Oyunu Çıkan 10 Film ve Dizi

Sinema ve televizyon endüstrisi gün geçtikçe daha da rağbet görüyor. Dizi ve filmler kitlelere ulaşıp popüler hale geldikçe diğer şirketlerin de dikkatlerini üzerlerine çekmeyi başardılar. Özellikle oyun şirketleri bu popülerliği kendileri için bir fırsat olarak görüp sevilen film ve dizilerin oyunlarını çıkarttılar. Film ve dizi sektöründen etkilenerek çıkan oyun filmleri ile oyun dizileri büyük beğeni topladı. Bu şovların bazıları hemen herkes tarafından bilinirken bazıları ise kendi hayran kitlesince sevilen yapımlar. Bu oyunlardan bazılarına beraber göz atalım.

I. Star Wars: Battlefront (2015)

Star Wars: Battlefront, Electronic Arts tarafından yayınlanan bir aksiyon video oyunudur. 2015 yılında yayınlanan oyun filmi, eleştirmenler tarafından görsek, müzikal ve prodüksiyon gibi konularda tam not aldı. 14 milyondan fazla kopya satan oyunun devamı Star Wars: Battlefront II ise 2017’de film ve oyun severlerle buluştu. Siz de savaşa katılın ve Star Wars evreninde önemli bir rol oynayın. Galaksinin özgürlüğünü yeniden kazanmak için güçlü imparatorluğa karşı savaşırken savaşa önderlik edin.

II. Batman Begins (2005)

DC Comics ile birlikte Electronic Arts tarafından yayınlanan oyunun seslendirmesinde, filmin orijinal kadrosu kullanılırken sadece James Gordon'u canlandıran Gary Oldman'ın yerine Gavin Hammon çalıştı. Oyunda, diğer süper kahraman filmlerinin aksine dövüş sahnelerine odaklanılmaması, kahramanın düşmanlarını çeşitli şekillerde korkutma yöntemini de kullanması ilgi çekerken oyuncunun Batmobil'i sürebileceği mücadele yarış bölümlerini de içerir. Oyunu Batman olarak oynuyor ve suçluların kalbine korku salıyorsunuz. Aynı zamanda Dr. Jonathan Crane, Korkuluk, Ra's al Ghul ve Carmine "Roman" Falcone gibi düşmanlara karşı savaşıyorsunuz.

[caption id="attachment_145422" align="aligncenter" width="1429"] Oyun filmleri: Batman Begins[/caption]

III. Back to the Future: The Game (2010)

Oyun, Universal Pictures ile yapılan lisans anlaşmasının bir parçası olarak Telltale Games tarafından geliştirildi ve yayınlandı. Ortak yapımcı, ortak yazar ve film üçlemesinin ortak yapımcısı Bob Gale, oyunun hikâyesini yazmasında Telltale'ye yardımcı oldu. Orijinal oyuncular Michael J. Fox ve Christopher Lloyd, geliştiricilerin oyunda benzerliklerini sırasıyla Marty McFly ve Doc Brown başkarakterleri için kullanmalarına izin verdi. Geleceğe Dönüş: Oyun, üçüncü şahıs bakış açısıyla oynanan bir grafik macera oyunudur. Marty’i kontrol ettiğiniz oyunda etrafı keşfedebilir, diğer karakterlerle konuşabilir, envanterinize eşya toplayabilirsiniz.

[caption id="attachment_145420" align="aligncenter" width="1280"] Oyun Filmleri: Back to the Future[/caption]

IV. The Matrix: Path of Neo (2005)

Matrix: Path of Neo, aksiyon-macera video oyunudur. Oyun, üç The Matrix filmini yazan ve yöneten The Wachowskis tarafından yazılmış ve yönetilmiştir. Oyuncular Neo karakterini kontrol eder ve filmlerden sahnelere katılırlar. Oyun, oyuncuların filmdeki pek çok aksiyon sahnesini canlandırabilmesini sağlar. The Wachowskis kardeşler tarafından seçilen bu sahnelerin çoğu, ilk filmdendir. Oyunun başında, hacker Thomas Anderson karakteri, daha sonra Neo olarak keşfedeceği güçlerden hiçbirine sahip değildir. Oyun devam ederken, oyuncular yeni yetenek ve teknikleri öğrenerek, Neo'yu Ajan Smith'le karşılaşmaya hazırlarlar. Oyunda hem yakın dövüş silahlarından hem de ateşli silahlardan oluşan çok sayıda silah vardır. Oyun aynı zamanda oyuncunun Trinity, Morpheus ve Merovingian gibi birçok karakterle tanışmasını sağlıyor.

