- 23 Ara 2020 - 14:18

Cumhurbaşkanı Erdoğan Selahattin Demirtaş Hakkındaki AİHM Kararına Tepki Gösterdi: AİHM Bizim Mahkemelerimizin Yerine Geçecek Şekilde Karar Veremez

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi tarafından verilen 'derhal tahliye' kararına tepki gösterdi.

Erdoğan "CHP Kendi İçlerindeki Taciz, Tecavüz, Hırsızlık Karşısında Erdemli Davranmak Yerine Beyhude Çırpınıyor" Diyerek CHP yönetimini Eleştirdi
Erdoğan "AİHM Bizim Mahkemelerimizin Yerine Karar Veremez" Dedi
+8
Büyütmek için resme tıklayın

Cumhurbaşkanı ve aynı zamanda AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün Selahattin Demirtaş için "derhal tahliye" kararı veren Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne tepki gösterdi. AİHM 'nin Türkiye'nin mahkemeleri adına karar veremeyeceğini ifade eden Erdoğan, düşüncelerini şu sözlerle dile getirdi:

"AİHM bizim mahkemelerimizin yerine karar veremez. Bu adımlar tamamen siyasidir. Çifte standarttır, iki yüzlülüktür. Bu şahıs, siyasi görevleri veya siyasi söylemleri sebebiyle değil, terörle arasına mesafe koyamadığı, bölücü terör örgütünün emriyle onlarca kişinin ölümüne yol açtığı için milletimizin gözünde suçludur" 

Erdoğan'dan Kılıçdaroğlu'na Sert Tepki "İstikametini Tamamen Şaşırmış"

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu tarafından yapılan "Uyuşturucu ticareti yapan adamdan vergi alacaksınız. Organ ticareti yapan adamdan vergi alacaksınız"  açıklamalarına cevap veren Erdoğan, "Ya sen ne yapıyorsun?" söylemi ile çok dikkat çekti. Erdoğan, Kılıçdaroğlu'na yönlendirdiği konuşmasında oldukça sert sözlere yer verdi:

"Ya sen ne yapıyorsun, farkında mısın? O zaman gel şöyle bir uyuşturucu örgütünü kur bir de uyuşturucu örgütü dışında organ mafyasını da kur hiç olmazsa devlet senden bir şeyler elde etsin. Bu ne sapkınlıktır. İstikametini tamamen şaşırmış" 

Erdoğan "AİHM Bizim Mahkemelerimizin Yerine Karar Veremez" Dedi

Selahattin Demirtaş'ın tahliyesi hakkında karar çıkaran Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne seslenen Erdoğan, AİHM kararını sert sözlerle eleştirdi:

"Esasen, AİHM, bizim mahkemelerimizin yerine geçecek şekilde karar veremez. Sadece burada verilen kararlar mahkemelerimizce değerlendirilir. AİHM, bu kararı, iç hukuk yolları tüketilmeden alarak, istisnai bir uygulama yapmıştır. Ancak, istisnasını bir kenara bıraksak bile, Selahattin Demirtaş’la ilgili hüküm, aynı mahkemenin mesela İspanya’daki Batasuna Partisi kararındaki gerekçelerle açıkça çelişmektedir. "

Erdoğan, Batasuna Davasını Örnek Gösterdi

Daha önce AİHM tarafından verilen Batasuna davası kararına dikkat çeken Erdoğan, AİHM'nin her türlü şiddete karşı tavır gösterdiğini söyleyerek, Terör örgütü tarafından gösterilen şiddeti kabul etmesini "çifte standart" olarak nitelendirdi:

"Mahkeme, Batasuna davası kararında, bırakınız şiddet eylemlerini teşvik etmeyi, şiddet eylemlerini açıkça kınamamanın dahi cezaya konu suç sayılabileceğine hükmetmiştir. Terör örgütünün şiddet eylemini kınamamayı teröre destek olarak kabul eden bir mahkemenin, 6-8 Ekim 2014’te 39 vatandaşımızın hunharca katledilmesiyle sonuçlanan bir eylemin baş sorumlusunun tahliyesini istemiş olması, resmen çifte standarttır, hatta ikiyüzlülüktür."

