- 18 Kas 2020 - 13:44

Sağlık Bakanı Koca'dan Koronavirüs Uyarısı: "Aynı Hassasiyet Gösterilmezse Yeni Tedbirler Kaçınılmaz Olabilir"

Türkiye'de yüksek hızda artış görülen Covid-19 ile ilgili açıklama yapan Fahrettin Koca, salgının önlenmesi için radikal tedbirlerin alınabileceği mesajı verdi, disiplinli olmak zorundayız, dedi.

Sağlık Bakanı Koca'dan Koronavirüs Uyarısı: "Aynı Hassasiyet Gösterilmezse Yeni Tedbirler Kaçınılmaz Olabilir"
29 Kasım 2020 Koronavirüs Tablosu: 185 Vefat!
+6
Büyütmek için resme tıklayın

Koronavirüsle mücadele sürecinde Bakanlık bütçesinin salgını önlemek ve tedavi etmek konusunda yetersiz kaldığını ifade eden Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, koronavirüs ile ilgili şu notları düştü:

“Dünyadaki bu artışa paralel olarak ülkemizde önce İstanbul İzmir Bursa gibi batıdaki büyük illerimizde başlayan artış trendi neredeyse bütün ülkeye yayılmış durumdadır. Gidişatı durdurmak için radikal tedbirlere başvurmamız kaçınılmaz olmuştur. Görünen o ki hayatımızı bir süre daha sıkı bir disiplin altına almak zorundayız”

Sağlıkta Şiddete Karşı Yasa Düzenlemesi

Meclisten geçerek yürürlüğe giren sağlıkta şiddete karşı yasa düzenlemesi için milletvekillerine ayrıca minnetlerini sunan Fahrettin Koca, konu ile ilgili düşüncelerini şu sözlerle ifade etti:

 “Ancak görüyoruz ki bu düzenleme istediğimiz bir seviyede olay sayısını azaltmamıştır” dedi.

Basın toplantısında kendisine sorulan bir soru karşısında 

“Bu tedbirlere uyum gösterilmez, aynı hassasiyet gösterilmezse yeni tedbirler kaçınılmaz olabilir” 

yorumunu yapan Fahrettin Koca, Türkiye'yi uyardı. 

TBMM 'de Sağlık Çalışanlarına Destek

Sağlık Bakanlığı'na bağlı kurum ve kuruluşların 2021 bütçesini tartışmak üzere toplanan TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'na katılan CHP komisyon üyeleri üzerinde “Tükendik. COVİD-19 sağlık çalışanları için meslek hastalığı kabul edilsin” basılı dövizler ile boy gösterdi. 

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca sunum ve paylaşımları ile başlayan toplantıda, Fahrettin Koca vaka sayıları ile ilgili herhangi bir yorumda bulunmadı. Koca, Covid-19 'un ekonomik yükünden ya da aşı sürecinden de bahsetmedi. 

Toplantı Arasında Yeni Tedbirlerin İpucunu Verdi

Verilen kısa bir arada basın mensuplarının kendisine yönelttiği soruya cevap veren Fahrettin Koca, yeni tedbirlerin sinyalini verdi:

“Alınacak tedbirler pandeminin seyriyle, o aldığımız tedbirler sonuçlarıyla birlikte daha önce nisan ayında pandeminin birinci döneminde yaşadığımız gibi yine değerlendirilmiş oldu. Dolayısıyla şu dönemde bizim yapmamız gereken 83 milyon vatandaşımızın alınan tedbirler ve özellikle dün alınan tedbirler konusunda hassasiyet göstermelerini bekliyoruz. Dolayısıyla hep birlikte mücadeleyle ancak bunu düşürebiliriz, toparlanıp üstesinden gelebiliriz. Tedbirlere uymak şartıyla ben yeni tedbirlerin devreye girebileceğini düşünmüyorum. Ama bu tedbirlere uyum gösterilmez, aynı hassasiyet gösterilmezse yeni tedbirler kaçınılmaz olabilir.”