[caption id="attachment_145419" align="aligncenter" width="1400"] Oyun filmleri: The Matrix - Path of Neo[/caption]

V. Thor: God of Thunder (2011)

Marvel Studios’un 2011 yılında çıkarttığı Thor filmine dayalı bir aksiyon oyunudur. Oyun Liquid Entertainment tarafından geliştirilir ve filmde canlandırdıkları karakterleri yine oyuncular seslendirir. Oyun, Asgard’ın Jotunheim devleri tarafından işgal edilmesiyle başlar. Oyuncular, Thor'un efsanevi çekici Mjölnir ile yıldırım, gök gürültüsü ve rüzgâr gibi temel fırtına güçlerini, düşmanları yok etmek için kontrol eder.

VI. Reservoir Dogs (2006)

Reservoir Dogs, aynı adı taşıyan 1992 yapımı Quentin Tarantino filmine dayanan, 2006 yılında çıkan, üçüncü şahıs nişancı oyunudur. Oyun genellikle kötü eleştiriler almasının yanında içerdiği şiddet nedeni ile Almanya, Avustralya ve Yeni Zelanda'da yasaklanmıştır. Oyun, film ile aynı olay örgüsünü takip eder, sadece genişleyerek soygunun olaylarını ve planlamasını daha ayrıntılı olarak gösterir. Oyun hem üçüncü şahıs nişan alma hem de sürüş imkânı sağlar. Oyunda aynı zamanda filmde kullanılan orijinal soundtrack kullanılmıştır.

[caption id="attachment_145421" align="aligncenter" width="1200"] Oyun filmleri: Reservoir Dogs[/caption]

VII. Buffy the Vampire Slayer (2002)

Buffy the Vampire Slayer bir oyun dizisi. Oyunun hikâyesi ve diyaloğu, Richard Hare tarafından sağlanan ilave diyaloglarla Christopher Golden ve Thomas Sniegoski tarafından yazılmıştır. Oyunda, Buffy, amigo kız ekibine katılarak Cordelia'ya yardım ederken güç kesiliyor ve vampirler okula saldırıyor. Buffy onları uzaklaştırırken bir tanesi kütüphaneden eski bir kitapla kaçıyor. Oyun başta PlayStation projesi olarak başlasa da sonradan farklı platformlar için de sürümleri çıktı. Oyun eleştirmenler olumlu yorumlar aldı.

VIII. The Walking Dead: The Game (2012)

The Walking Dead: The Game, Telltale Games tarafından geliştirilen ve yayınlanan bir macera video oyunudur. The Walking Dead serisine dayanan oyun, Nisan ve Kasım 2012 arasında yayınlanan beş bölümden oluşmaktadır. Oyun dizideki aynı kurgusal dünyada geçiyor ve Gürcistan'daki zombi kıyametinin başlamasından kısa bir süre sonra başlıyor. Birçok grafik macera oyununun aksine The Walking Dead: The Game, bulmaca çözmeye odaklanmıyor, bunun yerine hikâye ve karakter geliştirmeye odaklanıyor. Oyuncu tarafından yapılan seçimler, bölümleri etkiliyor.

[caption id="attachment_145418" align="aligncenter" width="1200"] Oyun dizileri: the Walking Dead[/caption]

IX. South Park: The Stick of Truth (2014)

South Park: The Stick of Truth, Obsidian Entertainment tarafından South Park Digital Studios ile ortaklaşa geliştirilen ve Ubisoft tarafından yayınlanan 2014 rol yapma oyunudur. Amerikan yetişkin animasyon televizyon dizisi South Park'ı temel alan oyun dizisi, South Park’a taşınan Yeni Çocuk’u ve oynadıkları oyunda Stick of Truth denilen sopanın kontrolü için mücadele eden çocukları konu alır. Oyunu Yeni Çocuk olarak oynuyorsunuz. Oynadıkları oyun hızla kontrolden çıkarken karşılarına çıkan engelleri aşmada yardım etmeniz isteniyor.

X. The Simpsons Game (2007)

The Simpsons Game, animasyon televizyon dizisi The Simpsons'a dayanan bir aksiyon platform oyundur. Oyun Electronic Arts tarafından geliştirilmiş, yayınlanmış ve dağıtılmıştır. The Simpsons yazarları Tim Long, Matt Selman ve Matt Warburton tarafından yazılmış orijinal bir hikâyeye sahiptir. Oyun, bir video oyununun parçası olduklarını öğrenen ve çeşitli durumları çözmeleri için süper güçler verilen beş Simpson aile üyesini (Homer, Marge -Maggie ile-, Bart ve Lisa) konu alır. Sonunda, 8-bit öncüllerini, Will Wright'tan ve karakterlerin yaratıcısı Matt Groening'den kurtarmaları gerekir.

- OKU HABER, Kültür & Sanat bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/3438145/oyunu-cikan-10-film-ve-dizi