Erdoğan "AİHM Kendi Çelişkilerini Sorgulamalıdır" Diyerek Demirtaş Kararını Kabul Etmedi

AİHM'nin Türkiye tarafından saygı görmek istiyorsa, kendi çelişkili tavırlarını gözden geçirmesini öneren Erdoğan, tartışma konusu olan kişinin, Selahattin Demirtaş'ın Avrupa Parlamentosu tarafından kabul edilen PKK ile yakın olduğuna dikkat çekti. 

"AİHM, Türkiye nezdinde saygı görmek istiyorsa, önce dönüp kendi çelişkilerini sorgulamalıdır. Buradaki tartışmanın konusunun, Avrupa Parlamentosu'nun terör örgütü olarak kabul ettiği PKK’yla içli dışlı olan, elinde onlarca masumun kanı bulunan siyasetçi maskeli bir kişi olduğunu tekrar hatırlatmak isterim. Bu şahıs, siyasi görevleri veya siyasi söylemleri sebebiyle değil, terörle arasına mesafe koyamadığı, bölücü terör örgütünün emriyle onlarca kişinin ölümüne yol açtığı için milletimizin gözünde suçludur. "

Erdoğan "AİHM'nin FETÖ Davaları İçin Takınacağı Tavır Gözükmeye Başladı" Dedi

Selahattin Demirtaş davası konusundaki kararına bakılarak FETÖ davası kararının da belli olduğunu söyleyen Erdoğan

"PKK’ya terör örgütü muamelesi yapmayan, PKK’yla irtibatlı kişileri terörist kabul etmeyen bu mahkemenin, FETÖ’yle ilgili olarak aynı yaklaşımı sergilememesini temenni ediyoruz.  Aksi takdirde, bunca çifte standarda ve riyakârlığa daha fazla tahammül etmek mecburiyetinde olmadığımızın da bilinmesini isterim."

sözlerini kullandı. 

"Mecliste Kabul Edilen Bütçe Halkın Bütçesidir"

Uzun süredir tartışılan bütçe konusunda da açıklama yapan Erdoğan, Mecliste belirlenen bütçenin 83 milyon vatandaşın bütçesi olduğunu açıkladı: 

"Meclis'te kabul edilmesiyle bütçe artık iktidarı ve muhalefetiyle tüm milletin bütçesi haline gelmiştir. Bütçemize katkı sunan istisnasız tüm milletvekillerine teşekkür ediyorum. Bu bütçe 83 milyon vatandaşımızın her birine hizmet edecek, her bireyin geleceğinin inşasına katkı verecek bir belgedir. Elbette her bütçe önemlidir ama bu yıl koronavirüs salgınının etkisini sürdürdüğü bir dönemde 2021 bütçesi ayrı bir ehemmiyete sahiptir. Böylesine kritik dönemde bütçe tartışmalarının yoğun ve kapsamlı olması normaldir. Yalan ve iftiradan uzak her eleştiriye açığız. Bütçe görüşmelerinde seviyeli değerlendirmeler ortaya konmuştur. Ancak ahlak sınırlarını aşanlar da olmuştur. Takdiri milletimize bırakıyoruz. Bu zihniyetle hiçbir yere varamayız. "

Erdoğan CHP İçin "Tek Parti" Benzetmesi Yaptı 

CHP'li milletvekillerinin üslupları hakkında eleştiride bulunan Erdoğan,

"her gün yeni bir yalan söyleyen yalanı yüzüne vurulunca hiç utanmadan başka yalana geçen bu zihniyetle hiçbir yer varamayız." sözlerini kullandı. 

