Yusuf Atılgan’ın 30. Ölüm Yıl Dönümü

Cumhuriyet Dönemi Türk Edebiyatının önemli yazarlarından olan Yusuf Atılgan'ı 1989 yılında bugün (9 Ekim) İstanbul'da geçirdiği kalp krizi sonucu kaybettik. Manisa'da doğup büyüyen yazar, Türk Edebiyatı için çok önemli bir yere sahiptir. Peki, Yusuf Atılgan Kimdir? Eserleri Nelerdir?

Yusuf Atılgan Kimdir?

Atılgan, 1921 Manisa doğumludur. Gerçek ismi Yusuf Ziya olan yazar ilk ve orta öğrenimini Manisa'da tamamlamıştır. Lise öğrenimini ise Balıkesir'de tamamlamıştır. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünü bitirdikten sonra ilk tayini Konya Akşehir'e Maltepe Askeri Lisesi'ne verilmiştir.

Neden Hapse Atıldı?

Türkiye Komünist Partisi hareketlerine ve teşkilatına katıldığı için hapse atılan Atılgan, 1946 yılında özgürlüğüne kavuştu. Hapse girdiği süre boyunca memuriyeti düşen Atılgan, Manisa'ya yerleşerek çiftçilik yapmaya başlar.

1989 yılının 9 Ekim'inde İstanbul'da kalp krizi sonucunda hayatını kaybeden yazar aynı zamanda önemli bir şairdi.

Şair mi Yazar mı?

Edebiyat dünyasına şair olarak başlayan Yusuf Atılgan, asıl başarıyı öykü ve kısa romanları ile elde etmiştir. İç gözlem ve tasvir sanatlarını oldukça başarılı kullandığı roman ve öyküleri birçok dile çevrilmiştir.

Eserlerinde İşlenen En Önemli Konular Nelerdir?

Eserlerinde en çok yalnızlıkyabancılaşmahayattan kopmadışlanma hislerine yer vermiştir. Bu da yazarın diğer sıradan konuları yazan yazarlardan daha başarılı olmasını sağlamıştır. Özellikle edebiyat dünyası öğretmen ve öğretim elemanları tarafından ele alınan önemli eserleri, derslerin örnek metinlerini oluşturmuştur.

Eserleri Nelerdir? 

İlginizi Çekebilir:Sizi Sizden Alacak Bir Çırpıda Okunacak 5 Kitap Önerisi

 

- OKU HABER, Kültür & Sanat bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/3437731/yusuf-atilganin-30-olum-yil-donumu