Fahrettin Koca sunumu ile ilgili önemli olarak nitelendirilebilecek noktalar şu şekilde idi:

1 - 2020 Bitmeden Covid-19 Aşısının Bulunması

Fahrettin Koca yaptığı konuşma sırasında bu yılın sonuna kadar aşı uygulamalarının tamamlanmasını ümit ettiğini dile getirdi:

Birçok ülkede aşı çalışmaları yürütülmektedir. Dünyaya paralel olarak ülkemizde de 16 ayrı aşı çalışması yapılmaktadır. Bunlardan bir tanesi klinik öncesi dönemi başarıyla tamamlayarak insan denemelerine başlamıştır. Bu arada da Çin ve Almanya kaynaklı aşıların ülkemizde de faz çalışmaları devam etmektedir. Bu yıl henüz bitmeden aşıya kavuşmanın ümidi içindeyim. Bize düşen bu süreci güvenli bir şekilde atlatabilmektir.

2 - Artış Oranı Tüm Ülkeye Yayıldı

Geçtiğimiz aylarda büyük bir hızla yükselmeye başlayan yayılma hızını işaret eden Fahrettin Koca, bu süreç ile ilgili detaylı bilgi paylaşımında bulundu:

Kış aylarının gelmesiyle birlikte insanların kapalı ortamlarda birlikte bulunmasının da getirdiği riskle tüm dünyada adeta patlama şeklinde hızlı bir artış başladı. Virüs bulaştırıcılığından hiçbir şey kaybetmeden adeta kitlesel bulaşma dönemine geçti. Bugün itibarıyla dünyada pozitif vaka sayısı 55 milyon oldu. Ölüm sayısı ise 1 milyon 326 bin’i geçti. Halihazırda 100 bini aşkın ağır vaka hastanelerde yaşam mücadelesi veriyor.
Dünyada ilk zirvenin yaşandığı nisan ayında günlük yeni vaka 80 bin civarında iken, eylülde günlük vaka neredeyse dörde katlanarak 300 bini buldu. Son bir ay içinde yüzde 100’lük bir artışla kasım ayında günlük vaka sayısı 661 bine ulaştı. Yine nisan ayında günde 8.500 kişi bu hastalıktan ölürken, içinde bulunduğumuz kasım ayında günlük ortalama ölüm sayısı 10 bini aştı. Bugün birçok ülke kapanma tedbirlerine ve hareket kısıtlamalarına yeniden başvurmaya başladı.
Dünyadaki bu artışa paralel olarak ülkemizde önce İstanbul İzmir Bursa gibi batıdaki büyük illerimizde başlayan artış trendi neredeyse bütün ülkeye yayılmış durumdadır. Her ne kadar güçlü alt yapımız ve fedakar çalışan sağlık personelimiz sayesinde bu artışı göğüsleyebilmiş durumda isek de, gidişatı durdurmak için radikal tedbirlere başvurmamız kaçınılmaz olmuştur. Nitekim dün yapılan Kabine toplantısında Bilim Kurulumuzun önerileri doğrultusunda bir dizi kararlar alınmış oldu. Görünen o ki, hayatımızı bir süre daha sıkı bir disiplin altına almak zorundayız.

3 - Kurban Bayramı Sonrası Vaka Sayısı % 100 Arttı

Geçtiğimiz Kurban Bayramı tatilinin ardından yaşanan hızlı artışta Konya, Gaziantep, Şanlıurfa, Diyarbakır ve Van başta olmak üzere hızlı artış gösteren onlarca şehrin olduğuna dikkat çekti:

Bildiğiniz gibi, Kurban Bayramı sonrası Anadolu’da hızlı bir artış yaşadık. Konya, Gaziantep, Şanlıurfa, Van, Diyarbakır başta olmak üzere birçok ilimizde hızlı artışlar gözledik. Konya, Kayseri, Gaziantep, Diyarbakır, Batman, Van, Muş, Hakkari ve Ankara’da yüzde 100’e varan artışlarımız oldu. Bölgelere bizzat giderek yerel yöneticilerle illeri ayrı ayrı değerlendirmeye tabi tuttuk. Yerinde yaptığımız değerlendirmelerle yaz döneminin bitmesine bağlı artan seyahatlerin getirdiği ve öngördüğümüz artışlar, alınan tedbirlerin sayesinde kısa zamanda kontrol altına alındığını gördük.

