Unutulmuş Bir Gelenek: Bakır İşlemeciliği

Geçmişten günümüze gelinceye kadar en çok kullanılan maden bakırdır. Bakırdan değişik eşyalar yapılır. Bakır, bazı kesimlerde pirinç diye tabir edilmektedir. Bakır ve çinkonun karışımından elde edilen maddeden işlenerek yapılmaktadır.

[caption id="attachment_181907" align="alignnone" width="1200"] Gaziantep yöresinde Bakır-İşlemeciliği geçmişte daha yoğun olarak yapılsa da günümüzde sayılı kişiler tarafından yapılmaktadır.[/caption]

Gaziantep yöresinde Bakır İşlemeciliği geçmişte daha yoğun olarak yapılsa da günümüzde sayılı kişiler tarafından yapılmaktadır. Unutulmuş Bir Gelenek: Bakır İşlemeciliği konusunda sizler için araştırma yaptık.

İlginizi Çekebilir: Orta Asya’dan Gelen Kulluk Geleneği Elazığ’da Devam Ediyor

Bakır İşlemeciliği Bitmiş Durumda...

[caption id="attachment_181903" align="alignnone" width="1200"] Gaziantep Kale Altı Esnafı olan Ali Kıratlı, 45-50 yıldır bakır-işlemeciliği yaptığını söylüyor.[/caption]

Gaziantep Kale Altı Esnafı olan Ali Kıratlı, 45-50 yıldır bakır işlemeciliği yaptığını söylüyor. Avrupalılar tarafından bakırcılığın geliştirilmesi ve makinalaşmadan dolayı el işlerinin giderek azaldığını ve yeni neslin, bu işe hiç hevesi olmadığını dile getirdi.

Antep bakır işlemesinin en önemli özelliği yekpare olarak imal edilmesi yani lehim ya da benzeri yolla birleştirme yapılmaması olmuştur.

[caption id="attachment_181905" align="alignnone" width="1200"] Bir çekiç ve çelik kalemle işleme yapılan bu yöntemde bir tek parçanın işlenmesi haftalarca hatta aylarca sürmektedir.[/caption]

Ev eşyası, mutfak eşyası, süs eşyası olarak kullanılan el işlemesi bakırların işlenmesinde çakma ya da çizme işlemin dışında daha detaylı ve zor olan bir yöntem vardır. Bir çekiç ve çelik kalemle işleme yapılan bu yöntemde bir tek parçanın işlenmesi haftalarca hatta aylarca sürmektedir.

Yurt Dışında Bakır İşlemeciliğine Büyük Beğeni..

[caption id="attachment_181906" align="alignnone" width="1200"] Gaziantep yöresinde işlenilen bakırlar, güzel yurdumuzun her köşesinde olduğu gibi yurt dışında da büyük beğeni almaktadır.[/caption]

Gaziantep yöresinde işlenilen bakırlar, güzel yurdumuzun her köşesinde olduğu gibi yurt dışında da büyük beğeni almaktadır. İşlenen her eşyada bir emek olduğunu bizlere anlatan Kıratlı, geçmişten günümüze kadar değişen usta-çırak ilişkisini, bakır işlemeciliğine verilen önemi anlatmıştır.

[caption id="attachment_181902" align="alignnone" width="1200"] Bakır ustası Teflon tava hemen temizlenmezken, bakır tava bir yıkamada tertemiz olmakta ve sağlığımızı korumaktadır diye de ekliyor.[/caption]

El işlemeciliği ile fabrikasyon ürünler arasındaki büyük farkı bizlere anlatan ustamız, teflon tava ile bakır tava arasındaki en büyük farkın, temizlik ve sağlık olduğunu açıklamıştır. Teflon tava hemen temizlenmezken, bakır tava bir yıkamada tertemiz olmakta ve sağlığımızı korumaktadır diye de ekliyor.

Gaziantepliler, bu eşyalara yöresel isimler vermişlerdir. İşlenen bakırlara, sahan, kazan, tas, satıl, sini, ibrik, cezve, vazo, teşt, kil leğeni..

[rank_math_rich_snippet]

- OKU HABER, Güncel bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/3438658/unutulmus-bir-gelenek-bakir-islemeciligi