2020'de Yurt Dışı Seyahatleri Traveller Digital Identity ile Pasaportsuz Yapılabilecek

Traveller Digital İdentity ile Pasaportsuz Yurt Dışı Seyahati

Yurt dışına gittiğinizde veya dünyanın her hangi bir ülkesinden başka bir ülkeye seyahat etmek istediğinizde pasaportunuz olmadan bulunduğunuz ülkeyi terk edemiyorsunuz. Pasaport bir nevi uçuş kimliği yerine geçen bir aksesuar durumunda.

Yurt dışındayken sürekli yanınızda taşıdığınız pasaportlar artık rafa kaldırılıyor. Traveller Digital Identity adı verilen yeni bir sistem ile artık pasaportsuz seyahat edebileceksiniz. TDİ; pasaport yerine geçen uluslar arası yolcu kimliği olarak kullanabileceğiniz dijital bir program.

[caption id="attachment_143990" align="aligncenter" width="800"] TDI Sistemi pilot ülkeler olarak Kanada ve Hollanda arasında kullanılmaya başlanarak başarı durumuna göre tüm ülkelerde kullanılması zorunlu hale gelecek bir uygulama olacak.[/caption]

Traveller Digital Identity avantajları nelerdir ?

Traveller Digital Identity; pilot ülkeler olarak Kanada ve Hollanda arasında kullanılmaya başlanarak başarı durumuna göre tüm ülkelerde kullanılması zorunlu hale gelecek bir uygulama olacak.

TDİ uygulaması ile seyahat edecek olan yolcular pasaport taşımaktan kurtuluyor. Pasaport göstermek yerine artık cep telefonlarında sakladıkları kimliklerini pasaport kontrol noktalarına göstererek geçebilecekler.

TDİ Sistemi İle Havalimanlarında Oluşan Yoğunluğunda Önüne Geçilecek

TDİ uygulaması ile hava alanlarında oluşan yolcu trafiğine de çözüm bulunacak. Ayrıca pasaport muhafaza etme, pasaport kaybetme, yırtılma gibi sorunların önüne de geçilecek.

Dijital bir uygulama olan Traveller Digital Identity ile pasaport ve kimlik sahteciliğinin önüne geçilecek. Ayrıca yasa dışı suçların da ortadan kaldırılması amaçlanıyor.

Pilot bölge olarak Kanada ve Hollanda havalimanları seçilmiş durumda. Buralardan seyahat etmek isteyen yolcular mikro çipli kimlik ve pasaport yerine telefonlarını bir barkod okuyucusuna okutarak yolculuk yapabilecekler. Barkod aracılığı ile okutulan bilgiler sadece sınır yetkilileri ve pasaport yetkililerinin erişebileceği şekilde saklanıyor. Bu durum kişisel verilerin korunması için de avantaj oluşturuyor.

[caption id="attachment_143989" align="aligncenter" width="800"] Şimdilik sadece Kanada ve Hollanda arası uçuşlar için uygulanacak olan Traveller Digital Identity 2020 Nisan ayına kadar test edilmeye devam edilecek.[/caption]

Traveller Digital Identity Ne zaman yaygınlaşacak?

Şimdilik sadece Kanada ve Hollanda arası uçuşlar için uygulanacak olan Traveller Digital Identity 2020 Nisan ayına kadar test edilmeye devam edilecek.

Bu tarihten sonra başarı durumuna göre eksikliklerin giderilmesi için 2020 yılının sonuna kadar revize düzeltmeler yapılacak. TDI uygulaması 2021 yılı Ocak ayından itibaren tüm havalimanlarında kullanılacak.

Belirli bir süre hem pasaportunuzu hem de telefonunuz aracılığı ile Traveller Digital Identity kullanabileceksiniz. Geçiş dönemi sonrasında ise sadece TDI kullanarak yurt dışı seyahatlerinizi gerçekleştirebileceksiniz.

Traveller Digital Identity Dezavantajı var mı ?

Traveller Digital İdentity uygulamasının tek dezavantajı cep telefonunuzda taşıyacağınız kimlik uygulamasına yükleyeceğiniz kişisel bilgilerinizin çalınması riski. Bu konuda uygulamayı telefonunuza yüklerken sizin için sadece size özel olarak hazırlanmış şifreleme sistemini de yüklüyorsunuz. Bu sayede mobil uygulama sizin için verileri korumuş oluyor.

- OKU HABER, Güncel bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/3437633/2020de-yurt-disi-seyahatleri-traveller-digital-identity-ile-pasaportsuz-yapilabilecek