- 20 Oca 2021 - 17:43

Kadın Üniversiteliler “Kadın Üniversitesi İstemiyoruz" Diyerek Kadın Üniversitesi Projesine Karşı Eylem Yaptı

Üniversiteli kadınlar, bugün Kadıköy'de bir araya gelerek “Kadın Üniversitesi İstemiyoruz" sözleri ile eylem yaparak "Biz Kadın Üniversitesiyle kalıplara sıkıştırılmayı kabul etmiyoruz" dedi.

Kadın Örgütleri Kadın Üniversitesi Projesine Karşı!
Üniversiteli Kadınlar Kadın Üniversitesi Projesini "Makul Kadın" Anlayışına Hizmet Ettiğini İddia Etti
+1
Büyütmek için resme tıklayın

“Kadın Üniversitesi İstemiyoruz" sloganı ile İstanbul Kadıköy'de bir araya gelen üniversiteli kadınlar, Kadın Üniversitesi projesinin kadınlara ayrımcılık yapmak amacı ile hazırlandığını iddia ettiler. 

 "Kadın üniversitesi, Erdoğan’ın bahsettiği gibi kadınları ayrımcılıktan kurtaracak bir proje değil aksine ayrımcılığı büyütecek bir projedir. Bu proje kadınları toplumsal hayattan tecrit edecek, bu şekilde kadınları daha kolay denetlemenin ve kontrol etmenin yöntemlerini arayacak bir projedir" 

Kadın Örgütleri Kadın Üniversitesi Projesine Karşı!

Cumhurbaşkanı Recep Erdoğan tarafından 2019 yılında gerçekleştirilen Japonya ziyareti sırasında sözü edilen Kadın Üniversiteleri projesinin 2021 Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı’na dahil edildiği belirtildi. Yalnızca kadın öğrencilerin öğrenim göreceğinin belirtildiği üniversiteler için YÖK tarafından çalışma yapılacağı belirtildi. 

Üniversiteli kadınlar, bugün Kadıköy'de bir araya gelerek “Kadın Üniversitesi İstemiyoruz" sözleri ile eylem yaparak "Biz Kadın Üniversitesiyle kalıplara sıkıştırılmayı kabul etmiyoruz" dedi. Kadın örgütleri yaptıkları basın açıklamasında şu sözlere yer verdi:

“Kadın üniversitesi, Erdoğan’ın bahsettiği gibi kadınları ayrımcılıktan kurtaracak bir proje değil, aksine ayrımcılığı büyütecek bir projedir. Kadın üniversitesi iktidarın erkek egemen zihniyetini bir kez daha ortaya koymuştur” 

Kadınlar, söz konusu üniversite projesinin “kadınları toplumsal hayattan tecrit edecek, bu şekilde kadınları daha kolay denetlemenin ve kontrol etmenin yöntemlerini arayacak bir proje” olarak nitelendirdi.

Üniversiteli Kadınlar Kadın Üniversitesi Projesini "Makul Kadın" Anlayışına Hizmet Ettiğini İddia Etti

Kadıköy'de bir araya gelen üniversiteli kadınlar, yaptıkları açıklamada kadınlara karşı ayrımcılık yapıldığını iddia ettiler: 

"Kadın üniversitesi cinsiyet kimliklerinin ikiye indirgendiği, bu ikiliğin beslendiği ve heteronormatif kalıpların dışında olan bütün kimliklere yönelik ayrımcılığın, nefret eylemlerinin meşrulaştığı transfobik bir projedir. Aynı zamanda kadın üniversitesine gidecek veya gitmek zorunda kalacak bireylerin kadın olma durumunun neye göre değerlendirileceği de aynı sorunun bir parçasıdır.  Kadın üniversitesi, iktidarın yıllardır kadınların birbirinden inançları, politik düşünceleri, tarzları, sosyallik anlayışlarıyla ayrıştırmaya çalışmasının yeni halidir. Kadınları birbirinden ayrıştırarak "makbul kadın" anlayışının oluşturulması için bir araçtır."

