Wikipedia Saldırı Almaya Başladı

Yargı Reform paketi sonrasında internet engelleri konusunda yeni kararlar alınmıştı. Yargı reformunun hemen sonrasında alınan kararlarla beraber internet sitelerinin tamamen engellenmesi değil de engellenmeye neden olacak olan bölümlerinin kapatılması gibi bir kararın alınması söz konusu olmuştu.

Bu yönde kararların ortaya çıkmasından sonra gözler bir anda Wikipedia sitesine çevrilmişti. Öyle ki uzun süredir erişim engeli bulunan sitenin yeniden açılması söz konusu olmuştu. Beklendiği gibi de oldu ve 11 Eylül tarihinde Wikipedia sitesi hakkında görüşmeler yapılacağı ortaya çıktı. Bu kararın açıklanmasının sonrasında siteye olan ilgi arttı ancak şu sıralar sitenin farklı bir sorunu var.

Wikipedia Saldırı Altında

Özellikle Avrupa ülkelerinden siteye erişim sorunları yaşandığı açıklandı. Avrupa bölgesinden siteye erişmek isteyen kullanıcıların, sunucu sorunlarıyla karşı karşıya kaldıkları ortaya çıktı. Site sorunlarının bildirilmesinin ardından yöneticiler tarafından da açıklamalar gelmeye başladı.

Yapılan açıklamalarda ise yaşanan sorun kabul edildi. Belli başlı bölgeler için hala erişim sorununun yaşandığı sitede, erişim sorununa neden olan durum ise saldırılar oldu. Sitenin sunucularına saldırılar yapıldığı, bu nedenle de bazı sunucu tabanlı sorunların ortaya çıktığı konusunda bilgi paylaşımı yapıldı.

Saldırılardan etkilenen ve siteye girişin yapılamadığı ya da doğru bir şekilde yapılamadığı ülkeler ise Hollanda, Polonya, Almanya ve İngiltere, İsrail olarak açıklandı. Sorunun giderilmesi için çalışmaların yapıldığını da belirtelim.

Bakınız: Web 2 0 Nedir?

- OKU HABER, Güncel bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/3438699/wikipedia-saldiri-almaya-basladi