Kurban Keserken Bunlara Dikkat Edin!

Kurban Bayramında, hayvan keserken bunlara dikkat etmeniz gerekiyor!

Her yıl bayramıda, hayvan keserken yaralanan vatandaşlarımızın var olduğu gibi, murdar edilen hayvanların da önüne geçmek için Sağlık Bakanlığı harekete geçti.

 

Sağlık Bakanlığının Kurban Bayramı Açıklamasında;

Her sene Bayramda bir çok vatandaşımız yaralanıyor. Tedbir alınarak bu yaralanmaların önüne geçilmesi gerektiğini anlattı.  Öncelik olarak kesim işlemi yapan kişilerin, kurban kesmekte uzman olan kişilere yani kasaplara yaptırılması gerektiğini açıkladı.

Hayvan kesiminin; kapı önlerinde yada mahalle aralarında değil, mezbaha ve belediye tarafından belirlenen kesim alanlarında ücretsiz olarak kesim yapılması gerektiğini, bunun haricinde sokakta kesim yapan kişilere tespit edilmesi durumunda idari para cezası uygulandığını bilmenizi isterim.

[caption id="attachment_149904" align="aligncenter" width="614"] Sağlık Bakanlığının Kurban Bayramı Açıklamasında;[/caption]

Kesilecek hayvanın, kesileceği yere götürülmesi esnasında oluşabilecek yaralanmalara ve hayvanın kaçıp murdar olma ihtimaline karşı gerekli güvenlik tedbirlerinin alınmasını açıklayan Sağlık bakanlığı, her sene bir çok vatandaşımızın bu sebeplerle yaralandığını belirtti.

Kesilen hayvanın can çekişmesine engel olmak için usule uygun biçimde kesilmesi gerektiği gibi, hayvanın can havli ile kaçıp sağa sola zarar verebileceğini unutmayalım. Bu nedenle kesilecek hayvanın uygun şekilde bağlanması ve oluşabilecek kazalara engel olmak için tedbirlerin alınması gerekir.

Kurban Keserken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Deri yüzme işleminde el yaralanmaları ve kurbana eziyet olmaması açısından, kesim işlemine uygun, kolay kullanılabilir bıçakların kullanılması gerekir.

[caption id="attachment_149905" align="aligncenter" width="670"] Kurban Keserken Dikkat Edilmesi Gerekenler[/caption]

Et doğrama işlemleri esnasında sabitlenmiş kancalar veya tezgahlar kullanılması gerekir.

Kemik sıyırma, kırma işlemleri sırasında sıçrayan kemik parçalarının göze sıçraması oldukça sık rastlanılan bir durumdur.

Kemik kırma işlemleri esnasında kurban kesen kişinin, koruyucu gözlük veya maske kullanması gerekmektedir.

Temizlik Önemli!!!

Kesim işleminde kullanılan bıçağın kan ve yağ bulaşması sebebiyle kayganlaşması nedeniyle bir çok yaralanma görülmektedir. Buna tedbir olarak bıçağın kesim işlemi sırasında sık sık temizlenmesine dikkat ediniz.

[caption id="attachment_149906" align="aligncenter" width="660"] Temizlik Önemli!!![/caption]

Temizliğe ve hijyene önem göstererek kesim işlemi yapılması gerekiyor. Kesim bittikten sonra oluşabilecek kokunun önüne geçmek ve etrafın temizliğine önem göstermek için, artan parçaları belirlenen bölgelere, toprağın altına gömmeniz gerekir.

Bağış İşlemleri

Kesimden artan derilerin,  sıcak hava nedeniyle iyi saklanması ve kesimden hemen sonra tuzlanıp serin bir ortamda tutulması daha uygundur. Deriler sizin işinize yaramıyorsa, THK (Türk Hava Kurumu) bağış kabul etmektedir.

Makbuz karşılığında derilerini bağışlayabilir, ücretsiz havacılık kursu veren kurumun, gençlere yardımına destekte bulunabilirsiniz.

[caption id="attachment_149907" align="aligncenter" width="614"] Kurban Bağış İşlemleri[/caption]

Bağış yapmak isteyen hayırsever vatandaşlarımız ise,  LÖSEV, Mehmetcik Vakfı, Kızılay ve Yardımeli Derneği gibi yerlere bağışlarda bulunabilir, hayır vesilesi olarak gerçekleştirdiğiniz kesimin amacına ulaşmasını sağlayabilirsiniz.

Tüm vatandaşlarımızın bayramını kutluyor, sağlıklı, huzurlu ve mutlu bir bayram geçirmesini temenni ediyoruz.

- OKU HABER, Güncel bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/3438722/kurban-keserken-bunlara-dikkat-edin