- 06 Eyl 2020 - 19:00

Mhp Milletvekili Cemal Enginyurt: Uzaya Mekik Gönderdiniz de Atatürk mü Engelledi?

4 Haziran 2020 tarihinde Armağan Çağlayan tarafından internet üzerinden yayınlanan Gör Beni programına katılan  MHP Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt gündeme bomba gibi düşen açıklamalarda bulundu. 

Mhp Milletvekili Cemal Enginyurt: Uzaya Mekik Gönderdiniz de Atatürk mü Engelledi?Mhp Milletvekili Cemal Enginyurt: Uzaya Mekik Gönderdiniz de Atatürk mü Engelledi?
Ceza İnfaz İndirimi Düzenlemesi Yürürlüğe Girdi! İşte Af Detayları!
+9
Büyütmek için resme tıklayın

4 Haziran 2020 tarihinde Armağan Çağlayan tarafından internet üzerinden yayınlanan Gör Beni programına katılan  MHPOrdu MilletvekiliCemal Enginyurt gündeme bomba gibi düşen açıklamalarda bulundu. 

Zaman zaman MHP kanadından Ak Partiye en sert eleştirileri yapan  MHP Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt, Armağan Çağlayan ile yaptığı söyleşide geçmişten ve günümüzden örnekler vererek ilgi çekici noktalara değindi. 

Cemal Enginyurt Liderlik Özelliği Nereden Geliyor?

Armağan Çağlayan 'ın meclisin en renkli simalarından biri olarak tanımladığı Enginyurt, liderlik özelliklerini nereden aldı? Çağlayan'ın kendisine sorduğu bu soru üzerine bu özelliğin kendisine çocukluğundan hatta ilkokul 1. sınıftan itibaren geldiğini belirtti. Çevresindeki arkadaşları arasında onları yönlendiren ve onlara liderlik eden bir karakter olduğunu ifade eden Enginyurt, bu dönemde gördüğü işkencenin onu karşıt düşüncelerini ifade etmekte de eğittiğini dile getirdi: 

"..1979 yılında o günün şartlarında Türkiye'de sağ sol mücadelesi diye ifadelendirilen dönemde ülkü ocaklarında ülkücü kimliğini kazandıktan sonra okuma alışkanlığını daha fazla edindik. Akabinde bir cezaevi süreci yaşadık. Lise 1 de okurken hapishaneye düştüm. 3 buçuk yıl hapis yattım. "

'14 Yaşımda 18 Gün İşkence Gördüm'

Bu açıklama ile şaşıran Çağlayan ceza alma nedenini sorduğunda aldığı cevaplar karşısında adeta küçük dilini yuttu: 

"12 Eylül öncesinde mücadele ettiğimiz o dönemde " Ülkücü Kuruluşlar Davası " sanığı olarak Kenan Evren tarafından yaşımıza bakmadan çocukluğumuza bakmadan... Hani hep diyorlar ya ' Çocuk hapse atılır mı? Çocuklara işkence yapılır mı? " falan. Ben 14 yaşımda 18 gün işkence gördüm. "

Bu yönlerini Türkiye'de hiç ifade edemediklerini anlatan Enginyurt, Türkiye'de hep devrimcilerin yaşadıkları işkenceyi anlatabildiklerinin altını çizdi. Tarihte idam ile ilgili anılan tek kesimin devrimciler olduğunu dile getirirken, aynı durumu 9 ülkücünün de yaşadığını belirtti:

"Türkiye'de hep devrimciler yaşadıkları işkenceyi anlatılar. Hep devrimciler idam sehpalarına gitmiştir. Ama 9 ülkücü de idam sehpasına gitmiştir. "

'Elimde Ölen Arkadaşım Var'

Hapishane anılarını ve işkence anlarını detayları ile birlikte anlatan Enginyurt, yaşadığı işkence nedeniyle elinde ölen arkadaşlarının olduğunu dile getirdi. Atatürk'ün değerleri için canını bile vermeye hazır olan gençlerin sabah 5'te İstiklal Marşı'nın 5. kıtasını okuyamadığı için dayak yediğini ifade eden milletvekili, o acılı günleri şu sözlerle ifade etti:

14 yaşında bir çocuksunuz. Sabah 5'te cop yiyerek kalkıyorsunuz. Akşam 9'da copla yatıyorsunuz."

