İç Fındık İhracatı Bu Yıl En Yüksek Rakamlarına Ulaşacak!

Her yıl güncellenen ihracat rakamları doğrultusunda 2019 yılında İç Fındık İhracatının rekor kırması beklenmektedir. Ulusal Fındık Konseyi Başkanı Sebahattin Arslantürk; bu yıl toplam 301 bin tonun üzerinde iç fındığın ihraç edilmesinin beklendiğini söylemiştir.

Sebahattin Arslantürk'e göre 2019 yılının fındığının bu ihracat rakamlarına ulaşması normaldir. Çünkü, bu sezonki fındığın oldukça kaliteli ve verimli olduğu bilinmektedir.

İç-fındık ihracatının en son 2012-2013 sezonunda rekor kırdığı söz konusu olduğunda yıllar sonra o yılki 301 bin tonun üzerine çıkılacağından net bir şekilde bahsedilebilir.

İlginizi Çekebilir: Fındık Üretecisine ‘Aflatoksin’ Uyarısı

301 bin tonun üzerindeki iç fındık ihracatı sayesinde Türkiye'nin 2.5 milyar dolar kazanç sağlayacağını söylemek mümkün olacaktır.

İç Fındık İhracatı Neleri Değiştirecek?

İçfındık ihracatının yedi yıl sonra en yüksek rakamına ulaşması; hiç şüphesiz ekonominin yararına bir durum olacaktır.

Türkiye'nin yaklaşık 720 bin hektarlık fındık bahçesine sahip olduğu bilindiğinde iç fındık ihracat oranının artması, ileriki yıllarda üretimle beraber ihracatın daha da artmasına sebep olacaktır.

Bu noktada, fındık üreticilerine büyük görevler düşmektedir. Her şeyden önce, fındık üretim alanlarının daha da verimli olması sağlanmalıdır.

Çünkü, kaliteli fındık üretimi; hem iç piyasadaki fındık ihtiyacını fazlasıyla karşılar hem de iç fındık ihracatının katlanarak artmasına neden olur. Bir başka deyişle, fındık üretiminde birim alandan alınan verimin arttırılması şarttır.

- OKU HABER, Güncel bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/3437750/ic-findik-ihracati-bu-yil-en-yuksek-rakamlarina-ulasacak