4 - Kaynaklarımız Sınırlı

Koronavirüsle mücadele sürecinde kaynakların oldukça kısıtlı olduğunu ifade eden Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, daha iyi bir sağlık hizmeti için sağlık alanına ayrılan bütçenin artırılmasını talep etti:

Birçok ülkeyle kıyasladığımızda sağlık için ayırabildiğimiz kaynakların oldukça sınırlı olduğunu biliyoruz. Gayrı Safi Yurtiçi Hasıla içindeki paya göre sağlık harcamalarımız gelişmiş ülkelerin altında olmasına rağmen en kapsamlı sağlık hizmeti sunan ülke konumundayız. Amacımız sürdürülebilir bir sağlık sistemini kalıcı kılmaktır. Kişi başı toplam kamu sağlık harcamamızda da görüleceği gibi, daha iyi bir sağlık hizmeti için sağlığa ayrılan kaynakları önceliklendirmemiz gerektiğini de söylemeden geçemeyeceğim. Tüm dünyada olduğu gibi, vatandaşlarımızın sağlıklarını korumak ve iyileştirmek için harcanan kaynağın yıldan yıla artış göstermesi bir zorunluluktur. Bu artışa rağmen OECD ülkeleri ile karşılaştırıldığında kişi başı Kamu Cari Sağlık Harcamasının oldukça düşük olduğu bir gerçektir. Ülkemiz, Genel Sağlık Sigortasının geniş kapsamına rağmen sağlık hizmetinin son derece ekonomik olarak sunulduğu tek OECD ülkesidir.

5 - Anne Ölüm Oranında Yüksek Oranda Düşüş

Sağlık alanında gelişmişlik endeksini etkileyen anne ve bebek ölümlerindeki oranların düştüğünü anlatan Fahrettin Koca, yeni sağlık hizmetleri için yeni tür bakım ürünlerine ihtiyaç olduğunun altını çizdi:

Sağlıkta gelişmişlik endekslerinden olan anne ölüm oranı 100 bin canlı doğumda 64’ten 13,1’e, bebek ölüm hızı 31,5‘ten 6,7‘ye düşmüştür. Artık vatandaşlarımız ortalama 6 yıl daha fazla yaşam süresine sahiptir. Yaşam süresinin uzaması yaşlı nüfus oranını artırmaktadır. Bu, kişi başına sağlık hizmet maliyetini yükseltmektedir. Ayrıca evde verilen sağlık hizmeti, son dönem hastaları için palyatif bakım gibi yeni sağlık hizmetlerine ihtiyaç duyulmaktadır.

6 - Genel Sağlık Sigortası Hayat Kurtarıcı Oldu

Türkiye'de uygulanmaya başlayan sigortasız kişiler için Genel Sağlık Sigortası uygulamasının sağlık hizmetlerindeki memnuniyeti artırdığı ifade edildi:

Sağlıkta cepten yapılan harcama vatandaşımıza doğrudan yansımaktadır. Cepten yapılan sağlık harcamalarının oranı dalgalanma gösterse de Genel Sağlık Sigortasının devreye girmesi ve vatandaşlarımızın tamamına yakınının sağlık güvencesi altına alınması ile bu oran yüzde 17'ler seviyesine kadar inmiştir. Türkiye sağlıkta hızlı bir memnuniyet artışı yakalamıştır. Bunu kalıcı kılmak için sürekli takip ediyoruz.