CHP'li milletvekillerinin yalan söylediğini iddia eden Erdoğan, CHP'nin kendisini tek parti gördüğünü söyledi:

"Bu yalanları milletin gözüne baka baka kendilerine emin şekilde söylüyorlar. Buna herkesin de inanmasını bekliyorlar. İşçi, çiftçi, öğretmen, asker, polis kim varsa herkese hakaret etmekten de çekinmiyorlar. Bunlar kendilerini o tek parti devrinde sanıyorlar. Öğretmen CHP'li ise makbul değilse kötü. Çiftçi CHP'ye oy veriyorsa iyi vermiyorsa cahil. Yargı mensubu kendi vicdanına göre hareket ediyorsa militan. Bu listeyi her meslek grubu için uzatmak mümkün. Bu zatlara Türkiye'nin demokrasi ile yönetildiğini sık sık hatırlatmak gerekiyor.  Bunlar kendilerini hala herkesi karşılarında hizaya diktikleri tek parti devrinde sanıyorlar. 

Erdoğan "CHP Kendi İçlerindeki Taciz, Tecavüz, Hırsızlık Karşısında Erdemli Davranmak Yerine Beyhude Çırpınıyor" Diyerek CHP yönetimini Eleştirdi

Başkalarının projeleri hakkında konuştuklarını söylediği CHP hakkında taciz, tecavüz ve hırsızlık olaylarına dikkat çeken Erdoğan, "Kılıçdaroğlu Check-up'tan geçmeli" dedi:

"Proje üretmek yerine başkalarının projelerine payandalık etmek, kendi hayalini kurmak yerine başka hayallerde figüran olmak bizim asla tasvip edeceğimiz bir siyaset tarzı değildir. Kendi partilerinin içini bir ur gibi sardığı anlaşılan taciz, tecavüz, hırsızlık vakalarına karşı erdemli olmak yerine beyhude çırpınıyor. CHP'nin eğer azıcık ar ve haya duygusu varsa bu iddialardan temizlenmeden milletin karşısına çıkmaması lazımdır. Gün geçmiyor ki CHP’de taciz, tecavüz olayı olmasın. Adliye adliye geziyorlar. Çıkıp, “Bizim başkanlarımız temiz” diyor. Ciddi anlamda check-up’tan geçmeli. Ben fiziken hem ruhen. Muhalefetteyken böyle davranan Allah korusun iktidarda neler yapar. "Ne diyor; 'Uyuşturucu kaçakçılarına, organ mafyasına vergi'. Bu ne demek biliyor musunuz; 'Uyuşturucu satıcılığı yapabilirisiniz, organ mafyası olarak örgütler kurabilirsiniz'. Ya sen ne yapıyorsun, farkında mısın? O zaman gel şöyle bir uyuşturucu örgütünü kur bir de uyuşturucu örgütü dışında organ mafyasını da kur hiç olmazsa devlet senden bir şeyler elde etsin. Bu ne sapkınlıktır. İstikametini tamamen şaşırmış."

Erdoğan : "Bu İşin Sonu İstiklal Mahkemeleri'ni Tekrar Kurmaya Kadar Gider"

Eyüp Sultan'da Yasin suresi okuyan Kılıçdaroğlu'nu eleştiren Erdoğan, " Yasin suresini de Türkçe okusaydın " diyerek daha önce ezanın Türkçe okunmasının çağrısını yapan Kılıçdaroğlu'na seslendi:

