- 09 Şub 2021 - 22:17

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan: "İnşallah Ay'a Gidiyoruz"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhuriyet'in 100. yılında Ay'a ayak basmanın, Milli Uzay Programı'nda birincil ve en önemli hedefi olduğunu belirtti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan: "İnşallah Ay'a Gidiyoruz"
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan: "İnşallah Ay'a Gidiyoruz"
+6
Büyütmek için resme tıklayın

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Milli Uzay Programı kapsamında birincil ve en önemli hedefin, Cumhuriyet'in 100'üncü yılında Ay'a ilk temas gerçekleştirmek olduğunu belirtti ve şu sözleri kullandı:

"İnşallah Ay'a gidiyoruz. Hazırlıklarına başladığımız Ay programıyla bu hedefi 2 aşamada tamamlamayı düşünüyoruz. İlk aşamada 2023 sonunda kendi milli ve özgün hibrit roketimizle Ay'a ulaşarak sert iniş gerçekleştireceğiz"

Cumhurbaşkanı Erdoğan Milli Uzay Programı Tanıtım Toplantısı Konuşması Yaptı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Milli Uzay Programı Tanıtım Toplantısı kapsamında konuşma yaptı. Uzay programı için 10 hedefin belirlendiğini söyleyen Erdoğan, son hedefinde  Ay'a bir Türk vatandaşı göndermek olduğunu söyledi. Konu hakkında Erdoğan şu sözleri kullandı:

"Uzaya bir vatandaşımızı göndermeyi elbette bir turistik gezi olarak değil, gelecek nesillere yol gösterecek bir bilim misyonu olarak tasarlıyoruz. Uzaya gitme niteliklerine sahip bir kişiyi gönüllüler arasından seçerek gerekli eğitimleri almasını sağlayacak ve uzaya göndereceğiz"

''Astronot ya da Kozmonot Kelimelerine Türkçe Karşılık Bulmamız Gerekiyor''

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Milli Uzay Programı konuşmasında uzaya Türk vatandaşlarının gönderileceği için astronot ya da kozmonot kelimelerine Türkçe karşılık bulunması gerekliliğine şu cümlelerle dikkat çekti:

"Madem ki bir vatandaşımız uzaya gidecek, artık astonot ya da kozmonot kelimelerine bir Türkçe karşılık bulmamız gerekiyor. Buradan dil bilimcilerimize bir çağrıda bulunuyor ve diyorum ki Türk uzay yolcularına Türkçe bir isim bulalım. 83 milyon vatandaşımız da özgün fikirleriyle bu arayışa ortak olabilir."  

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Ay'a Gidiyoruz

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Milli Uzay Programı için yaptığı konuşmada birincil ev en önemli hedefin, Cumhuriyet'in 100. yılında Ay ile ilk temasın gerçekleştirilmesi olduğuna vurgu yaptı. ''İnşallah Ay'a gidiyoruz'' diyen Erdoğan, ilk aşama olarak 2023 yılı sonunda kendi özgün ve milli hibrit roketimiz ile Ay'a ulaşılarak sert inişin gerçekleştirileceğini söyledi. Uluslararası işbirliği ile ilk fırlatmanın yapılacağını duyuran Erdoğan, ikinci aşamada da Ay'a yumuşak inişin gerçekleştirileceğini duyurdu. Ay'a ulaşarak bilimsel faaliyetlerde bulunan sayılı ülkelerden biri olma hedefi olduğunu söyleyen Erdoğan, Türksat 6A için şu açıklamayı yaptı:

''Gözlem uydularında kazandığımız tecrübeyle haberleşme uydularını da kendi imkanlarımızla üreterek bu kabiliyete sahip 10 ülkeden biri olmakta kararlıyız. İnşallah yerli ve milli imkanlarla ürettiğimiz ilk haberleşme uydumuz Türksat 6A'yı da 2021'de uzaydaki yörüngesine yerleştireceğiz. Uydu teknolojisini alt bileşenleri üretmek konusunda da yoğun çalışmalar içerisindeyiz.''

Milli Uzay Programı Toplantısı'nda Hedefler Açıklandı

Milli Uzay Programı Toplantısı'nda, Milli Uzay Programı hedefleri şu şekilde sıralandı:

''-Milli Uzay Programı'ndaki ikinci hedefimiz, yeni nesil uydu geliştirme alanında dünya ile rekabet edebilecek ticari bir marka ortaya çıkarmaktır.
-Üçüncü hedefimiz, Türkiye'ye ait bir bölgesel konumlama ve zamanlama sistemi geliştirmektir. Sivil ve askeri amaçlı navigasyon ihtiyaçları için kullanılan bu uydu teknolojisine dünyada yalnızca 6 ülke sahiptir.
-Geliyorum, dördüncü hedefimize. Uzaya erişimi sağlamak ve bir uzay limanı işletmesi kurmaktır. Uzayda bağımsız güç olmanın yolu, uzaya erişimden geçiyor. Yerli ve milli roketlerimiz dünya yörüngesine ağır faydalı yük taşıyabilecek olgunluğa eriştirmemiz gerekiyor. En önemlisi de bir uzay limanı işletmesine sahip olmaktır. Uzay limanımızı en uygun coğrafyalardaki dost ve müttefik ülkelerle birlikte kurmayı planlıyoruz.
-Beşinci hedefimiz, uzay havası ya da meteorolojisi olarak tabir edilen alan ayatırım yaparak uzaydaki yetikinliğimizi artırmaktır. Kablosuz yayınlar, haberleşme ve navigasyon sistemleri, elektrik şebekeleri ve petrol boru hatları uzaydaki değişimden zarar görebiliyor. Özellikle de ülkemizin yeryüzü ve gökyüzündeki operasyonlarını daha güvenli hal getireceğiz.
-Altıncı hedefimiz, Türkiye'yi astronomik gözlemler ve uzay nesnelerinin yerden takibi sayesinde daha ileri konuma getirmektir.
-Yedinci hedefimiz, ülkemizde uzay sanayii ekosistemini daha da geliştirmektir.
-Uzay programımızdaki sekizinci hedef, bir uzay teknoloji geliştirme bölgesi kurmaktır. Sadece uzay alanında uydu geliştirebilen ve üretebilen ender ülkelerden biri olmayı yeterli görmüyoruz. Türkiye'yi tüm alt bileşenleri ticari olarak rekabet edebileceği bir konuma getireceğiz. Yatırım yapacak olan firmalarımızı da çeşitli mekanizmalarla destekleyeceğiz.
-Dokuzuncu hedefimiz, uzay alanında etkin ve yetkin insan kaynağımızı geliştirmektir. Uzay yolculuğumuzun da vazgeçilmezi insandır. Çocuk, genç, araştırmacı, bilim insanı, müteşebbis, teknisyen, mühendis ve tüm kesimleriyle toplumumuzda uzay farkındalığını artırmak için ne gerekiyorsa yapacağımız.
-Onuncu ve son hedefimiz, bir Türk vatandaşını uzaya göndermektir.''

09 Şub 2021 - 22:17 Ankara- Siyaset --- Okunma

Son bir ayda okuhaber.com sitesinde 274.421 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak OKU HABER Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan OKU HABER hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler OKU HABER editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı OKU HABER değil haberi geçen ajanstır.Hızlı Bul - Tanıtım Yazısı