Bekarlık Sultanlık mı ?

Toplumda çift olmak ve evlenmek her zaman iyidir gibi bir algı var. Ancak yapılan araştırmalara göre realite öyle değil. Yapılan çalışmalara göre yalnız yaşamayı tercih eden ya da yalnız kadınlar daha mı mutlu yoksa daha mı mutsuz? Araştırmadan çıkan sonuçlar ilginç…

Boşanmış Yalnız Kadınlar Daha mı Mutlu ?

Boşanma sonrası yeniden evlenmeye sıcak bakmayan kadınların sayısı bir hayli fazla. Çalışma hayatı ve sosyo-ekonomik durumu iyi olan kadınların yalnızlığa daha kolay alışıyor. Orta yaş üzeri kadınlar üzerinde yapılan araştırma daha ilginç. Eşleri ölen yalnız yaşayan kadınlar, erkeklere oranla çok daha mutlular.

Yalnız kadınlar Sosyal çevrelerinden kopmuyor. Birçok aktivite yapan kadınlar yalnızlıklarının tadını erkeklerden çok daha iyi çıkartıyor.

Yalnız Kadınlar Daha mı Mutlu
Özellikle boşanma sonrası yeniden evlenmeye sıcak bakmayan kadınların sayısı bir hayli fazla.

Bekarlık Kadınlar İçin Sultanlık!

Kadınlar yalnız yaşamayı tercih ettiklerinde erkeklerden çok daha iyi durumdalar. Evli olan arkadaşlarından daha sosyal olan ve düzenli bir yaşam biçimi kurmaya erkeklerden daha yetenekli
olan kadınların, 65 yaş üstü sosyal ağları bile oldukça aktif.

Geleneksel Rollerden Kurtuluyorlar

Yalnız kadınların bir çocuk ya da eş ile birlikte yaşamamaları durumunda geleneksel olarak kültürel beklentilerin olmaması, daha sağlıklı yaşamalarına neden oluyor.

Daha çok kendilerine ait olan bir yaşam tercih edilen yalnız kadınlar özellikle 30 yaş ve sonrası, hayatı dolu dolu yaşama fırsatı yakalarken, bir erkeğe ihtiyaç duymuyor. Çünkü kadından beklenen temizlik, yemek ve benzeri işler için birçok yalnız kadın bir yardımcı tutarak hayatını idame ettirmeyi tercih ediyor.

Yalnız Kadınlar Daha mı Mutlu
Kadınlar yalnız yaşamayı tercih ettiklerinde erkeklerden çok daha iyi durumdalar. Evli olan arkadaşlarından daha sosyal olan ve düzenli bir yaşam biçimi kurmaya erkeklerden daha yetenekli olan kadınların, 65 yaş üstü sosyal ağları bile oldukça aktif.

Boşanan Kadın Daha Az Yaşıyor

Boşanan ve yeniden evlenen kadınların daha az yaşadıklarının bilindiği de bir gerçek. Bu durumun temel nedeni boşanılan eşin hayatına devam etmek için yeni bir eşi tercih etmesi ve kadının bu durumu pek de sindirememesi de dikkat çekiyor.

Bakınız: Stresi Tetikleyen Unsurlar

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz