Üniversite Tavan ve Taban Puanları Açıklandı Mı? 

Üniversite Tavan ve Taban Puanları Açıklandı Mı? 

Üniversite adaylarının büyük bir heyecanla beklediği YKS sonuçları açıklandı. Peki, üniversite tavan ve taban puanları belli mi? Kontenjanlar ne zaman açıklanacak? Tercih yaparken neye göre yapılacak? 

 

Tavan ve Taban Puanları

Üniversite tavan ve taban puanları 2018 yılına ait puanlar dikkate alınarak tercih yapılacak olup; 2018 tavan ve taban puanları geçtiğimiz günlerde ÖSYM sitesinde açıklanmıştı. Üniversite adayları, bu puanlar üzerinden tercih yapacak olup, bu puanlarla yapılan tercihler sonucunda yerleşeceklerdir. Fakat dönem dönem 1000 kişilik bir kayma olabilmektedir. Örneğin önceki yıl en az 3bininci sıradaki kişiyi alan bölüm bu yıl 2bininci ya da 4bininci kişiyi de alabilir. Tercih yaparken bunlara dikkat edilmelidir. 

Üniversite Kontenjanları

Üniversite kontenjan listesi yine ÖSYM web adresinden yayımlanacaktır. Bu kapsamda yine 2018 Kontenjan listesi örnek alınabilir. 

 

Üniversite Tercihleri Ne Zaman Yapılacak?

YKS sonuçları temel alınarak üniversite tercihi adaylar 23 Temmuz 2019 ile 29 Temmuz 2019 tarihleri arasında tercih yapabileceklerdir. Tercih için yine ÖSYM web adresinde kontenjan kılavuzu yayımlanarak ön bilgilendirme yapılması planlanmaktadır. 

 

- OKU HABER, Eğitim bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/3438948/universite-tavan-ve-taban-puanlari-aciklandi-mi