Dönüm Noktası Yaratan 6 Telefon ile Akıllı Telefon Tarihi

Akıllı telefonlar teknolojinin gelişmesi ile hayatımızın vazgeçilmezleri arasında girmiştir. Her teknolojik gelişim gibi akıllı telefonların da bir gelişim ve evrim süreci olmuştur. Sektörün dönüm noktaları olan 6 akıllı telefonu sizin için derledik.

1)  Simon Personal Communicator

1994 yılında IBM şirketi tarafından üretilen Simon Personal Communicator ilk kez bir telefonda aram işlemi dışında işlevler kullanan cihaz oldu. Dönemin teknoloji ile telefona entegre edilmiş bir kalem ve bu kalemle kontrol edilebilen bir ekrana sahip olan bu cihaz tarihin ilk akıllı telefonu olarak nitelendirilebilir.

[caption id="attachment_144968" align="aligncenter" width="1280"] Akıllı telefon tarihi: Simon Personal Communicator[/caption]

2)  BlackBerry RIM 850

Apple ve Samsung gibi günümüz akıllı telefon üreticilerinin henüz piyasada olmadığı zamanlarda rekabet IBM ve BlackBerry şirketleri arasındaydı. IBM şirketinin çıkardığı telefondan sonra BlackBerry şirketi de rekabete ortak olabilmek için aynı mantıkta ancak daha gelişmiş bir cihazı 1999 yılında piyasaya çıkardı.

[caption id="attachment_144963" align="aligncenter" width="3328"] Akıllı telefon tarihi: Blackberry Rim[/caption]

3) Sharp J-SH04

Akıllı telefon tarihi için bir dönüm noktası olan telefona kamera eklenmesi de Japon elektrik firması Sharp ürettiği J-SH04 modelinde ilk kez kullanılmıştır. Çıktığı dönemde çok başarısız ve sönük kalan kameralı telefon fikri çeşitli gelişim ve değişimlerden sonra benimsenmeye başladı.

[caption id="attachment_144967" align="aligncenter" width="1200"] Akıllı telefon tarihi: Sharp J-SH04[/caption]

4) Apple iPhone

Akıllı telefon tarihi 2007 yılında Apple firmasının çıkardığı iPhone ile tamamen değişmiştir. Dokunmatik ekranı, kamerası, şık tasarımı ve çeşitli özellikleri ile piyasanın çok ilerisinde olan iPhone bugün kullanılan akıllı cihazların atası konumundadır.

[caption id="attachment_144962" align="aligncenter" width="1280"] Akıllı telefon çıkış tarihi: Apple IPhone[/caption]

5)  HTC Dream

Apple firmasının yarattığı teknoloji devriminin etkisi diğer şirketleri de harekete geçirdi. Android işletim sistemini kullanan ilk cihazlardan olan HTC Dream çıktığı dönemin en güçlü cihazlarından birisiydi. Fiziksel klavye ve kızaklı dokunmatik ekran kullanan bu cihaz pek çok telefona ilham vermiştir.

[caption id="attachment_144964" align="aligncenter" width="2568"] Akıllı telefon tarihi: HTC Dream[/caption]

6) Samsung Galaxy

Samsgung Galaxy akıll telefon çıkş tarihi pek çok diğer telefon için de dönüm noktası olmuştur.Günümüz akıllı telefonlarına en yakın modelde olan Samsung Galaxy firmanın çıkardığı ilk Android işletim sistemli cihazdır. Samsung Galaxy tamamen dokunmatik olan ekranı, uygulama merkezi, kamerası ile daha sonra çıkacak akıllı telefonlara ilham vermiştir. Aynı zamanda bu cihaz Apple Samsung rekabetinin de fitilinin ateşleyen cihazdır.

Bakınız: Huawei’nin akıllı saati sağlık tavsiyelerinde bulunuyor

 

- OKU HABER, Bilim ve Teknik bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/3437733/donum-noktasi-yaratan-6-telefon-ile-akilli-telefon-tarihi