6 Maddede Evde Ayak Bakımı Nasıl Yapılmalıdır? Doğru Ayakkabının Özellikleri Nelerdir?

Click For English. 

6 Maddede Evde Ayak Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Gün boyunca ayakkabılarımızın içerisinde, çoraplarımıza hapsolan ayaklarımız, vücudumuzdaki bölgeler arasında akşam olduğu zaman en çok yorulan kısmımızdır. Gün boyunca havasız kalmasının yanı sıra bazen hissetmediğimiz çok sayıda vururuz ayaklarımızı bir yerlere. Peki, saçlarımıza ya da cildimize gösterdiğimiz özeni ayaklarımıza da gösteriyor muyuz? Ayaklarımıza ne kadar dikkat ediyoruz? İşte, evde ayak bakımı tüyoları!

1 - Ayaklarınızı Her Gün Yıkayın!

Evde ayak bakımı tüyolarının en önemlisi yıkamadır. Ayaklarımız da ellerimiz gibi temizlenmeye yıkanmaya ihtiyaç duyarlar. İşten döndüğünüzde ilk işiniz ayaklarınızı yıkamak olmalıdır. Çünkü bütün gün ayakkabınızın içerisinde mahsur kalan ayaklarınız hem kirlenir, hem de yorulur. Ayakları yıkamak, ayaklara giden damarların rahatlamasına yardımcı olur. Bu da ayakların dinlenmesini sağlar. Ayaklarınızı yıkarken mutlaka ve mutlaka sabun ve ılık su kullanmalısınız. Şampuan, ayak sağlığı için yararlı değildir.

2 - Mutlaka Kurulayın!

Evde ayak bakımı kurallarının ikinci şartı doğru kurulama tekniğidir. Ayaklarınızı her gün yıkamanız, kirlerden arınması için yeterli değildir. Güzelce yıkanan ayakların mikroplardan tamamen arınması için mutlaka iyice kurulanması gerekir. Kurulama sırasında parmak araları unutulmamalıdır.

3 - Ayak Tırnaklarınızı Yuvarlak Kesin!

Ayak tırnakları düz kesildiğinde, tırnakların kenarları parmaktaki etlere batarak yara olmasına neden olabilir. Bu nedenle ayak tırnakları yuvarlak kesilmelidir. Tırnak kenarlarında küçük et parçaları bulunuyorsa bu parçalara müdahale edilmemelidir.

4 - Ponza Taşı Kullanın!

Evde ayak bakımı ipuçları listesinde bulunan bir diğer öge ise ponza taşıdır. Ayaklarınızda oluşan ölü derileri ve nasırları evde tedavi etmenin en güzel yöntemi ponza taşıdır. Ölü deriler, gözeneklerin kapanmasına dolayısı ile ayakların hava alamamasına neden olur. Ölü derileri temizleyen ponza taşı, deri kaynaklı ayak kokmasının da önüne geçer.

5 - Ayaklarınıza Masaj Yapın!

Ayaklarınıza da tıpkı vücudunuzun diğer bölgelerine gösterdiğiniz ilgiyi göstermelisiniz. Ayaklarınız tüm gün sizi ayakta tutan parçanızdır. Ayak bileğinizden parmak uçlarınıza doğru uygulayacağınız masaj, şişme ve ağrıları yok edecektir.

6 - Nemlendirici Kullanım Şeklinize Dikkat Edin!

Eğer cildiniz kuruyor ve ayaklarınız çatlıyorsa nemlendirici kullanmanız faydalı olacaktır. Fakat uyumadan önce sürdüğünüz nemlendiricilerin parmak aralarınıza değmemesine dikkat etmelisiniz. Aksi halde ayak mantarı oluşabilir.

Doğru Ayakkabının Özellikleri Nelerdir?

Gün boyunca ayaklarımızı saran ayakkabıların da ayak sağlığına uygun şekilde üretilmiş olması ve kişinin ayak yapısına uyumlu olması gerekmektedir. İşte doğru ayakkabının taşıması gereken özellikler!

İlginizi Çekebilir: Burun Estetik Ameliyatı Hakkında Bilinmesi Gereken Her şey

- OKU HABER, Sağlık bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/3438998/6-maddede-evde-ayak-bakimi-nasil-yapilmalidir-dogru-ayakkabinin-ozellikleri-nelerdir