Hükümetten Çiftçiye Destek Ödemesi

Kredi faiz oranlarının yükseldiği bu dönemde çiftçiye en büyük destek yine hükümetten gelmiştir. Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli; birçok çiftçinin faydalanacağı bir uygulamanın hükümet tarafından uygulamaya konduğunu ifade etmiştir. Buna göre, yağlı tohumlu bitkiler için kalan %30'luk destekle beraber baklagil, dane mısır ve hububat desteği olarak 6 Ağustos 2019'dan itibaren toplam 1 milyar 200 milyon liranın çiftçilere ödeneceği belirtilmiştir.

Pakdemirli, yazılı olarak yaptığı açıklamasında fark ödemesi destekleri kapsamında bulunan yağlı tohumlu bitkiler ve diğer ürünler için ciddi bir rakamın hükümet tarafından çiftçilere ödenmesinin mümkün olduğunun altını çizmiştir. Buna ek olarak, Pakdemirli, bahsi geçen ödemelerden 227 bin çiftçinin yararlanacağını belirtmiştir. Bu noktada, enflasyon ve kredi faiz oranlarıyla mücadele eden çiftçilerin hükümetten aldıkları bu desteğin onlara ilaç gibi geleceği savunulabilir.

Hükümet Tarım Sektörüne Çok Önem Veriyor!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha önce yapmış olduğu açıklamada hükümetin tarım sektörüne vermiş olduğu desteğin stratejik olduğunu savunmuştur. 17 yıldır tarım ve hayvancılık sektörüne özel önem verdiklerini belirtmiştir. Cumhurbaşkanı Erdoğan; 17 yılda çiftçilere vermiş oldukları toplam ekonomik desteğin 120 milyar olduğunu eklemiştir. Bu noktada, tarım sektörünün her dönem hükümet tarafından yoğun desteğe maruz kaldığından bahsedilebilir. Tarım sektörü; bir ülkenin gelişmişlik seviyesini ifade etmektedir. Tarım sektörünün yeterli olmadığı zamanlarda bir ülke %100 olarak dışa bağımlı hale gelmektedir

- OKU HABER, Güncel bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/3438318/hukumetten-ciftciye-destek-odemesi