Pazartesi Sendromundan Kurtulmanızı Sağlayacak 5 Altın Kural

Pazartesi Sendromu, uzun yıllar çalışan hatta kariyer sahibi olan insanlarda dahi yaşanmaktadır. Keyifli geçen bir hafta sonu tatilinden sonra pazartesi günü işe gitmek pek çok çalışan için oldukça stresli olabilmektedir.

Pazartesi Sendromundan 5 Adımda Kurtulmak Mümkün

Çoğu zaman espri konusu olsa da hayatın bir gerçeği olarak karşımıza çıkıp, günümüzü son derece olumsuz etkileyen pazartesi sendromunu yenebilmeniz, negatif enerjiden kurtulabilmeniz için “Pazartesi Sendromundan 5 Adımda Kurtulun” önerilerimizi sıraladık....

Pazartesi Sendromu Nedir? 

Pazartesi sendromu nedir, sorusunun en doğru cevabı, haftanın başında olmaktan, bütün bir hafta çalışmaktan, hafta sonuna kadar dayanamamaktan korkmak ve bu nedenle haftanın ilk günü olan pazartesiyi çok zor geçirmektir. Pazartsi sendromu isminin verildiği, iş stresi, kişinin verimini ve çalışma isteğini olumsuz etkilemektedir. Peki, Pazartesi sendromundan kurtulmanın yolları var mıdır? Evet. Hem de çok kolay adımlarla bu sorunla baş edebilirsiniz. Özellikle çalışanların kabusu haline gelen pazartesi sendromları size vereceğimiz öneriler ile sorun olmaktan çıkacak.

1- Sağlıklı Beslenin

Pazartesi sendromunda kurtulmak için ilk önerimiz beslenmenize dikkat edin[/caption] Pazartesi sendromunda kurtulmak için ilk önerimiz beslenmenize dikkat edin olacaktır. Enerji kaynağı olacak bir beslenme programı uyguladığımızda negatif enerjiden ve pazartesi sendromunun olumsuz etkilerinden kurtulmanız mümkün olacaktır. Özellikle doymamış yağlardan oluşan yiyecekler, bol fındık, yulaf ya da yulaf ezmesi gününüzü güzel ve enerjik geçirmenizi sağlayacaktır. Sardalya ve yanında salata, ardından avokado yemek enerjinize ek katkı sağlar.

2- Bol Bol Yürüyüş Yapın

Hemen hemen bütün uzmanların hemfikir olduğu bir konu da yürüyüş yapmak.[/caption] Hemen hemen bütün uzmanların hemfikir olduğu bir konu da yürüyüş yapmak... Hem zihnimize hem de bedenimize iyi geliyor. Her gün yapacağınız yarım saatlik yürüyüş depresyona karşı alabileceğiniz en iyi önlemdir. Açık havada yapacağınız yürüyüşle, güneş ışınları serotonin hormonunun salgılanmasını tetikleyecektir. Serotonin hormonunun bir diğer adı da mutluluk hormonudur. İlginizi Çekebilir: Yeni Mezunların İş Arayışı Çilesinde Karşılaştıkları 6 Problem

3- Sarı, Enerji ve Mutluluk Verir

Renklerin bir dili olsa sarı renk, enerji ve mutluluk kaynağı olarak tanımlanırdı.[/caption] Renklerin bir dili olsa sarı renk, enerji ve mutluluk kaynağı olarak tanımlanırdı. Pazartesi sendromunu aşmak için, öncelikle çalışma alanınızı renklendirin. Mesela çalışma masanıza sarı renkli bir çiçek ya da sarı renkli süs eşyası koyabilirsiniz. Giyeceğiniz sarı renkli bir kıyafet ya da aksesuarda gününüzü harika geçirmenizi sağlayabilir.

4- B Vitamini Desteği

B Vitamini güzel bir gün geçirmenizi sağlar.[/caption] Sinirlerinizi yatıştırarak sizi sakinleştiren B Vitamini güzel bir gün geçirmenizi sağlar. Doktorunuza danışarak düzenli olarak B vitamini kullanabilirsiniz.

5- Kendinize Zaman Ayırın

Gerekiyorsa elinize bir kalem kağıt alarak sizi hayata bağlayan nedenleri ve bu hayatta sizi en çok mutlu eden olayları not alın.[/caption] “Pazartesi Sendromndan 5 Adımda Kurtulun” yazımızın son maddesi olsa da belki de en önemli maddesidir diyebiliriz. Çoğumuzun yaptığı bir hatadır kendimize zaman ayırmamak. Lütfen kendinize zaman ayırın.

Sessiz kalarak yaşama nedenlerinizi hatırlayın. Gerekiyorsa elinize bir kalem kağıt alarak sizi hayata bağlayan nedenleri ve bu hayatta sizi en çok mutlu eden olayları not alın. Kendinize ayırdığınız bu zaman diliminde pozitif düşünmeyi kesinlikle ihmal etmeyin.

Siz değerlisiniz.

Click For English. 

- OKU HABER, Güncel bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/3438833/pazartesi-sendromundan-kurtulmanizi-saglayacak-5-altin-kural