatçılarımızın mutlaka Pr gerektiren bir çalışması olması halinde fenomenler ile iş birliği sağlıyoruz.

Fenomenlerin takip ettiği kitleler, takipçilerin ilgi alanları göz önünde bulundurularak doğru fenomeni doğru sanatçı ile ortak bir projede buluşturmak önemlidir. Fenomenlerin ürettiği içerikle beraber fenomenin projeyi sahiplenmesi de çok önemli bir durumdur.

4- Sanatçı Menajerleri Ne İş Yaparlar ?

Sanatçı menajerleri ağırlıklı olarak konser organizasyonu ve sanatçının basın ilişkileri konusunda aktif rol oynarlar. Sanatçının davet edildiği etkinliklerin kabulü ve organizesi, gerekli görüşme ve anlaşma süreçlerinin planlanması menajer kontrolünde gerçekleşir.

Aynı zamanda menajerin iletişim yönünün kuvvetli olması gereklidir. Sanatçının ekibi çok farklı alanlarda bir araya gelmiş birimlerden oluşmaktadır. Tüm bu farklı işlere vakıf kişilerin bir arada yönetilmesi işine menajer bakar.

Sanatçının orkestra ekibi, kuaför ekibi, sahne organizasyon ekibi gibi birçok ekibin koordinesini sağlar. Bu sebeple motivasyonu yüksek tutan, pozitif enerjisi ile öne çıkan iletişimi kuvvetli bir kişi olması gereklidir. Bu işleme menajerlik alanında iç iletişim diyoruz.

Menajerlik konusunun bir de dış iletişim kısmı söz konusu… Dış iletişim noktasında; etkinliklerin kurgulanması gerekiyor. Burada iletişimde olunan iş verenler var, kurumsal merciler var…

Tüm bunların haricinde tüm organizasyonu menajer üstlense bile sanatçıyı doğru temsil edecek, tüm ekibi kontrol ederek organize edecek bir duruşa sahip olması gerekiyor.

5- Peki Sizce Futbol Menajerlik İşleri Mi Yoksa Sanatçı Menajerliği Mi? Sebepleri ile Bir Kıyaslama Alabilir miyiz?

Bu konuda bir kıyas yapmak çok da doğru olmaz. Çünkü menajerlik şirketleri başında yer alan kişiler aslında kendi ilgi alanları konusunda konumlanırlar. Futbola meraklı olan kişi futbol menajerlik işine girer.

Sanata ve sanatçıya ilgili olan kişi sanatçı menajerliği yapmak ister. Bu tamamen kişinin kendi tercihi ile alakalıdır. Ortak olan husus her iki alan için de işini sahiplenerek doğru adımlar atarak ilerleyen kişi her koşulda kazanacaktır.

6- Türkiye’de Menajer Nasıl Bulunur?

Bizler FA Organizasyon olarak; sanatçılarımızın menajerlik ve prodüksiyon ayağı, operasyon süreci, marka değeri, marka kimliği oluşturma ve basına kadar A’dan Z’ye hizmet veriyoruz. Onlarla bir bütünlük sağlıyoruz.

FA Ailesi bunun dışında sahada yani etkinlik noktasında da sanatçılarımızı buluşturma görevi üstleniyor. Kurumsal firmaların bayi toplantılarında, düğün organizasyonlarının sahne performanslarında, sanatçılarımızı etkinlik ile buluşturma görevini üstleniyoruz. Bu da bizim bir diğer farklılığımız…

7- Düğün Organizasyon ve Kurumsal Etkinlikler Açısından Menajerlik Şirketi Neden Gereklidir?

Düğün organizasyonunda ünlü isimlerin sahne almasını isteyen çiftler ya da kurumsal organizasyonlar için sanatçı etkinliği düşünen firmaların ilk işi menajerlik şirketleri ile irtibata geçmektir. Bu noktada etkinlik süresi ve tarihi göz önünde bulundurularak bir bütçe belirlenir ve sonrasında anlaşma sağlanır.