7 - Sezaryen Doğum Oranını Düşüremiyoruz

Devlet hastanelerinde kontrollü bir şekilde uygulanan sezaryen doğum türü oranını düşüremediklerini ifade eden Fahrettin Koca, bu konuda başarısız olunduğuna dikkat çekti:

Sezaryenin kadın ve bebek sağlığını riske sokacak şekilde gereksiz yere yapılmasını önleme kararlılığındayız. Bu konuda kamu hastanelerinde gelinen düzeye özel sektör ve üniversite hastanelerinde de ulaşmayı amaçlıyoruz. Tüm çabalarımıza rağmen sezaryen oranlarını düşürmede yeterince başarılı olamadık.

8 - Obezite Oranı Artıyor

Doğum oranlarının ve şekillerinin istatistiklerini paylaşan Fahrettin Koca, obezite oranında da artış olduğunu ifade etti:

Toplum sağlığını tehdit eden en önemli sağlık risklerinden biri olan obezite ile mücadelemizi sürdürüyoruz. Yüzde 34 gibi yüksek bir obezite sıklığı bulunmakta ve yıllar içindeki artış hızı yavaşlama eğiliminde olsa da artmaya devam etmektedir. Bu kapsamda 300’e yakın personelin eğitimlerini tamamladığımız obezite merkezlerimizin sayısını 2021 yılında 140’a çıkarmayı hedefliyoruz.

9 - Tütün ile Mücadele Edemiyoruz

Türkiye'de tütün ile mücadelede başarılı olunmadığını ifade eden Koca, pandemi döneminin de bu konuda etkili olduğunu söyledi:

Tütünle kararlı mücadele politikalarımızla iniş trendi yakalamış olmamıza rağmen istenen düzeye gelemedik. Her yıl artan sayıda denetim yapıyor olmamıza rağmen 2020 yılında yaşadığımız pandemi nedeniyle denetim sayısında bir azalma gerçekleşmiştir.

10  - Kanser Tarama Sayılarını Azalttık

Kanserde ön tanının önemli olduğunu ifade eden Koca, 2020 yılının ilk 9 ayında kanser taraması yaptıran 3 milyon insan olduğuna dikkat çekti:

Kanserde erken tanının kıymetinin bilinciyle kanser tarama hizmetlerimizi yürütüyoruz. 2020 yılında COVID-19 yoğunluğuna bağlı olarak tarama sayıları azalmakla birlikte 2020 yılının ilk 9 ayında yaklaşık 3 milyon vatandaşımız tarama hizmetlerinden yararlanmıştır.

11 - 26 Farklı Ülkeye Koronavirüs Tedavisi Desteği

Dünyada sağlık alanında ihtiyacı olan 26 farklı ülkeye ücretsiz tedavi verildiğini ifade eden Koca,  445 yabancı hastanın Türkiye'de tedavi edildiğini söyledi:

Dünyamızın zor bir sınavdan geçtiği bu günlerde, mazlumlara kucak açma konusunda hiç tereddüt etmedik. Gerekli pandemi tedbirlerini alarak 26 ülkeden 445 yabancı hastanın ülkemizde ücretsiz tedavisini sağladık. Sudan, Somali, Nijer ve Bangladeş’te hastanelerimizde toplamda 494 yatakla hizmet sunmaya devam ediyoruz. Filistin ve Kırgızistan’da hastanelerimiz hizmete hazır hale getirilmiş olup 2021 yılında açacağız. Ayrıca Suriye’de; Cerablus, Afrin, Elbab, Çobanbey ve Mare’den sonra, Azez, Telabyad ve Rasulayn’da da yeni hastanelerimizi hizmete açtık. Şu an toplam 8 hastane, 1 ağız diş sağlığı merkezi, 61 sağlık ocağı, 5 dispanser ve 3 mobil sağlık ünitesiyle bölge halkının yaralarını sarmaya devam ediyoruz.