" Karıştır Barıştır " Usulü

Kenan Evren'in o dönemde hapis cezası alan çocukları devrimciler ve diğer siyasi suç alan kişileri aynı koğuşta yatırdığını ve buna "Karıştır Barıştır" ismini verdiklerini ifade eden CHP milletvekili, solcuların çoğunlukta olduğu bir koğuşta yaşadığı için hayat mücadelesi vermek zorunda olduklarını bunun da karakterlerine yerleştiğini dile getirdi. 

Halktan Biri Gibi Olduk

MHP olarak kendilerinin kağıttan okuma usulünde değil; sohbet usulünde konuşmalar gerçekleştirdiğini dile getiren heyecanlı Milletvekili, bu duruma köy ve sokak örneklerini verdi. Sokaktaki insan ile ya da köydeki bir insan ile konuşurken kağıttan okumanın faydasız olacağını ifade ederken, onların "Benim gibi ol. Ne söylediğini ben anlayayım." isteğinde bulunduklarına dikkat çekti. Bu nedenle de halkın dilini seçtiğini ifade eden Cemal Bey, bu yönünü çok sevdiğini de belirtti. 

'Babam Beni Korumak İçin MHP'li Oldu'

Babasının tek oğlu olduğunu ifade eden Enginyurt, babasının aslında Bülent Ecevit taraftarı olduğunu, CHP'li olduğunu hatta bu yönlü hareketlerinden dolayı hapse girdiğini belirtirken, babasının kendisini korumak için parti değiştiğini ve MHP'li olduğunu söyledi. 

Sert Çıkışlarınızdan Dolayı Uyarılıyor Musunuz? 

Kendisinin bazen sert çıkışlarının olduğunu, bunlar karşısında çevresinden sakin olması ya da bu kadar sert çıkmaması konusunda uyarılar alıp almadığını soran Çağlayan aldığı "Tabi" cevabının karşısında gülmekten kendini alamadı. 

" Tabi bu konuda sayın genel başkanımız bazı kereler beni uyarıyor. Sert çıkışlarımız sebebiyle... Tabi bu sert çıkışlarımız sebebiyle derken aslında Cumhur İttifakı anlamında. Çünkü ben bazen Ak Partiye de yükleniyorum. Bazı yanlışlar gördüğümde, hazmedemediğim şeyler olduğunda. Benim mizacım bu. Yani ben söylemek durumundayım. "

Cumhur İttifakı'na zarar vereceği düşüncesi ile çok kez uyarıldığını ifade eden Enginyurt, geçtiğimiz haftalarda Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı'na çok yüklendiğini ve çevresinden uyarıldığını belirtti. Eğer iyi yaparlarsa teşekkür edeceklerini, güzel yaparlarsa Ordu adına mutlu olacaklarını fakat yanlış bir durum varsa, yanlışın karşısında durmasının vatandaşa olan bir borcu olduğunu ifade etti. 

Ordulu'nun Ordu'ya Geri Dönmesi İçin Ne Yapmak Lazım?

Ordu'dan göçmek zorunda olan ve memleket hasreti ile yanan insanların Ordu'ya geri dönmeleri için onlara imkan sağlanması gerektiğini ifade eden Cemal Enginyurt şu sözleri ile dikkat çekti:

"Çiçek böcek ekerek şehir güzelleşmez. Alt yapı lazım. Sanayi lazım. Üretim alanları lazım.İstihdam yaratmanız lazım ki siz o şehirde zenginliği yaratın. "

'Sen ancak yemek listesi hazırlarsın'

Sevda Noyan'ın ölüm listesi hakkında da yorumda bulunan Enginyurt, bu tür sözlerin karşısında duramadığını ve çevreden gelen tepkileri dinleyemediğini ifade ediyor. Sevda Noyan'a söylediği 'Sen ancak yemek listesi hazırlarsın' sözünün ardında durduğunu ifade eden milletvekili sözlerine şöyle devam etti. 

" Bunlar Ak parti tarafında gözüküyor diye susalım mı? '12 yaşındaki kız çocuğu doğum yaparsa çok güzel olur, 15 yaşındaki kız çocuğu cinsel olgunluğa erişmiştir, 6 yaşındaki çocuk evlenebilir.' diyene... Aynı tarafta görünüyoruz diye hangi vicdanla ses çıkarmayalım? Niye bunlara müdahale etmeyelim? Derdiniz ne 12 15 yaşındaki çocukla? Bir de buna mazeret buluyorlar. Efendim, 15 yaşındaki çocuklar flört ediyormuş. Zenginlerle bir geziyormuş. 50 60 yaşlarında. Ona niye demiyor muşum? Ama o 50 - 60 yaşında gezenin de Allah belasını versin. Ama senin de Allah belanı versin."

