Türkiye'nin En Büyük 500 Şirketi Açıklandı!

Merakla beklenen Türkiye'nin en büyük 500 şirketi listesi Capital tarafından açıklandı. Capital500 araştırmasına göre Türkiye'nin en büyük şirketi; Tüpraş'tır. İkinci sırada ise Türk Hava Yolları bulunmaktadır. Üçüncü sırayı ise Petrol Ofisi almaktadır. Türkiye'nin en büyük 500 şirketinin belirlenmesinde ciro kriterinin ilk sırada bulunduğunu hatırlatmak gerekir.

Capital tarafından 22. kez hazırlanan bu listede, 2018 yılının ekonomik buhranının etkilerini görmek mümkündür. 2018 yılının bilhassa Türk lirasının değer kaybı ve dolar kriziyle hatırlanmasından dolayı bu yıl için büyüme oranlarının beklentilerin altında olduğundan rahatlıkla bahsedilebilir. Bu oranlar, rakamlara da yansımıştır. Buna göre, 2018 yılında Türkiye, beklentilerin altında kalarak yüzde 2,6 büyüme oranıyla yılı kapatmıştır.

Türkiye'nin En Büyük 500 Şirketine Dair Rakamlar

Türkiye'nin en büyük 500 şirketinin 2018 yılında reel olarak %17,8 büyüdüğünü söylemek gerekir. Buna ek olarak, şirketlerin karının ise yüzde 2,4 oranında arttığı hatırlatılmalıdır. Ayrıca, milyar TL cirolu olarak bilinen şirketler kulübü ise 23 şirketin katılımıyla tam 386 üyeye ulaşmıştır.

Listenin ilk üç sırası, önceki yıllara göre değişmemiştir. Tüpraş, 89 milyara yakın cirosuyla rakiplerine açık ara fark atmaktadır. İkinci sırada yer alan THY'nin 62 milyar 853 milyon TL cirosu bulunurken üçüncü sıradaki Petrol Ofisi'nin ise yaklaşık 50 milyar cirosu yer almaktadır. Buna ek olarak, listenin ilk on sırasında ise birtakım değişimler bulunmaktadır.

- OKU HABER, Güncel bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/3437387/turkiyenin-en-buyuk-500-sirketi-aciklandi