Burada anlaşma sürecinin ve etkinlik planlamasının yapılmasından menajerlik firması sorumludur. Tabi bu noktada işinde profesyonel bir menajerlik firması ile çalışmak artı puan kazandıracaktır.

8- Menajerlik Şirketleri Kurumsal Anlamda Kimlerle Çalışır ? İş Ortakları Kimlerdir?

Dijital sürece uyum sağlamak konusunda pandemi öncesinde çalışmalar yürüten bir firmaydık. Ancak pandemi sonrasında bu çalışmalarımızı daha da hızlandırarak sanatçılarımızı da bu dijital dönüşüm ağına kanalize ederek başarı sağladık.

Kurumsal anlamda birçok firma etkinlik sürecini durdururken biz resmi kurumlardaki çalışanlara özel ya da halka açık online etkinlikler eşliğinde süreci projelerimiz ile destekleyerek pandemi sürecini lehimize çevirdik.

Menajerlik şirketleri bir etkinlikte kişisel organizasyonlar yanı sıra belediyeler ve kurumsal şirketler ile ortak çalışma yürütebilir. Ünlü isimlerin katılacakları etkinlikleri dair toplantı, basın işleri, etkinlik program akışına dair ne varsa bu konuda iş ortaklığına gidebilirler.

Biz de bu konuda Türkiye geneli belediyeler ile kurumsal firmaların online etkinliklerini, sanatçı etkinliklerini düzenledik. Sanatçılarımızı dijital çalışmalarımız ile sevenleri ile buluşturduk.

Bu tabloda sanatçı ile sevenlerini farklı projelerde bir araya getirmek aslında çok daha katma değerli sonuçlar karşımıza çıkardı. Bu nedenle hepimizi çok daha güzel günlerin beklediğini düşünüyorum.

9- Sanatçı Listesi Nasıl Oluşturulur? Bir Menajerlik Firması Olarak Fa Organizasyon Sanatçılar ile Sevenlerini Organizasyonlarda Nasıl Buluşturuyor?

Doğru sanatçıyı doğru kitle ile buluşturmak çok önemli. İnanın, bir etkinlikte sanatçı ile dinleyenlerin bir bakışması bir alkışı, etkinliğe olan katılım o organizasyona bambaşka bir boyut kazandırıyor. Sanatçının enerjisi izleyiciye geçiyor, misafirlerin sevgisi sanatçıya geçiyor. Sanatçı sahnede kendini buluyor ve kitle “işte bu!” diyor!

Bu nedenle ; bir sanatçıyı kitle ile buluştururken sosyal medyada ulaştığı kitle, sanatçının tarzı ve sanat anlayışı, müşterinin etkinlik için beklentisi nedir gibi sorularla ilgi Ar-ge çalışmaları yaptıktan sonra sanatçı ile kitleyi buluşturuyoruz.

10- Online Konser Çalışmaları Hakkında Kısaca Bilgi Alabilir miyiz?

Menajerlik şirketleri özellikle koronavirüs sonrasında online konser çalışmaları ile gündeme geldiler. Tabi bu süreçte 2019 yaz döneminden bu yana durma aşamasına gelen konserler, festivaller ve çeşitli organizasyonlar yerine online konserler ile ünlü isimler sevenleri ile buluşturuldu. Tabi sanat dünyası için bu oldukça sevilen güzel bir çalışma oldu.

11- Arda Bey, Menajer Olmak İçin Ne Okumak Gerekir? Gençlere Bu Konuda Kariyer Basamaklarını Tırmanırken Hangi Tavsiyelerde Bulunmak İstersiniz?

