Yapay zeka cilt hastalıklarında da insanların yardımına koşacak

Çok kısa bir zaman önce, yapay zeka teknolojisi yardımı ile çok sayıda hastalığın teşhis ve takibine imkan sağlandığı konusunda haberlere şahit olduk. Zaman geçtikçe yeni bilim dallarında kullanılan yapay zeka teknolojisi, şirketler tarafından da kullanılarak yeni fikirlere temel oluşturmayı başardı.

Google Health Teknik Program Yöneticisi Dr. Peggy Bui, kullandıkları derin öğrenme teknikleri ile Google yapaay zekası tarafından 26 farklı cilt hastalığının etkili bir şekilde tespit edildiğini ortaya çıkardı. Bu amaçla, yapaay zeekâ sistemini eğiterek yeni bir bulgu arşivi oluşturmak için 2010 ve 2017 arasındaki ses kayıtları alındı. Böylece derin öğrenme yeteneği ve özellikleri genişletilmiş oldu. 

Yapay Zeka Teknolojisi ile Cilt Hastalıkları Tespit Ediliyor

Her hastalık türünde olduğu gibi cilt hastalıklarında da görev alan doktorlar, aldıkları tahlil ve belirtiler sonucunda bir tanıya ulaşmaya çalışırlar. Tanı bulunurken çok daha geniş bir alanda çalışmalar yapılır. Laboratuvar sonuçları değerlendirilirken ise bu alan gittikçe daralmaya başlar. Ve sonuçta en doğru teşhise ulaşılmaya çalışılır. Google yapay zeeka alanı da aynı şekilde çalışır.

Google Yapay Zeka Sistemi Tanı Koyacak

Hazırlanan yapay zeeka sistemi sayesinde sisteme girilen vakalara Google tarafından tanı koyma çalışmaları yapılmaktadır. Yapılan ilk denemelerde tek tanı ile yüzde 71, üç tanı ile ise yüzde 93 başarı elde edilmiştir. Bu sonuçlar doğrultusunda, yapay zeka teknolojisinin cilt hastalıkları ile ilgili toplanan veri ve tanılar doğrultusunda kolayca teşhise imkan sağladığı düşünülmektedir.

BakınızSağlık Bakanlığından Kan Hastalıklarıyla Mücadelede 2019 Adımı

- OKU HABER, Bilim ve Teknik bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/3438078/yapay-zeka-cilt-hastaliklarinda-da-insanlarin-yardimina-kosacak