3 Farklı Vücut Tipine Göre Nasıl Beslenmeli ?

Vücut Tipine Göre Sağlıklı Beslenme Nasıl Olmalıdır ?

Belki senelerdir sağlıklı beslenmeye gayret ediyorsunuz. Ancak vücut yağ oranınızı bir türlü aşağılara çekemiyorsunuz. Arkadaşınızın 20 kilo verdiği diyetle 1 kilo bile veremiyorsunuz. Bunun en önemli sebebi, kendi vücudunuzu tanımamanızdır.

Kendi vücudunuzu tanımanız ne demek? Vücudun ihtiyaçlarını bilip ona göre davranmanız demektir. Vücut tipine göre beslenme, sağlıklı bir yaşam sürmek veya ideal kilonuza ulaşmak için gösterdiğiniz çabayı olumlu bir sonuca çevirecek en önemli adım.

[caption id="attachment_145890" align="aligncenter" width="1200"] Vücut tipine göre zayıflama nasıl olur?[/caption]

Kendi Vücudunuzu Tanıyın

İlk adım vücudunuzun hangi gruba girdiğini öğrenmek. Vücut tipine göre zayıflama için kendi tipinizi öğrenmeli ve ihtiyaçlarınızı belirlemelisiniz. Unutmayın ki başkalarının başarılı olduğu sağlıklı listeler ve diyet programları, eğer vücut tipinize uygun değilse yerinizde saymanıza ve kilo bile almanıza sebep olabilir. Dünyada ele alınan 3 vücut tipi bulunuyor. Amerikalı psikolog William Herbert Sheldon, bu üç tipi, ektomorf, mezomorf ve endomorf olarak sınıflandırmış. Bakalım bu vücut tipleri ve ihtiyaç duydukları beslenme şekilleri neler?

[caption id="attachment_145891" align="aligncenter" width="1280"] Vücut tipleri nelerdir?[/caption]

Ectomorph (Tüp) Vücut Tipi

Bu vücut tipine sahip olan insanlarda genellikle kilo alma güçlüğü görülür. Vücutta yağ oranı düşük olmasına rağmen kas oranı da düşüktür ve bu da çok sağlıklı değildir. Vücut tipine göre beslenme temel alındığında bu tipin ihtiyacı; Karbonhidratlar:% 55 Protein:% 25 Yağ:% 20 şeklinde ortaya çıkıyor. Yani kısaca eğer bu tip vücuda sahipseniz beslenme alışkanlıklarınızın içine, sebze, yağsız et, süt, yumurta ve meyve dâhil etmeniz gerekiyor. Özellikle avokado ve fındık tüketiminizi arttırabilirsiniz. Tüp vücut tipine sahipseniz ve ince bedensel görüntünüzden rahatsız oluyorsanız, ağırlık çalışmalarına yoğunlaşabilirsiniz. Özellikle kas geliştirmeye yönelik yapacağınız çalışmaların sonucunda vücudunuzun dengelendiğini göreceksiniz.

[caption id="attachment_145887" align="aligncenter" width="1440"] Vücut tipine göre beslenme nasıl olur?[/caption]

Mesomorph (Elma) Vücut Tipi

Bu grupta en belirgin özellik, vücut yağlarının büyük çoğunluğunun göbek ve bel çevresinde toplanmasıdır. Bel çevresinde toplanan yağlar diğer yerlere göre daha tehlikelidir çünkü birçok hastalığa davetiye çıkarır. Bu grubun ihtiyacı olan beslenme şekli; Karbonhidratlar:% 40, Proteinler:% 30, Yağ:% 30 şeklinde olmalıdır. Özellikle bu gruba ait olan insanlarda zamansız tatlı krizleri olabilir. Bunun için hurma gibi doğal tatlılardan yardım alabilirsiniz Bunun dışında baklagiller ve işlenmemiş tahıllarla yapılan ürünler, beslenme düzeniniz için oldukça uygun olacaktır. Bu tip için vücut tipine göre beslenme dışında yapılacak egzersizler de önemlidir. Yoga ve pilates gibi çalışmalar bu gruba yardımcı olacaktır.

[caption id="attachment_145892" align="aligncenter" width="1592"] Vücut tiplerine göre beslenme nasıl olmalı?[/caption]

Endomorph (Armut) Vücut Tipi

Bu grubun karakteristik özelliklerinden biri ise yavaş metabolizma ve obeziteye yatkınlıktır. Bu grubun vücudu su tutmaya daha elverişli olduğu için ödemlerinizden kurtulmak istiyorsanız su tüketimini arttırmalı, tuz tüketimini sınırlandırmalısınız. Vücut tipine göre beslenme göz önüne alındığında, bu grubun zeytinyağı ve avokado gibi sağlıklı yağlarla beslenmesi önemlidir. Bunun dışında su yönüyle zengin meyve ve sebzeleri tercih edebilir, işlenmemiş tahıllardan destek alabilirsiniz. Bu grup için kardiyo aletleriyle egzersize başlamak ve haftada 2 veya 3 kez kas zorlayıcı aktiviteler yapmak yararlı olacaktır.

[caption id="attachment_145889" align="aligncenter" width="2048"] Vücut tipine göre nasıl beslenmek gerekir?[/caption]

Ayrıca bakınız: Sürdürülebilir Sağlıklı Beslenme Önerileri

- OKU HABER, Sağlık bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/3440926/3-farkli-vucut-tipine-gore-nasil-beslenmeli