12 - Yasalar Sağlıkta Şiddet Sayısını Azaltmadı

Yeni getirilen yaptırımların sağlık çalışanlarına yapılan şiddeti azaltmadığını işaret eden Fahrettin Koca, şiddetle mücadelede çok yönlü düşünmeye davet etti:

Sağlık kuruluşlarımızda vuku bulan şiddet eylemleri içimizi acıtıyor. 15 Nisan 2020 tarihinde TBMM’de tüm partilerin mutabakatıyla kabul edilen kanuni düzenlemeyle, sağlıkta şiddetle mücadelenin etkinliği artırılmıştır. Bu vesileyle emeği geçen tüm vekillerimize teşekkürlerimi sunuyorum. Ancak görüyoruz ki bu düzenleme istediğimiz bir seviyede olay sayısını azaltmamıştır. Şiddetle mücadelemize çok yönlü olarak devam etme kararlılığındayız.

13 - Yeni Hastaneler İçin İhale Çalışmaları

Bakan Fahrettin Koca yeni şehir hastaneleri kurmak için gereken inşaat çalışmalarına ve ihale süreçlerine dikkat çekti:

Son 3 yılda sağlık alanında hizmette kalite çıtasını yükselten 17 bin 509 yataklı 13 şehir hastanemizi vatandaşlarımızla buluşturduk. 5 adet kamu özel işbirliği modeli şehir hastanesi için inşaatlarımız devam ediyor. Genel bütçe kaynaklarımızla yaptığımız şehir hastanelerimizi de bir yandan hizmete almaya devam ediyoruz. Bu kapsamda; bin 850 yatak kapasiteli 2 şehir hastanemizin ihale süreçleri tamamlanmış olup inşaat çalışmaları başlayacaktır. 6 bin 500 yatak kapasiteli 6 şehir hastanemizin ise ihale hazırlıkları devam etmektedir. 3 bin 900 yatak kapasiteli 3 şehir hastanemizin proje çalışmaları da satın alma hazırlık aşamasındadır.

Komisyon Üyesi CHP Milletvekili Bülent Kuşoğlu : Vakalar Doğru Açıklanırsa Dikkat Artar

Fahrettin Koca açıklamalarını ve sunumunu tamamladıktan sonra yorumda bulunan Komisyon Üyesi CHP Milletvekili Bülent Kuşoğlu, vakaların doğru şekilde açıklanması gerektiğine dikkat çekti:

“Rakamlara güvenilmemesi büyük sıkıntı yaratıyor. Nasıl doktora güvenilmesi gerekiyorsa Sağlık Bakanı da güvenilmesi lazım. Vakalar doğru açıklanırsa daha dikkatli olunacağını düşünüyorum. Dün tedbirler alındı. Hafta sonu yoğunluk olan saatler yasak kapsamı dışında. Bunlar gerekçeleriyle birlikte anlatılmalı” 

HDP Milletvekili Iğdır Habip Eksik : Bilim Kurulu Baypas Edildi

Koronavirüsle mücadele sürecine iyi başlandığını fakat sonrasında bilim kurulunun saf dışı bırakıldığını ifade eden HDP Milletvekili Iğdır Habip Eksik konu ile ilgili açıklamalarını şu şekilde paylaştı:

“Sağlığın ticari olarak görülmesinin ne kadar yanlış olduğunu bu salgın ispatladı. Yapılan yanlışlar birçok insanın sağlığına ve yaşamını yitirmesine sebep oldu. Her gün insanların sofralarından eksilen var. Başta iyi başladınız. Eksikleri vardı. Genel anlamda Bilim Kurulu doğru bir adımdı. Ama Bilim Kurulu kararlarını kamuoyu ile paylaşmayıp kabine onayına sunarsanız şu ortaya çıkar: Siz bilim Kurulu’nu da baypas etmişsiniz. Bu pandemiyi ‘Allahın lütfuna dönüştürme’ politikası izleniyor. Yeterli test yapmadınız, gerçek verileri paylaşmadınız, ölüm sayılarını sakladınız” 

 

18 Kas 2020 - 13:44 Ankara- Güncel --- Okunma

Son bir ayda okuhaber.com sitesinde 184.902 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak OKU HABER Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan OKU HABER hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler OKU HABER editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı OKU HABER değil haberi geçen ajanstır.