16 Yaşında Bir Aktivist: Greta Thunberg

Henüz 16 yaşında olmasına rağmen tüm dünyanın tanıdığı bir çevre aktivisti olan Greta Thunberg, Birleşmiş Milletler İklim Zirvesi’ndeki konuşmasıyla bir kez daha dikkatleri üzerine çekmeyi başarmıştır.

Genç yaşına rağmen iklim farkındalığının yaratılmasında ve çevre duyarlılığının gelişmesinde öncül rol oynayan Thunberg’i yakından tanımak için bu içeriğe bakabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Küresel Isınma Hangi Besinleri Yok Edecek?

Greta Thunberg Kimdir?

Tam adı Greta Tintin Eleonora Ernman Thunberg olan bu genç aktivist 3 Ocak 2003 tarihinde dünyaya gelmiştir. 2018 yılında iklim farkındalığı oluşturmaya başlayan Greta Thunberg, kısa sürede tüm dünyanın dikkatini çekmeyi başarmıştır.

“İklim için okul grevi” hareketi ile kendi yaşıtlarının ve yetişkinlerin de bu harekete katılmasını sağlayan genç aktivist, iklim değişikliğinin dünya üzerindeki olası etkilerine de dikkat çekiyor.

Greta Thunberg Nobel Ödülüne Aday Gösterilmiş En Genç İsim

Thunberg, 2018 tarihinden günümüze kadar pek çok protestoya ve konferansa katıldı. Time Dergisi’nin kapağında yer alarak hareketini her yere duyurmaya devam etti.

Küçük yaşına rağmen çevre aktivistliği konusundaki çalışmaları ile Nobel Barış Ödülü’ne aday gösterilen en genç isim olmayı başardı.

15 Mart 2019 tarihinde toplamda 125 ülkeden öğrencinin de katılımıyla büyük bir iklim farkındalığı yaratmayı başaran Thunberg etkisi dünyanın her köşesinde tüm hızıyla yayılmaya devam ediyor.

- OKU HABER, Güncel bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/3438758/16-yasinda-bir-aktivist-greta-thunberg