Ne İstiyorsunuz Atatürk'ten?

Atatürk konusunda oldukça sert tepkilerde bulunduğunu, bu konuda susamayacağını ifade eden Enginyurt, bu konuda susamayacağını şu sözlerle dile getirdi:

" Mustafa Kemal Atatürk. Saldırıyor. Atatürk şöyleydi, Atatürk böyleydi. Uzaya mekik gönderdiniz de Atatürk mü engelledi? Milli geliri 20 bin dolar yaptınız da Atatürk mü 5 bin dolara çekti? 18 yıldır yönetimdesiniz. Din eğitimi verdiniz de, dindar nesil yetiştirdiniz de Atatürk mü engelledi? Bu ülkeyi refah seviyesini yükselttiniz de Atatürk mü engelledi? Üstelik de peygamber, din sahibi Allah da diyor ki,'Ölülerinizi rahmetle anınız.' diyor. Ne istiyorsunuz Mustafa Kemal Atatürk'ten? demeyeceğiz mi bunlara? Mustafa Kemal Atatürk olmasaydı bunlar bu kadar rahat olabilecekler miydi? Atatürk sana bir cumhuriyeti bahşetmiş, teşekkür edip saygı duymamız gerekirken dönüp dolaşıp Mustafa Kemal Atatürk'le uğraşıldığında sesimizi çıkarmayacak mıyız? Çıkaracağız. Ama öbür taraftan birisi de Diyanet İşleri Başkanı'nı Allah'ın ayetini okudu diye mahkemeye veriyorsa, ona da tepki göstereceğiz. "

Etik Paylaşımlarda Bulunalım Meselesi

Geçtiğimiz haftalarda Twitter üzerinden etik paylaşımlarda bulunalım, kampanyası yürüten Etik Kurulu'nun çağrısına uyan Canan Kaftancıoğlu'nun ard arda etik cümleler paylaştığını dile getiren Enginyurt, bu süreçte kendilerinin paylaşımlarına "Bu etik mi?" sözlerini içeren yorumların atılmasına sert tepki verdi: 

" Tamam da Canan Kaftancıoğlu, sizin mahallenin bizim çocuklara öyle söyledikleri var ki... Biz de onları mı yayınlayalım? " 

Nazım Hikmet Mezarını Ziyaret Etti

Moskova'da bir yakın arkadaşını ziyaret eden Cemal Enginyurt, birlikte Nazım Hikmet'in mezarını ziyaret ettiklerini dile getirirken Nazım Hikmet hakkında sahip olduğu detaylı bilgiler ile de dikkatleri üzerine çekti. Nazım Hikmet'i Türkçü olarak gördüğünü, kendisinin de Türkçü olduğunu bu noktada birbirlerine yakın düşüncelerde olduklarını dile getiren milletvekili, kin dili kullanmanın gereksiz olduğunu dile getirdi. 

Milletvekilleri Maaşı Üzerinden Eleştirilmesi Doğru Değil

Kendisine milletvekili maaşlarının yüksek olduğunu fakat harcamalarının nasıl olduğunu soran Çağlayan'a Cemal Enginyurt, vekillerin her hafta 6 düğüne gittiğini her düğüne en az 100 TL takı takıldığını bunun haftada 1200 lira olduğunu ve bunun ayda 5bin liraya yaklaştığını, meclise gelen her misafirin en az 15 20 kişi geldiğini, bir yemeğin 600 TL'den aşağıya kurtulmadığını, her şehir dışının 1000- 1200 TL arası mazot parasına denk geldiğini ifade ederken; milletvekillerin maaşı üzerinden eleştirilmemesi gerektiğinin altını çizdi. 

06 Eyl 2020 - 19:00 - Güncel --- Okunma

# HABER İLE İLİŞKİLİ:
# SİYASET İLE İLİŞKİLİ:

göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak OKU HABER Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan OKU HABER hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler OKU HABER editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı OKU HABER değil haberi geçen ajanstır.

01

Romer - İyide Ağam Atatürk uzay gemisi yaptıda veya uzaya çıkmak istedide bunu bu iktidar veya kim karşı çıktı.Atatürk üzerinden bir beklentiniz yoksa söylediğiniz sözün bir anlamı yok Atatürk yaşamıyorki karşı çıksın ayrıca Atatürk ilk destekler uzaya mekik göndermek isteyen birini

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 08 Eylül 00:39