CHP zihniyetinin asıl gayesini anlamak için son günlerdeki kimi uygulamalara bakmak lazım. Bu zihniyet geçtiğimiz günlerde Mevlana’nın yıldönümü töreni adı altında, asırların geleneğini yerle yeksan etmeye kalktı. Kuran-ı Kerim'i ve ezanı Türkçe okutma adlı bir garabet İstanbul’da sergilendi. Allah-u Ekber demekten imtina eden zihniyetin 70 yıl sonra yeniden hortladığına şahit olduk. Aradan geçen bunca yıla rağmen demokrasiyi halen hazmedememiş olanların tek parti faşizminin özlemiyle yanıp tutuştukları anlaşılıyor. Kuran-ı Kerim’e inanıyorsanız saygı göstereceksiniz. Seçim öncesinde Eyüp Sultan’da Yasin suresinin bir bölümünü okumak sana bir şey getirmez. Onu da Türkçe okusaydın. Korkarız bu işin sonu İstiklal Mahkemeleri’ni yeniden kurmaya kadar gider. Bu çarpık hesap bizden önce milletten döner. Biz, hayatımız boyunca kimsenin kökeniyle, inancıyla, meşrebiyle, kültürüyle, hayat biçimiyle uğraşmadık, uğraşmayız. Ancak kimsenin de inancımıza, meşrebimize, kültürümüze el ve dil uzatmasına müsaade etmeyiz.

Türkiye Zalimler Karşısında Asla Baş Eğmeyecektir

2020 yılının hem sağlık hem de ekonomi sektöründe büyük sorunlarla bir arada geçtiğini söyleyen Erdoğan, dış politikada büyük zorluklar yaşandığını açıkladı. Türkiye'nin yıldızının yükseldiğini ve bu nedenle de saldıranların daha da fazla olduğunu söyleyen Erdoğan, Türkiye'nin terör örgütleri ile göğüs göğse çarpışan tek NATO ülkesi olduğunu söyledi. 

2020 yılında koronavirüs nedeniyle sadece sağlık alanında da değil, dış politikada da sancılı bir dönem geçirdik. Türkiye'nin çıkarlarını savunmak için gerektiğinde bedel ödedik, ama zalimler karşısında asla baş eğmedik. Bugün Türkiye denilince adalet, haysiyetli dış politika geliyor akıllara. Türkiye'nin yıldızı yükseldikçe, saldırıların şiddeti de artıyor. Uluslararası arenada etkili şekilde oyun kuran Türkiye gerçeği, kaostan beslenenleri rahatsız ediyor. Ne Türkiye'nin ekseninde bir kayma, ne terör örgütleriyle mücadelede bir zafiyet vardır. Bu bir kararlılığın, inancın, azmin gereğidir. Ülkemiz DEAŞ başta olmak üzere terör örgütleriyle göğüs göğüse çarpışan tek NATO ülkesidir. Düzensiz göçte yükü omuzlayan tek ülkedir.

Erdoğan Avrupa ile Yeni Bir Sayfa Açmayı Arzuladıklarını Söyledi

2021 yılında Avrupa ve ABD ile yeni bir sayfa açmayı dilediklerini ifade eden Erdoğan, askeri, siyasi ve ekonomi alanlarında iş birliği yapmak istediklerini fakat Avrupa Birliği'nin de Türkiye'ye karşı yaşadığı körlükten kurtulmasını ümit ettiklerini söyledi:

Yeni yılda ABD ve Avrupa ile olan münasebetlerimizde yeni bir sayfa açmayı arzu ediyoruz. Çok yönlü siyasi, ekonomik ve askeri işbirliklerimizi ABD ile köklü bağlantılarımızın alternatifi olarak görmüyoruz. AB'nin de Türkiye'yi kendinden uzaklaştıran stratejik körlükten biran önce kurtulmasını ümit ediyoruz.

2021 Burs ve Kredilerinde Artış Yapıldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, üniversite öğrencilerine müjde olarak nitelendirdiği haberi kendisi verdi. Lisans öğrencilerinin burs miktarının 650 TL, yüksek lisans öğrencilerinin 1300 TL ve doktora öğrencilerinin 1950 TL burs alma hakları olduğunu söyledi.  

23 Ara 2020 - 14:18 Ankara- Güncel --- Okunma

Son bir ayda okuhaber.com sitesinde 277.732 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak OKU HABER Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan OKU HABER hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler OKU HABER editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı OKU HABER değil haberi geçen ajanstır.Hızlı Bul - Tanıtım Yazısı