- 25 Ara 2020 - 14:05

Merkez Bankası Başkanı Ağbal Enflasyonun Yükselme Sebebini Covid-19 Olarak Açıkladı

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda sunum yapan Naci Ağbal, çok sayıda sektörün Covid-9 salgınından olumsuz etkilendiğini ifade ederken, parasal sıkılaştırma kararının alındığını söyledi.

Merkez Bankası Başkanı Ağbal Enflasyonun Yükselme Sebebini Covid-19 Olarak Açıkladı
HDP'li Paylan'dan Noel Bayramında Toplantı Tepkisi
+1
Büyütmek için resme tıklayın

Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal, Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu'nda yaptığı açıklamalar ile enflasyon değerlerinin yükselme nedenlerini anlattı. Yükselişin devam edeceği mesajını veren Ağbal, dezenflasyon süreci için parasal sıkılaştırma tedbirlerine gidilme kararının alındığını açıkladı.

Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal Bütçe Sunumu Yaptı

Enflasyon neden yükseldi sorusunun açıklamasında ise Covid-19 salgınının ekonomik etkilerine değindi. 

“2020, olağanüstü belirsizlikler altında şekillenmiştir, tarihi dip seviyelerini görmüştür. Üretim ve istihdam kayıtlarında hep birlikte etkisini yaşıyoruz. Artış, temel mal ve gıda kalemlerinden kaynaklanmaktadır. Enflasyon beklentilerindeki yükseliş sürmektedir. Kurul, enflasyon beklentilerinin kontrol altına alınması ve dezenflasyon sürecinin en kısa sürede yeniden tesisi için güçlü bir parasal sıkılaştırma yapılmasına karar vermiştir”

Naci Ağbal sunumunun ardından söz alan CHP'li Bülent Kuşoğlu, enflasyon rakamlarının beklenenden yüksek olacağını belirtti. HDP Milletvekili Garo Paylan ise 

“Siz sıkılaştırıcı para politikalarını yaparken, sosyal devlet boyutunu nerede gösterdiniz”

sorusunu yöneltti.

HDP'li Paylan'dan Noel Bayramında Toplantı Tepkisi

Hristiyanların Noel Bayramının kutlandığı 24 Aralık tarihinde toplantı yapılmasına tepki gösteren HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan oturumu eleştirdi:

, “Ben Hristiyan bir milletvekili olarak buradayım. Osmanlı’da kimlikler birbirlerine saygı duyardı. Sayımız azaldı ama bugün bu oturumun yapılmaması gerekirdi diye düşünüyorum. Saygıyı devam ettirmemiz lazım. Ramazan Bayramı’nın birinci gününde Meclis’i çalıştıralım eğer buna varsanız bugün çalışalım”

dedi.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Cevdet Yılmaz ise yapılan eleştiriyi kabul ederek, görüşmelerin gecikmemesi ve yılbaşı tatiline kadar sürecin tamamlanması için yapmak zorunda kalındığını ifade etti. Paylan ayrıca Meclis tutanaklarında bir önceki Plan ve Bütçe komisyonu toplantısının yer almadığını söyledi. 

İYİ Partili Samsun Milletvekili Erhan Usta Bütçe Görüşmesi Öncesinde Toplantı Talep Etti

Komisyon Üyesi ve İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Erhan Usta, Naci Ağbal tarafından yapılan sunumun faydalı olması için bütçe görüşmelerinden önce bir toplantı düzenlenmesini faydalı olacağına değinerek, Komisyon'un etkisinin gösterilmesi için bu toplantının önemli olacağını söyledi:

“Bu sunumdan fayda oluşturulması için bütçe görüşmelerinden önce bunu yapmamız lazımdı. Ona göre bir bütçe müzakeresi yapmalıydık. ‘Plan ve Bütçe Komisyonu’nun bir etkisi yok, virgülüne dokunulmuyor’ diye düşünülmemesi lazım. Bundan sonra bu hassasiyete dikkat etmemiz lazım” 

Usta tarafından yapılan öneri kabul edildi ve bütçe görüşmelerinden önce bir toplantı daha yapılmasına karar verildi. 

"Fiyat İstikrarı Sağlanmalıdır"

Fiyat istikrarı hedeflediklerini açıklayan Naci Ağbal, para politikasında buna önem verildiğini söyledi:

“Fiyat istikrarının olan ülkede, sürdürebilir çerçevede ekonomik büyümenin temeli verimlilik olmaya başlar. Tam bu noktada, toplumsal refaha merkez bankalarının en büyük katkısı fiyat istikrarının sağlanmasıdır. Fiyat istikrarı, ekonomide öngörülebilirliğinin sağlanması ile yatırımın iyileşmesine katkı sağlar. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası olarak fiyat istikrarı odaklı para politikası hedeflemekteyiz” 

Covid-19 Salgınının Ekonomik Etkileri 2020 Yılını Tarihi Dip Seviyelere Sürükledi

Enflasyon verilerini açıklayan Naci Ağbal, Covid-19 salgınının ekonomik etkilerinin birçok sektörde hala devam ettiğini açıklarken, yılın üçüncü çeyreğinde hızlı bir toparlanmanın söz konusu olduğuna dikkat çekti:

“Pandeminin etkilerinin azaltılması ve alınan önlemler ile üçüncü çeyrekte hızlı toparlanmanın yaşandığını görüyoruz.  Ama bu tüm sektörler için söylenemez. Bazı sektörler hala pandeminin etkisi altındadır. 2020 yılı global büyümesi, pandemi etkisi altında şekillendi. Ülkelerin büyüme oranlarında tarihi seviyelerde düşüşlere neden oldu. 2020 yılı sonunda küresel ekonominin yüzde 4.4 daralması bekleniyor. 2020, olağanüstü belirsizlikler altında şekillenmiştir, tarihi dip seviyelerini görmüştür. Üretim ve istihdam kayıtlarında hep birlikte etkisini yaşıyoruz.”

