78. Ölüm Yıl Dönümünde Anıyoruz: Afife Jale Kimdir?

Sahneye çıkan ilk Türk kadın tiyatrocu olan Afife Jale, yetmiş sekiz yıl önce bugün hayata gözlerini yumdu. Karşılaştığı tüm baskılara ve problemlere göğüs gererek tarih sayfalarına adını yazdıran Afife Jale kimdir, hayatı nasıl geçmiştir birlikte hatırlayalım.

Afife Jale Kimdir?

1902 yılında Kadıköy’de dünyaya gözlerini açan Afife Jale, henüz on altı yaşındayken Darülbedayi tarafından açılan yetenek sınavını kazanarak tiyatro eğitimi almaya başlamıştır. O dönemde Müslüman kadınların sahneye çıkması kesinlikle yasak olmasına rağmen, sonradan isminin önüne Jale’yi de ekleyecek olan Afife, eğitim almayı başarmıştır.

[caption id="attachment_142526" align="aligncenter" width="1000"] Afife Jale[/caption]

Afife Jale Nasıl Sahneye Çıktı?

Afife Jale kimdir? 1920 yılına kadar yalnızca provalarda bulunan ancak hiç sahneye çıkmamış olan Afife Jale, provalarına katıldığı bir tiyatro oyuncusunun son anda oyundan çıkması ile Kadıköy’de bulunan Apollon Tiyatrosu’nda sahneye çıkmıştır.

[caption id="attachment_142527" align="aligncenter" width="1200"] Afife Jale Hakkında[/caption]

Nasıl Tepkiler Aldı?

Sahneye çıkması üzerine tutuklanmasına karar verilen Afife Jale, yakalanarak karakola götürülmüştür. Sonrasında ise sahneye çıkması kesinlikle yasaklanmıştır. En büyük tutkusu olan tiyatronun elinden alınması ile Afife Jale çok şiddetli baş ağrıları ile mücadele etmek zorunda kalmış, doktorunun onun tedavisinde morfin kullanması üzerine bağımlılık problemi yaşamaya başlamıştır.

[caption id="attachment_142531" align="aligncenter" width="1280"] Afife Jale Ne Zaman Öldü?[/caption]

Cumhuriyetin ilanının ardından sahneye çıkmasının önünde bir engel kalmasa da yaşadığı madde bağımlılığı problemi sebebiyle tiyatroyu bırakmak zorunda kalmıştır.

Afife Jale Ne Zaman Öldü?

Yaşadığı tüm bu problemlere rağmen tarihe adını sahneye çıkan ilk Türk kadını olarak yazdıran Afife Jale, 24 Temmuz 1941’de yani tam 78 yıl önce hayata gözlerini yummuştur. Henüz 39 yaşında gencecik bir kadınken vefat etmiştir. Ölümünden bugüne onun anısına pek çok proje yapılmış, anma törenleri düzenlenmiş ve adını taşıyan ödül törenleri yapılmıştır.

[caption id="attachment_142530" align="aligncenter" width="1200"] Afife Jale Tiyatro Ödülleri[/caption]

Bakınız: Kukla tiyatrosu çocuklarla Marka AVM’de buluşuyor

- OKU HABER, Yaşam bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/3438187/78-olum-yil-donumunde-aniyoruz-afife-jale-kimdir