Beyazperdeye Konu Olmuş 5 Seri Katil

Seri katiller uzun süredir sinema dünyasının ilgi çeken konularından biri halindedir. Gerçek seri katiller ve filmleri seri katillerin yakalanmasından veya polislerin yoğun araştırmaları sonucu elde edilen delillerden yola çıkarak beyaz perdeye aktarılmaktadır.

1- Ted Bundy

[caption id="attachment_147507" align="aligncenter" width="1200"] Ted Bundy[/caption]

1974 ve 1978 yılları arasında yaklaşık 35 kadını öldüren Ted Bundy isimli seri katil 2002 yılında kendi ismi ile çekilen filme konu olmuştur. 2002 yılında çekilen film İMDB'den 5,9 puan almıştır.

2- Albert DeSalvo

[caption id="attachment_147508" align="aligncenter" width="3200"] Albert DeSalvo[/caption]

Tecavüz suçundan hapise giren Albert DeSalvo işlediği diğer 13 suçu da hapishanede birine itiraf edince idama mahkum edilmiştir. Tecavüz ettiği kadınlara işkence uygulayan Albert DeSalvo 1968 yılında çekilen The Boston Strangler adlı filme de konu olmuştur.

3-  Jack the Ripper

[caption id="attachment_147509" align="aligncenter" width="825"] Jack the Ripper[/caption]

Dilimize Karındeşen Jack olarak geçen bu seri katil fakir semtlerde yaşayan insanların genelde karınlarına bıçak saplayarak öldürme yöntemi ile alınır. On dokuzuncu yüzyılın sonlarına doğru yaşayan bu katil yakalayamamıştır. Resmî kayıtlara göre 14 kadını ve 7 çocuğu öldüren bu seri katil 2001 yılında çekilen From Hell isimli filme konu olmuştur.

4- Sweeney Todd

[caption id="attachment_147510" align="aligncenter" width="1625"] Sweeney Todd[/caption]

Beraberlik işi ile uğraşan piskopat bir seri katil olan Sweeney Todd oldukça insan dışı yöntemlerle kurbanlarını katletmekteydi. Berber olan Sweeney kurbanlarını dükkanın gizli yerine götürüp orda bayılttıktan sonra kurbanlarını jilet yardımıyla öldürüp daha sonra da parçalara akıtmaktaydı. İşin daha garip tarafı ise Sweeney bu parçaları sevgilisine verip kendisine turta yaptırıyordu. Psikopat seri katil Sweeney Todd 2007 yılında kendi ismi ile beyaz perdeye aktarılan bir filme konu olmuştur.

5- Zodiac

[caption id="attachment_147511" align="aligncenter" width="1200"] Zodiac[/caption]

2007 yılında aynı isimli sinema filmine konu olan bu seri katil işlediği cinayetlerin yanı sıra bu cinayetleri şifrelemesi ile meşhur olmuştur. Kurbanlarını öldürdükten sonra farklı parçalarını farklı yerlere gömen bu seri katil kendine bir şifre ile bu cesetleri saklıyordu. Polisin yoğun uğraşlarına rağmen bulunamayan seri katil Amerika'nın uzun süre kabusu olmuştur.  Seri katil filmleri içinde izlemesi en korkunçlarından birisi olan Zodiac gizem ve cinayet unsurlarını bir araya getiren bir yapıttır.

- OKU HABER, Güncel bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/3438840/beyazperdeye-konu-olmus-5-seri-katil