Türkiye Ekonomisi Yüzde 9.9 Oranında Daraldı

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs ekonomi noktasında da büyük zararlara neden oldu. Türkiye ekonomisini yüzde 9.9 oranında daralmaya iten salgın ve salgının kontrol edilme süreçlerinde ekonomik büyümenin yurt içi taleplerde arttığını açıkladı:

 “Salgının olağanüstü etkileri altında, Türkiye ekonomisi ikinci çeyrekte yüzde 9.9 oranında daralmıştır. Salgının ekonomi üzerinde etkisinin dağılmasıyla, Türkiye üçüncü çeyrekte 6.7 büyüme performansı gerçekleşmiştir. Büyümenin kaynaklarına baktığımızda, ekonomik toparlanmanın sektörün geneline yayıldığını görüyoruz. Harcama yönünden bakıldığında ise büyümenin yurt içi talepli olduğunu görüyoruz” 

Enflasyon Yükselişinde Artış Görülmesi Olasılık Dahilinde

Naci Ağbal, döviz, kur ve enflasyon verilerini değerlendirirken, enflasyon rakamlarının yükselmeye devam edeceği mesajını verdi. Dezenflasyon çalışmalarının yapılmasında Merkez Bankası'nın parasal sıkılaştırma kararlarının aldığını açıklayan Ağbal, 2021 ve 2022 enflasyon tahminlerini açıkladı. 

“İç talep koşulları, döviz kuru başta olmak üzere birikimli maliyet etkileri, uluslararası gıda ve diğer emtia fiyatlarındaki yükseliş ve enflasyon beklentilerindeki bozulma, fiyatlama davranışları ve enflasyon görünümünü olumsuz etkilemeye devam etmektedir. Yıllık enflasyondaki artış, temel mal ve gıda kalemlerinden kaynaklanmaktadır. Salgına bağlı olarak talep koşullarının zayıf seyrettiği mal ve hizmet grupları, tüketici enflasyonunu sınırlarken, kredi ve döviz kuru gelişmelerine görece daha duyarlı gruplarda enflasyon lüksek seyretmektedir. Enflasyon beklentilerindeki yükseliş sürmektedir. Kurul, enflasyon beklentilerinin kontrol altına alınması ve dezenflasyon sürecinin en kısa sürede yeniden tesisi için 2021 yılsonu hedefini göz önüne bulundurarak, güçlü bir parasal sıkılaştırma yapılmasına karar vermiştir. 2021 yılı için yüzde 9,4, 2022 yılında 7, 2023 yılında 5 enflasyon tahmin hedefleri bulunmaktadır.”

CHP'li Milletvekili Kuşoğlu: "TÜİK Verilerini Elden Geçirmenizde Fayda Var"

Komisyonda yer alan CHP Genel Başkan Yardımcısı, Ankara Milletvekili Bülent Kuşoğlu, yapılan sunumda analitik verilerin yer almadığını ifade ederken, TÜİK verilerinden faydalanmaları konusunda öneride bulundu:

“Analitik bilançoya girmediniz, mevcut durum ile ilgili bilgi vermediniz. Karlılık durumu nedir? TÜİK verilerini elden geçirmenizde fayda var. Enflasyon hedeflerini çok gerçekçi bulmadım. Hem küresel hem Türkiye ile ilgili gidişatı değerlendirdiğimizde, tahmin hedefleri üzerinde enflasyonun gerçekleşeceğini düşünüyorum” 

HDP'li Paylan: "Sosyal Devlet Devreye Geçmeli"

Yabancı ülkelerin halkının borçlarına destek olmak için paketler hazırladığını ifade eden HDP Milletvekili Paylan sosyal devlet çağrısında bulundu:

“Merkez Bankası Başkanı olarak özeleştiri vermeniz gerekir. Geçmiş başkanlarınız ya yapması gerekeni yapmadılar ya yapamadılar. ‘Yapamadılar’ kısmının daha çok önemli olduğunu düşünüyorum. Murat Çetinkaya’nın iki yıl önce yaptığı sunumda, enflasyon çıkmaktaydı. ‘Enflasyon patladı patlayacak, gelin adım atalım’ demiştim. Adım atılmadı. O tutanakları okumanızı tavsiye ediyorum. Aynı PPK üyeleri ile çalışacaksınız. Reform yapmadığınız için patladı. Faizler 18 puan yükseltmek zorunda kaldı. PPK nal topladı, arkadan geldi” dedi. Paylan, “Nüfusun büyük çoğunluğu borçlu. Amerika Merkez Bankası, ‘hane halkına destek vermek gerekir’ dedi ve destek paketi açıkladı. Avrupa, Japonya aynı şekilde. Biz niye yapamadık? ‘Sosyal devlet devreye geçmeli’ dedik. Siz sıkılaştırıcı para politikalarını yaparken, sosyal devlet boyutunu nerede gösterdiniz? Genişlemeci para politikası yapılacaksa yüzde 1 için değil halk için yapılmalıdır” 

25 Ara 2020 - 14:05 Ankara- Ekonomi --- Okunma

Son bir ayda okuhaber.com sitesinde 277.732 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak OKU HABER Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan OKU HABER hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler OKU HABER editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı OKU HABER değil haberi geçen ajanstır.Hızlı Bul - Tanıtım Yazısı