Gençlere tavsiyeler olarak demeyelim de çünkü ben de çok gencim, o geçlerin arasındaki bir karakterim, genç bir iş adamıyım :) Burada benim gibi yolun başında olan girişimci arkadaşlara şunu net bir şekilde ifade edebilirim:

1- Günü çok iyi takip etsinler,

2- Geleceği ön görsünler,

3- Verileri çok iyi incelesinler,

4- “Sektörün açığı ne? Ben bu alanda ne gibi yenilik yapabilirim nasıl bir değer eklersem açık kapanır ve aranan kişi olurum?” sorularına cevap arasınlar,

5- Ekibime nasıl liderlik yapabilirim gibi soruların cevabını araştırsınlar,

6- ve en önemlisi çalışmak, çalışmak, çalışmak…

“ya bu olmuyor!” “ ben yapamıyorum” gibi cümleler ile motivasyonu düşürmek yerine enerjilerini yüksek tutarak kendilerini daima gelecekteki güzelliklere motive etmelilerdir.

Burada önemli olan hatrı sayılır bir çevrede sevilen bir isim olmaktır. Sevilen bir kişi olarak menajerlik yapmak isteyen genç arkadaşlarımız düzenleyeceği etkinliklerde aranan isim olma şansını daha kolay yakalayabilirler. Bu tarz hayalleri olan tüm arkadaşlara şirketimizin kapıları sonuna kadar açık. Her daim ziyaretimize gelebilirler.

12- Son Olarak Sorumuz Biraz Daha FA’ ya Özel Olacak… Sanatçılarınızla Ticari ilişkileriniz Dışında İkili İlişkilerinizdeki Samimiyet Dikkatimizi Çekti. Bunu Neye Bağlıyorsunuz ?

Genel anlamda insanı seviyorum. Değerli hissetmeyi, değerli hissettirmeyi seviyorum. Anı, anlamlı kılmayı seviyorum. Bunun dışında sanatçıya değerli olduğunu farkında olacak şekilde hissettirmeyi seviyorum. Farkındalığı seviyorum.

Sanatçı tarafına geldiğimizde… Sanatçı kitlelere hitap eden, kitleleri yöneten bir karakter. Onlar sahne alıyor, performanslarını sergiliyorlar, onlar kitleye hitap ediyor. Hatayı kabul etmeyen neredeyse tüm platformlarda varlar.

O yüzden, onların olası gerginliklerini veya olası dışarıdan gelecek enerjilerini düşürecek her davranışı menajer olarak kapatmak gerekiyor. Keza aynı şekilde sanatçı menajeriyle bir bütün olduğunu hissederek hareket ettiği noktada çok güzel bir iletişim ortaya çıkıyor.

İş yaparken huzurlu olmayı, ekip ruhunu seviyorum. Bu yüzden maddiyat dışında mutlu olacağım projelerde , daha samimi ve aile tadında benimseyeceğim işlerde yer almaya dikkat ediyorum, sanatçılarımı da bu dürüstlükle desteklemeye çalışıyorum.

Son olarak Yasemin hanım başta olmak üzere OkuHaber ailesine, değerli okuyucuları ile buluşturduğu için teşekkür ederim.

Menajerlik mesleğini tercih edecek tüm bireylere kapımız açık olduğunu tekrardan OkuHaber aracılığıyla iletmek istiyorum.

OkuHaber ailesinin Genel Koordinatöründen yazarına ,asistanlarından tüm ekibe kadar herkesin emeğine sağlık...

15 Nis 2021 - 11:00 - --- Okunma

Muhabir Bilgece ..

Son bir ayda okuhaber.com sitesinde 279.227 gösterim gerçekleşti.


TÜM RÖPORTAJLAR GÖSTER

göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak OKU HABER Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan OKU HABER hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler OKU HABER editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı OKU HABER değil haberi geçen ajanstır.

01

Herhangy - Yönetici ve lider arasındaki farkı bariz bir şekilde görüyoruz... Liderliğiyle koordinasyonu hızlı bir şekilde sağlayan ve her daim yanımızda olan koca yürekli patronumuzla nice güzel işlere imza atmak dileğiyle :)

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 15 Nisan 13:10Anket Erken seçim olsa hangi adaya oy vermeyi düşünürsünüz?
Hızlı Bul - Tanıtım Yazısı