Telefon Bataryası Neden Patlar? İşte Size Bataryanın Patlamasına Yol Açacak 6 Neden

Akıllı telefon bataryaları çok karmaşık elektronik bileşenlerin birlikte sorunsuz çalışması için enerji sağlar. DC formda sağlanan zayıf akım, mili amperler seviyesindedir. Fakat zayıf akım da yangınlara neden olabilir. Bu makalede..

Telefon Bataryası Neden Patlar? İşte Size Bataryanın Patlamasına Yol Açacak 6 Neden
Son Güncelleme: Whatsapp

Akıllı telefon bataryaları çok karmaşık elektronik bileşenlerin birlikte sorunsuz çalışması için enerji sağlar. DC formda sağlanan zayıf akım, mili amperler seviyesindedir. Fakat zayıf akım da yangınlara neden olabilir. Bu makalede telefon bataryaları neden patlar sorusunu cevaplandırmaya çalışacağız. İşte nedenleri;

Telefon Bataryası Neden Patlar? İşte Size Bataryanın Patlamasına Yol Açacak 6 NedenTelefon Bataryası Neden Patlar? İşte Size Bataryanın Patlamasına Yol Açacak 6 Neden | Akıllı telefon bataryaları çok karmaşık elektronik bileşenlerin birlikte sorunsuz çalışması için enerji sağlar. DC formda sağlanan zayıf akım, mili amperler seviyesindedir. Fakat zayıf akım da yangınlara neden olabilir. Bu makalede telefon bataryaları neden patlar sorusunu cevaplandırmaya çalışacağız. İşte nedenleri;

Telefon Bataryası Neden Patlar?

1- Batarya İmalat Hatası

Telefon Bataryası Neden Patlar? İşte Size Bataryanın Patlamasına Yol Açacak 6 Neden | Akıllı telefon bataryaları çok karmaşık elektronik bileşenlerin birlikte sorunsuz çalışması için enerji sağlar. DC formda sağlanan zayıf akım, mili amperler seviyesindedir. Fakat zayıf akım da yangınlara neden olabilir. Bu makalede telefon bataryaları neden patlar sorusunu cevaplandırmaya çalışacağız. İşte nedenleri;Üretimdeki bir hata nedeniyle telefonların patlaması olasıdır.

Üretimdeki bir hata nedeniyle telefonların patlaması olasıdır. Telefonları besleyen lityum iyon pillerin imal edilirken iyice test edilmesi gerekiyor. Ahizeye güç sağlayan lityum iyon akünün, imalatta Yanlış bir bileşen veya montaj hatası pilin arızalanmasına ve ardından patlamaya neden olabilir. Bu durum genelde pilin içindeki hücreler kritik bir sıcaklığa ulaştığında oluşmaktadır. Ek olarak ucuz pillerin kısa devre olma olasılığı yüksektir.

2- Bataryada Fiziksel Hasar

düz bir zemin üzerine koyduğunuzda bunu fark edebilirsiniz.

3- Uyumsuz Şarj Adaptörleri

Telefon Bataryası Neden Patlar? İşte Size Bataryanın Patlamasına Yol Açacak 6 Neden | Akıllı telefon bataryaları çok karmaşık elektronik bileşenlerin birlikte sorunsuz çalışması için enerji sağlar. DC formda sağlanan zayıf akım, mili amperler seviyesindedir. Fakat zayıf akım da yangınlara neden olabilir. Bu makalede telefon bataryaları neden patlar sorusunu cevaplandırmaya çalışacağız. İşte nedenleri;Bu cihazlar genelde aynı görünseler bile, ucuz şarj cihazları telefonu aşırı ısındırabilir

Birçoğumuzun yaptığı ortak hata da budur. Önümüze gelen şarj cihazını kullanıyoruz sorun çıkmayınca her şeyin yolunda olduğundan emin oluyoruz. Telefon üretici firmanın önerdiği şarj cihazı dışındaki cihazlar ile şarj edilmesi tehlikeli olabilir. Bu cihazlar genelde aynı görünseler bile, ucuz şarj cihazları telefonu aşırı ısındırabilir ki bu da patlama nedenidir.

4- Gece Şarj Etme

Telefon Bataryası Neden Patlar? İşte Size Bataryanın Patlamasına Yol Açacak 6 Neden | Akıllı telefon bataryaları çok karmaşık elektronik bileşenlerin birlikte sorunsuz çalışması için enerji sağlar. DC formda sağlanan zayıf akım, mili amperler seviyesindedir. Fakat zayıf akım da yangınlara neden olabilir. Bu makalede telefon bataryaları neden patlar sorusunu cevaplandırmaya çalışacağız. İşte nedenleri;Öyle şarj cihazları kullanın ki, şarj tam dolu olduğunda akımı kesen sensörü bulunsun.

Birçoğumuz uyumaya çekilirken telefonu da şarj cihazına takıp uyuyoruz. Bu durum telefonun aşırı şarj edilmesi, aşırı ısınması ve kısa devrelere yol açabilir, sonuçta telefon bataryası patlar. Öyle şarj cihazları kullanın ki, şarj tam dolu olduğunda akımı kesen sensörü bulunsun.

5- İşlemci Aşırı Yüklenmesi

Telefon Bataryası Neden Patlar? İşte Size Bataryanın Patlamasına Yol Açacak 6 Neden | Akıllı telefon bataryaları çok karmaşık elektronik bileşenlerin birlikte sorunsuz çalışması için enerji sağlar. DC formda sağlanan zayıf akım, mili amperler seviyesindedir. Fakat zayıf akım da yangınlara neden olabilir. Bu makalede telefon bataryaları neden patlar sorusunu cevaplandırmaya çalışacağız. İşte nedenleri;

Elektronik bileşenler aşırı akıma duyarlıdır . İşlemciyi oyunlarla ya da başka uygulamalarla aşırı yüklerseniz, o telefon bataryası patlar. İşlemcinin aşırı yüklenmesi enerji –akım çekişinin de aşırı olması demektir. Elektronik bileşenler aşırı akıma duyarlıdır ve aşırı akım ısınmaya yol açar. Bazı telefonlarda işlemci ısınmasını engellemek için su soğutmalı sistemler ve termal macun kullanmaya başladılar.

6- Batarya Islanması

Telefon Bataryası Neden Patlar? İşte Size Bataryanın Patlamasına Yol Açacak 6 Neden | Akıllı telefon bataryaları çok karmaşık elektronik bileşenlerin birlikte sorunsuz çalışması için enerji sağlar. DC formda sağlanan zayıf akım, mili amperler seviyesindedir. Fakat zayıf akım da yangınlara neden olabilir. Bu makalede telefon bataryaları neden patlar sorusunu cevaplandırmaya çalışacağız. İşte nedenleri;Telefonlar su geçirmez değil ise cihazın su ile teması kesin olarak kısa devreye yol açacaktır.

Telefonlar su geçirmez değil ise cihazın su ile teması kesin olarak kısa devreye yol açacaktır. İncecik bakır yollarda oluşan kısa devre batarya yangınlarının temel nedenidir. O halde ya su geçirmeyen IP68 sertifikalı bir telefon alın ya da telefonunuzun su ile temas etmeyeceğinden emin olacağınız yerlerde telefonunuzu saklayın.

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.