OKUHABER

Sinemaseverler size bir iyi bir de kötü haberimiz var!

18 Ocak 2019’da kabul edilen ve 30 Ocak 2019da Resmi Gazete’de yayınlanan 7163 No.lu sinema kanunun reklamlara ilişkin düzenlemesi 1 Temmuz 2019 itibariyle yürürlüğe girdi.

Sinemaseverler size bir iyi bir de kötü haberimiz var!
5 views
02 Temmuz 2019 - 19:15

14/7/2004 tarihli ve 5224 sayılı Sinema Filmlerinin Değerlendirilmesi ve Sınıflandırılması ile Desteklenmesi Hakkında Kanun 18 Ocak 2019’da yenilenerek sinemalarda gösterilen reklam ve fragman sürelerine dair de bir düzenleme öngörüyordu.
sinema salonu reklam, sinema salonu fragman, indirimli sinema bileti
Sinema filmleri öncesinde ve aralarında gösterilen reklamların uzunluğundan gelen şikâyetler sonrasında, bu reklam sürelerinin kısaltılmasına ilişkin kanun tasarısı 1 Temmuz 2019 itibariyle yürürlüğe girdi.
reklam süresi, film arası süresi, reklam süresi kısıtlama
Uzun süren sinema reklamları izlemekten sıkılan sinefillere reklam sürelerine ilişkin düzenleme getiren kanunun yürürlüğe girmesi iyi haber oldu.
sinema kanunu, 1 temmuz 2019, sinemasever
sinema kanunu, 1 temmuz 2019, sinemasever
Yeni yasa tasarısına göre, film başlamadan önce gösterilen reklamlar süre olarak 10 dakikayı, fragman gösterimi süresi 5 dakikayı geçemeyecek. Yine aynı kanuna göre film arası da 15 dakikayı aşamayacak.

Uzun Reklam Dönemi Bitti

Yeni kanuna göre, sinema salonlarında gösterilen reklamların sürelerine ilişkin düzenleyici olan kanun maddesi, film öncesinde gösterilen reklamların toplam süresi 10 dakika olarak kısıtlıyor. 1 Temmuz itibariyle yürürlüğe giren kanuna göre, film arasında verilen molalarda 15 dakikayı geçmeyecek şekilde düzenlenmesi öngörüldü.
sinema izleyicisi, sinema kanunu yürürlüğü, fragman süresi

Fragman Gösterimi 5 Dakika

Sinema salonlarında gösterilen reklamları düzenleyen kanun aynı zamanda film öncesinde gösterilen diğer film fragmanlarına dair de bir düzenleme getirdi. Buna göre film öncesi gösterilen fragmanların süresi, sinema salonlarında 5 dakikayı geçmeyecek şekilde ayarlanmak zorunda.
film fragman, film reklam, reklam filmi

Ceza Bedelleri Çok Yüksek

Bu kanuna göre, reklam süresi, fragman süresi ve film arası süresine ilişkin düzenlemelere uymayan işletmelere 50 bin TL ceza kesilecek.

Sinemaseverlere Bir de Kötü Haber!

Bu kanun sinema izleyicisi açısından olumlu karşılanırken sinema işletmelerini üzdü. İzleyici uzun süren reklamlardan ve fragmanlardan şikayetçiydi. Ancak bu reklam gelirleri de sinema salonlarının işletilmeye devam etmesine ve sektörde film çekilmesine katkı sunacak bir bütçe sağlıyordu.
Bu sebeple yeni kanunla birlikte, sinemaseverlere bir de kötü haber geldi. Kısalan reklam süreleri dolayısıyla belli bir bütçeden mahrum kalan işletmeleri zarara uğratmamak adına sinema biletini içeren abonelik ve promosyonlara kısıtlamalar getirildi. Sinema salonu işletmeci ve sahiplerinin, film yapımcılarının ve dağıtımcılarının yapacağı sözleşmelerle belirlenmiş indirimli bilet fiyatı anlaşmaları haricinde diğer tüm promosyon ve indirimli veya hediyeli bilet uygulamalarına kısıtlama getiriliyor.
Yine aynı düzenleyici kanuna göre 1 Temmuz 2019 itibariyle kampanya, promosyon veya toplu satış uygulamalarına yasak geliyor.

Download Nulled WordPress Themes
Download Nulled WordPress Themes
Free Download WordPress Themes
Free Download WordPress Themes
download udemy paid course for free

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.