Üniversiteli Kadınlar “Kadın Üniversitesi İstemiyoruz!” Diyerek Sistemin Karşısında "İtaat Etmeyeceklerini" Söyledi

Yaptıkları açıklamada, kadın üniversitelerini destekleyen medya kanallarının ‘’Bu üniversiteleri tercih etmeyen kadınların tacize tecavüze uğraması kendi suçlarıdır.’’ sözlerine yer veren kadın örgütleri, bu yeni proje ile üniversitelerde kadınlara karşı yapılan haksızlıkların suçlusunun kadınlar olarak gösterileceğini iddia etti. 

"Kadın üniversitesinin kurulmasını destekleyen erkek egemen medya kanallarında ‘’Bu üniversiteleri tercih etmeyen kadınların tacize tecavüze uğraması kendi suçlarıdır.’’ diyenlerin şovunu hepimiz izledik. Bu gibi söylemlerden hareketle kadın üniversitesinin, üniversite içinde açığa çıkan bütün erkek şiddeti olaylarında faili gizleyerek sorumluyu kadın ilan edecek bir proje olduğunu tahmin etmek zor değildir. Sadece üniversiteye yönelik değil aynı zamanda topluma da verilen mesaj, kadınların şiddete uğramamak için bir köşede izole edilmesi gerektiğidir. Daha önce gördüğümüz pembe otobüsler bunun bir örneğidir. Ancak her bir ayrı örnekte gördüğümüz üzere iktidarın sözde çözüm yöntemleri kadınların yaşadığı şiddeti ve maruz kaldığı ayrımcılığı bitirmemiş aksine sürdürücüsü, yeniden üreticisi haline gelmiştir. Bu da yalnızca yöntemin yanlışlığıyla değil erkek egemen zihniyetin kendisiyle ilişkilidir.  Tüm bu sebeplerden dolayı biz “Kadın Üniversitesi İstemiyoruz!” derken karşımızda duranın yalnızca bir üniversite projesi olmadığını, erkek egemen sistemin kendisi olduğunu çok iyi biliyoruz. Bu sistem karşısında susmuyor, korkmuyor ve itaat etmiyoruz."

"Üniversite Cinsiyetçi Rektörlerin Değildir" Diyen Üniversiteli Kadınlar Kalıplara Sıkıştırılmayı Kabul Etmediklerini Söyledi

Üniversitelerin bilgi yuvası olduğuna dikkat çeken üniversiteli kadınlar, üniversitelerin erkek egemen zihniyet ile yönetilmeye çalışıldığını vurguladı. LGBTİ+ların üniversite içerisinde yaptıkları eylemlere karşı saldırı yapıldığını ifade eden kadınlar, kalıplara sıkıştırılmak istemediklerini söylediler:

"Üniversite 'Üniversite fuhuş yuvasıdır!' diyen profösörlerin, 'Burası pavyon değil!' diyen akademisyenlerin, cinsiyetçi rektörlerin, kadın ve LGBTİ+ların okul içindeki eylemlerine saldıranların değildir. Bugün kadın üniversitesi çalışmasına başlayanlar bugüne kadar üniversiteyi erkek egemen zihniyetle teslim alarak kadın ve LGBTİ+ların kimliğini inkar etmeye, yok saymaya, baskılamaya çalışanlardır. Biz kadın üniversitesiyle kalıplara sıkıştırılmayı kabul etmiyor, üniversitede kendi kimliğimizle var olmayı istiyoruz.
Üniversite bugün bilginin üretildiği ve toplumsallaştığı alanlardan biridir. İktidar üniversitelere kendi zihniyetini dayatarak bilginin üretimine müdahale etmek ve kendi toplumunu oluşturmayı istemektedir. Ancak bu zihniyetin bizler için ne anlama geldiğini kadın üniversitesi projesiyle bir kez daha görüyoruz, bu zihniyet erkek egemenliğidir. Biz, kadın üniversitesiyle toplumun bilgisinin erkek egemen biçimde üretileceğini, yayılacağını biliyoruz. Bu sebeple kadın üniversitesini kabul etmiyor; bilginin üretim ve paylaşım süreçlerinin erkek egemen akıldan çıkarılmasını istiyoruz."

20 Oca 2021 - 17:43 İstanbul- Güncel --- Okunma

Son bir ayda okuhaber.com sitesinde 303.223 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak OKU HABER Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan OKU HABER hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler OKU HABER editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı OKU HABER değil haberi geçen ajanstır.

Hızlı Bul - Tanıtım Yazısı