- 28 Oca 2021 - 16:36

Saadet Partili Asiltürk, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Ekibinin Kendisinden İstanbul Sözleşmesi'nin Kaldırılması İçin Destek Talep Ettiğini Açıkladı

Saadet Partili Oğuzhan Asiltürk, katıldığı bir TV programında Ak Partili yetkililerin kendisinden İstanbul Sözleşmesi'nin kaldırılması için kendilerini desteklemelerini istediğini söyledi.

Melek Önder "Kadınların Hayatı Pazarlık Konusu Edilemez" Diyerek Sözleşmenin Devam Etmesini Talep Etti
DİSK Başkanı Tüm Kadınları Mücadeleye Davet Etti
+3
Büyütmek için resme tıklayın

Saadet Partisi Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Oğuzhan Asiltürk, katıldığı bir TV programında, AK Partili yetkililerin kendisini ziyaret ederek İstanbul Sözleşmesi 'nin karşısında durmaları konusunda destek talep ettiğini söyledi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın İstanbul Sözleşmesi’ni kaldırmak istediğini, ifade eden Asiltürk, AK Parti içerisinde sözleşme yanlısı kimselerin olmasından dolayı yardım talep ettiklerini belirttiklerini açıkladı. Bazı sendika ve sivil toplum kuruluşları temsilcileri ise sözleşmenin kaldırılmaması için  "tüm kadınları, kurumları, sendikaları, siyasi partileri bu konuda irade göstermeye ve omuz omuza mücadele etmeye" çağrısında bulundu: 

AKP Saadet Partisi İttifakı mı Kuruluyor

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Saadet Partisi ile ittifak kurma çalışmalarının olduğu daha önce gündeme gelmişti. Saadet Parti'li Asiltürk bu görüşmeler sırasında Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sözleşmeyi "kesinlikle" kaldırmak istediğini ifade ederken, Erdoğan'ın ekibinin

"Bizim içimizde de bazı sıkıntılar olduğu için lütfen bizi destekleyecek şeyleri açıktan söyleyin yardımcı olun. Bu kesinlikle kalkacak"

sözlerine yer verdiğini açıkladı. Asiltürk, Ak Partili yöneticilerin, kadın hakları ile ilgili Türk Ceza Kanunu'nda yer alan bazı maddelerin de içerisinde bulunduğu İstanbul Sözleşmesi 'nin kesin olarak kaldırılacağını ifade ettiklerini de ekledi. 

DİSK Başkanı Tüm Kadınları Mücadeleye Davet Etti

İstanbul Sözleşmesi kaldırılacak mı sorusunun cevabı büyük bir merakla takip edilirken, DİSK Başkanı Arzu Çerkezoğlu, sözleşmenin kaldırılmaması için kadınların omuz omuza mücadele etmesi çağrısında bulundu. Sözleşmenin etkin bir şekilde kullanılmasının gereklerini anlatan Çerkezoğlu, sözleşmenin kadınlar için neden önemli olduğuna dikkat çekti:

"İstanbul Sözleşmesi, kadına yönelik şiddet ve ev içi şiddeti önlemek, kadına yönelik her türlü şiddeti ortadan kaldırmak için düzenlenmiş etkin bir uluslararası sözleşmedir. Hangi kültür, eğitim, gelir düzeyi, toplumsal statüye sahip olursa olsun kadına yönelik şiddet tüm kadınları ve kız çocuklarını çok ciddi bir şekilde tehdit eden en önemli insan hakları ihlallerinden birisidir. Bu nedenle İstanbul Sözleşmesi kadına yönelik şiddeti önlemek açısından en önemli araçlardan bir tanesidir. Biz İstanbul Sözleşmesi’nin kaldırılmasını değil aksine kadına yönelik her türlü şiddetin kaynağı olan toplumsal cinsiyet eşitsizliğini ortadan kaldıracak, İstanbul Sözleşmesi’nin ve 6284 sayılı yasanın etkin uygulanmasını istiyoruz. Bunun için de kadına yönelik her türlü şiddetin son bulması için tüm kadınları, bütün kurumları, sendikaları, siyasi partileri bu konuda irade göstermeye ve omuz omuza mücadeleye çağırıyoruz."

