YKS Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

YKS Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

Üniversiteye giriş sınavına giren üniversiteli adayları, YKS sonuçlarının açıklanmasını bekliyorlar. 18 Temmuz 2019 tarihinde açıklanması planlanan sınav sonucuna göre üniversite tercihleri yapılacak. Sınav sonuçları ÖSYM Aday giriş sistemi üzerinden duyurulacak olup; sınav sonucu öğrenmek için kullanıcı giriş yapılması gerekmektedir.

YKS Tercihleri Ne Zaman Başlayacak?

18 Temmuz tarihinde açıklanacak olan YKS sonuçlarına göre YKS tercihleri bir hafta sonra yani 23 Temmuz ile 29 Temmuz 2019 tarihleri arasında yapılacak. YKS taban puanları açıklanarak ÖSYM sitesinde yayınlanmış durumdadır. YKS tercihi yapacak adayların YKS sonuçları ile ilgili bölüm taban puanlarını dikkate almaları gerekiyor.

YKS Tercihleri Nasıl Yapılacak?

TYT sınavından en az 150 puan ve üzeri alan adaylar 2 yıllık bölümleri tercih edebilecek iken; TYT'den 180 ve üzeri puan alanlar ise lisans bölümlerini yani 4 yıllık bölümleri tercih edebileceklerdir. Ayrıca özel yetenek sınavı gerektiren bölümler için taban puan 150'dir.

Puan ve taban puan değerlendirmesi yapan adaylar ÖSYM aday giriş sayfası üzerinden üniversite tercihi yapabilecek olup; bu kapsamda yardıma ihtiyacı olan kişiler ÖSYM başvuru merkezlerinden destek alabileceklerdir.

- OKU HABER, Eğitim bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/3437634/yks-sonuclari-ne-zaman-aciklanacak