Çam Terebentin Yağı Ne İşe Yarar? 

Çam Terebentin Yağı Ne İşe Yarar?

Çam terebentin yağı, isminin de geldiği çam ağaçlarından elde edilir. Çam ağacının çizilmesi veya ağaçtan kendi kendine akması gibi çeşitli yollarla elde edilir. Çam terebentin yağı ne işe yarar, çam terebentin yağı faydaları nelerdir onları inceleyeceğiz.

Çam Terebentin Yağı Faydaları 

[caption id="attachment_148883" align="aligncenter" width="660"] Çam Terebentin Yağı Faydaları[/caption]

Çam Terebentin Yağı Kullanımı 

[caption id="attachment_148884" align="aligncenter" width="770"] Çam Terebentin Yağı Kullanımı[/caption]

Aktar ve çeşitli yerlerden temin edebileceğiniz çam terebentin yağının en yaygın kullanımı saçtır. Saç için en pratik yöntem şampuanın içine karıştırmaktır. Şampuanınızın 500 ml olduğunu varsayarsak 25-30 damla yeterli olacaktır. Her seferinde şampuana az miktarlarda koyulabileceği gibi tek seferde de hazırlayabilirsiniz. Şampuanı kullanmadan önce her seferinde şampuanla karışması için iyice çalkalamalısınız. Yine çam terebentin yağının saça faydaları düşünüldüğünde saça maske olarak kullanabilirsiniz. Bunun için badem yağı gibi yağlarla karıştırarak saçınızda yaklaşık yarım saat bekletebilirsiniz. Ayrıca çam terebentin yağını sivilceler için de kullanabilirsiniz. Grip olduğunuzda çam terebentin yağı kullanımı etkili olacaktır. Nefes açmak için buhar banyosu yapacağınız sıcak suya birkaç damla damlatmanız yeterli olacaktır.

Çam terebentin yağının faydaları arasında en popüler yere saça olan faydaları geliyor.

Çam Terebentin Yağının Saça Faydaları 

[caption id="attachment_148885" align="aligncenter" width="658"] Çam Terebentin Yağının Saça Faydaları[/caption]

Çam terebentin yağı ne işe yarar? Çam terebentin yağının saça faydaları nelerdir? Yağın faydaları Arasında: uzatmak, bakım yapmak, sağlıklı uzamasın sağlamak ve kepeği önlemek geliyor. Çam terebentin yağı saça kullanıldığında saç köklerini güçlendirerek dökülmelerin önüne geçer. Saçı kökten beslediği için saça doğal bakım yaparak, sağlıklı görünmesini sağlar. Sık yağlanan saçlar için de kullanılan etkili yöntemlerdendir.

Çam Terebentin Yağı Saç Uzatır Mı? 

[caption id="attachment_148886" align="aligncenter" width="800"] Çam Terebentin Yağı Saç Uzatır Mı[/caption]

Saç için kullanılan ürünler içinde pek çok kimyasal var ve bunlar saç derisinde birikerek, saçın hava alamamasına dolayısıyla uzamamasına yol açıyor. Hava almayan saç derisi sağlıklı uzayamadığı için uçtan kırılıp, yıpranmaya başlıyor. Çam terebentin yağının kullanımı saçın diplerindeki bu kalıntıları temizlemeye yardımcı olduğu için saçın sağlıklı uzamasını sağlar.

 

- OKU HABER, Sağlık bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/3437951/cam-terebentin-yagi-ne-ise-yarar