Firefox Bergamot Projesi ile Anlık Çeviride Çığır Açacak

Mozilla’nın arama motoru Firefox Bergamot Projesi ile Anlık Çeviride Çığır Açmaya hazırlanıyor. Mozilla artık internet sayfalarını canlı olarak başka dillere çevirmeye başlıyor.

Avrupa Birliği destekli Bergamot Projesi kapsamında geliştirilen çeviri kütüphanesi yazılımı makine öğrenimi algoritmasını kullanıyor ve ana dilde istemci tabanlı (client side) iyileştirmeyi mümkün hale getiriyor.

Bakınız: Hayatımızı Kolaylaştıran 8 Teknoloji Ürünü

Firefox Bergamot Projesi ile Anlık Çeviri

Yeni Sistem Bulut Temelli Değil Kişinin Kendi Cihazında

[caption id="attachment_183718" align="alignnone" width="1280"] Firefox Bergamot Projesi ile Anlık Çeviri[/caption]

Firefox’un çeviri sistemi kullanıcının kendi cihazı üzerinde yapılacak, yani bir başka deyişle çeviriler Google Translate ya da Bing Translator gibi bulut temelli uygulamalar tarafından da yapılmayacak. Böylece bulut servislerine bağlı olmayan web siteleri için de çeviri yapılabilecek.

Çeviride Veri Güvenliği Bergamot ile Sağlanacak

Bu sistemin bir diğer önemli getirisi ise gizlilik ve güvenliğin daha iyi sağlanacak olması. Google Chrome gibi arama motorları çeviri yapacağı internet sitesinin tüm bilgilerini her seferinde önce kendi serverlarına yüklemek durumunda, bu da gizlilik açısından çok da iyi bir sistem olarak görülmüyor. Firefox’un projesi hayata geçtiğinde buna da çözüm bulunmuş olacak.

(BSHA)

- OKU HABER, Güncel bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/3437946/firefox-bergamot-projesi-ile-anlik-ceviride-cigir-acacak