Insulin Direnci Nedir ? (40 Yaş Üzeri Dikkat !)

Insulin direnci olarak bilinen hastalık, Insulinin vücutta üretilmesi fakat kullanılamaması durumu demektir. Sağlık köşemizde insülin yüksekliğinin sebepleri hakkında bilgiler vereceğiz.

Insulin direnci yüksekliği bazı insanlarda görülür, bazılarında ise görülmez. Sebebi ise net olarak bilinememektir. Fakat genetik özellikler, beslenme şekilleri ve yaşam tarzları insulin direnci yüksekliğinin görülme oranını yükseltmektedir.

Insulin Direnci Yüksekliği Nedenleri

Insulin direnci yüksekliği sebeplerine örnek fiziksel aktivite azlığı, kandaki trigliseritlerin yüksek olması, iyi kolesterolün düşük seviyede olması, arterioskleroz ya da yüksek tansiyon olması, yakın aile bireylerinin tip 2 diyabete sahip olması, bel çevresinin kadında 80 cm genişliğinden, erkekte ise 100 cm genişliğinden fazla olması, vücut kitle indeksinin yirmi beşin üzerinde olması ve 40 yaşın üzerinde olmak olarak verilebilir.

Bu sebepler dışında ise son yıllar bazı araştırmalar yapılmaktadır. Bu araştırmalar neticesinde uyku düzeninin bozulması ve uyku kalitesinin alçalmasına sebep olan uyku apnesi vb. rahatsızlıkların da insülin direnci yüksekliği ve obezite gibi rahatsızlıklara sebep olabileceği belirtilmektedir.

Hücreler glikozu işlemek amacıyla direnç gösterir. Buna karşın pankreas fazla miktarda insulin üretip açığı kapatır. Bu şekilde uzun süre herhangi bir belirti olmayabilir.

Fakat belli bir süre sonra ise pankreas çok aşırı yüklendiği için artık görevini yerine getiremez ve insülin üretemez. Bu noktada ise ciltte bazı belirtiler ortaya çıkar.

İnsülin direncinin belirtileri olarak bilek, dirsek ve diz kapağının kararması, boyun kısmında halkaya benzer şekilde koyulaşmalar, sırt ve boyun kısımlarında koyulaşmalar örnek verilebilir.

Yüksek tansiyon, konsantrasyon eksikliği, aşırı açlık hissi, uyuşukluk ise ileri aşamaların belirtileri olarak görülmektedir.

Uzmanlar ek olarak beslenme alışkanlığının değişmediği durumlarda özellikle bel çevresinde ortaya çıkan yağlanmaların başlamasının da insülin direncinin belirtileri arasında yer alabileceğini belirtmektedir.

- OKU HABER, Sağlık bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/3438994/insulin-direnci-nedir-40-yas-uzeri-dikkat