Gebze Eğitim Sen Şube Başkanı Eylem Bahadır İktidarın Kadın Katillerini Cesaretlendirecek Kararlar Aldığını İddia Etti

Gebze Eğitim Sen Şube Başkanı Eylem Bahadır ise İstanbul Sözleşmesi'nin kaldırılmasını isteyen iktidarın kadınların kazanacağı hakların karşısında durduğunu söylerken, "Haklarımızdan vazgeçmeyeceğiz" dedi. İstanbul Sözleşmesine sahip çıkmanın kadınların yaşam hakkını korumak için önemli bir görevi olduğunu açıklayan Bahadır, "İktidarın her fırsatta kadın kazanımlarını hedef aldığını" iddia etti: 

İktidarın her fırsatta kadın kazanımlarını hedef alması, kadın katillerini ve şiddeti uygulayanları cesaretlendirmektedir. Gerek iktidarın gerekse gerici basının, yandaş basının İstanbul Sözleşmesi ile ilgili olarak yalan yanlış bilgileri servis etmesi kadın cinayetlerine davetiye çıkarmaktadır. Biz kadınlar yaşamlarımızdan ve haklarımızdan vazgeçmeyeceğimizin bilinmesini istiyoruz. İstanbul Sözleşmesi'nin uygulanması noktasında takipçisi olacağımızın bilinmesini istiyoruz. Herkesi evde, iş yerlerinde, sokakta bu mücadeleyi büyütmeye çağırıyoruz. İktidarı da İstanbul Sözleşmesi'nin uygulanmasıyla ilgili olarak gereğinin yerine getirilmesini hatırlatıyoruz."

Samsun Eğitim Sen Şube Başkanı Arzu Topaloğlu : "İstanbul Sözleşmesi Yaşatır"

Samsun Eğitim Sen Şube Başkanı Arzu Topaloğlu ise kadın cinayetlerinin artmasını örnek göstererek "Ülkemizin kadın mezarlığına dönüştüğü, her gün en az üç kadının öldürüldüğü bugünlerde İstanbul Sözleşmesi'nden çıkılmasına yönelik tartışmaların tekrar alevlenmesi biz kadınları hem öfkelendiriyor hem de endişelendiriyor" açıklamasında bulundu.

İstanbul Sözleşmesi'nin kaldırılmasının Türkiye’nin Birleşmiş Milletler ve Avrupa Konseyi İnsan Hakları Sistemi'nden de çıkması demek olduğunu ifade eden Topaloğlu, demokrasi ve eşitlik ilkesinin de geri planda bırakılmak zorunda kalınacağını söyledi:

"Anayasada ve insan haklarına saygılı bir hukuk devleti olduğu yazılıyken Türkiye’de hala İstanbul Sözleşmesi'nden çıkılmasına yönelik tartışmaların yürütülüyor olması anayasanın fiilen değiştirilmesine yönelik bir adımdır. Kadınlar üzerinden başka bir toplumsal yapı oluşturmaya dönük, toplumsal cinsiyet eşitliğini yok sayan bu girişim sadece kadınlara yönelik değil, tüm toplumun temel hak ve özgürlüklerine yönelik bir saldırı niteliği taşımaktadır. Türkiye’de yaşayan herkesin insan hakları sisteminin korunması dışında kalmasına neden olacaktır. İstanbul Sözleşmesi yaşatır."

Melek Önder "Kadınların Hayatı Pazarlık Konusu Edilemez" Diyerek Sözleşmenin Devam Etmesini Talep Etti

Konu ile ilgili açıklamada bulunan Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Temsilcisi Melek Önder, sözleşmenin kadınların yaşam haklarını koruduğunu ifade ederken, yapılması gereken şeyin İstanbul Sözleşmesi nedir ve İstanbul Sözleşmesi nasıl daha etkin uygulanabilir? Sorularının cevaplarının bulunması olduğunu açıkladı:

"Türkiye’de her gün kadınlar öldürülüyor her gün şiddet görüyorlar. Şüpheli kadın ölümleri devam ediyor. Kadınların cansız bedenleri yok edilmeye çalışılıyor. Kadınların bedenleri ormanlık arazilerde bulunuyor. Bütün bunların karşısında kadınlar her gün adliyelere karakollara başvurarak devletin kendilerini korumaları için gerekli adımların atılması için mücadele ediyorlar. Peki tüm bunların karşısında neyle karşılaşıyorlar. Cezasızlıkla karşılaşıyorlar, görevlilerin gerekli adımları atmamasıyla karşılaşıyorlar. İşte bunların tam karşısında yapılması gereken İstanbul Sözleşmesi'nin tam ve etkin uygulanmasıdır. İstanbul Sözleşmesi'nin tartışmaya açılması ya da herhangi bir pazarlık konusu dahi edilmesi söz konusu edilemez. Kadınların hayatı pazarlık konusu edilemez. O nedenle de yapılması gereken tek şey İstanbul Sözleşmesi'nin nasıl tam ve etkin uygulanacağının konuşulup uygulamaya bir an önce geçilmesidir. Kadınların şiddetten uzak bir yaşam yaşamasının, kadın cinayetlerinin durdurulmasının tek yolu budur."

28 Oca 2021 - 16:36 İstanbul- Güncel --- Okunma

Son bir ayda okuhaber.com sitesinde 277.732 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak OKU HABER Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan OKU HABER hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler OKU HABER editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı OKU HABER değil haberi geçen ajanstır.Hızlı Bul - Tanıtım Yazısı