Uçak Mühendisliği Nedir?

Uçak Mühendisliği Nedir
Uçak Mühendisliği Nedir

Uçak Mühendisliği Nedir? Uçak, helikopter, insansız hava araçları gibi hava da ulaşım sağlayan araçların tasarımı, onarımı, tamirini ve geliştirilmesini yapan meslek dalıdır.

Uçak Mühendisliği Bölümü

Uçak Mühendisliği Bölümü
Uçak Mühendisliği Bölümü

Uçak mühendisliği bölümü açılan üniversite sayısı çok azdır. Hatta bazı üniversiteler bu bölümün ismini farklı olarak da görünebilirsiniz. Bunlar dan bazıları: Havacılık ve Uzay Mühendisliği, Uçak ve Uzay mühendisliği, Uzay Mühendisliğidir. Bu tür bölümlerin hepsinde ufak tefek farklılıklar bulunmaktadır.

Uçak Mühendisliği Bölümü Dersleri

Uçak Mühendisliği Bölümü Dersleri
Uçak Mühendisliği Bölümü Dersleri

Uçak mühendisliği bölümü dersleri, birinci sınıftan başlayarak kısmi olarak bilgilendireceğim.

  • Birinci sınıfta alınan dersler genel olarak matematik, kimya, temel laboratuvar deneyleri,  temel programlama dilleri gibi derslerdir.
  • İkinci sınıfta ise alınan dersler genel olarak statik, malzeme bilimi, mukavemet,  termodinamik, sayısal yöntemler gibi dersler göreceksiniz.
  • Üçüncü sınıfta ise alacağınız derler şu şekildedir: aerodinamik, hava uzay yapıları, ileri malzeme bilgisi, uçuş mekaniği gibi dersler alınır.
  • Dördüncü sınıf yani son sınıfta alacağınız dersler ise şu şekildedir: Jet akışının temelleri, uçak tasarımı, uçuş kararlılığı, uçuş kontrolü gibi derler ile 4 seneyi tamamlarsınız

Uçak Mühendisliği Bölümü İçin İş İmkanları

Uçak Mühendisliği Bölümü İçin İş İmkanları
Uçak Mühendisliği Bölümü İçin İş İmkanları

Eğitimini almış olduğunuz bölüm olan uçak mühendisliği iş imkanı soruşmak gerekmektedir. Çünkü okuduğunuz bölümün zor olması karşılığında da o işi kolay elde edebilmek istiyor. Bunun için ise uçak mühendisliği bölümü mezunları ülkemizde iki alanda iş yapabilirler. Bunlardan birincisi sivil havacılık iken ikinci alan ise savunma sanayisidir.

Birinci alanı seçer ise yani sivil havacılık alanında ilerlemek isterlerse havayolu şirketlerini tercih edeceklerdir. Buralarda ise uçak, parça bakım, tamir, onarım bölümünde çalışabilecektir.

İkinci alan olan savunma sanayisinde çalışmak isterlerse, Aselsan, Türk Havacılık ve Uzay Sanayisi, Roketsan, Vestel Savunma gibi şirketlerin ar-ge bölümünde çalışa bilmektedirler. (Türk Savunma Şirketleri Dünya Listesinde yazısı için tıklayınız)

Uçak Mühendisliği Bölümü Kazananlara Birkaç İpucu

Uçak Mühendisliği Bölümü Kazananlara Öneriler
Uçak Mühendisliği Bölümü Kazananlara Öneriler
   • Uçak mühendisliği bölümü mezunu olduktan sonra iş konusunda sıkıntı yaşamaman için bu tavsiyelere mutlaka uy.
   • Üniversiteyi ilk kazandığın andan itibaren mutlaka sosyal olmayı ihmal etme
   • Bölümüne ait seni geliştirebilecek projelere veya kulüplere aktif üyelik göster.
   • Boş olduğun zaman da ise yarı zamanlı kendi alanında çalışabileceğin yerlere başvurular yap
   • Mutlaka ama mutlaka İngilizceyi anadilin gibi öğren ve ikinci bir yabancı dilide mezun olduktan sonra bilmiş ol.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz