Makyaj Yapmanın İnceliklerini Makyaj Hileleriyle Keşfedin

Doğru mevsimde doğru fondöten seçimi

Makyöz ve makyörlerin fondöten seçimi ile ilgili yıllardır vurguladıkları ilk madde, cilt tipine ve rengine uygun fondöteni bulmak. Ancak fondöten seçiminin incelikleri bununla bitmiyor. İçinde olduğunuz mevsime ve hava koşullarına göre kullandığınız fondötenin yapısı ve miktarı da değişmeli.

Yaz aylarında yoğun kapatıcılı ve ağır bir fondöten sürmek hem cildinizi fazlasıyla yorar hem de terlediğiniz takdirde fondöteninizin akması ve bulaşması tehlikesi başlar. Makyaj hilelerinin ilki olarak, yaz aylarında fondöteni ince yapılı bir nemlendirici kremle karıştırarak uygulamak sayılabilir. Bu sayede hem kaybettiği nem cilde geri kazandırılır hem de fondöten cilt tonuna daha kolay uyum sağlar.

Daha gür kirpikler için pudra kullanın

Kimi zaman rimel sürmek kirpiklerin istenen dolgunlukta görünmesi için yeterli olmaz. Makyaj hilelerinden bir tanesi, rimel uygulamadan önce bir fırça yardımı ile kirpiklere pudra uygulamaktır. Burada dikkat edilmesi gereken nokta ise kullanılan pudra miktarında aşırıya kaçmamak ve göze kaçmaması için dikkatli olmaktır.

Beyaz göz kaleminin hünerlerini keşfedin

Beyaz göz kalemi, makyaj hileleri içinde oldukça sık kullanılan bir üründür. Artık kontür uygulamalarının mantığını neredeyse herkes biliyor. Tıpkı kontürde yapılan gölgelendirme/aydınlatma işleminde olduğu gibi beyaz göz kalemini de yüzünüzün çeşitli bölgelerine uyguladığınızda istediğiniz noktaları ön plana çıkarma şansınız var.

Örneğin daha dolgun bir dudak görünümü yaratmak için beyaz göz kaleminizi dudak çizginize uygulayıp yumuşak uçlu bir fırçayla hafifçe dağıtmanız yeterlidir. Aynı şekilde göz pınarlarına ve göz kapağının iç kısmına beyaz göz kalemi uygulayarak gözleri ön plana çıkarmak da oldukça sık kullanılan makyaj hilelerinden bir tanesidir.

Yüzünüzü boyutlandırın

Makyaj hilelerinin temel aldığı püf noktalardan birisi yüzü boyutlandırmaktır. Gölgelendirme ve aydınlatma yöntemleri ile yüze daha boyutlu bir görünüm kazandırdığınızda güzel bir görünüm elde etmiş olursunuz. Yanaklarınıza uygulayacağınız bir bronzer, elmacık kemiklerinizi daha ön plana çıkarmaya yardımcı olur.

Doğru miktarda ve doğal görünümlü bir highlighter kullanımı ise yüzünüzün daha aydınlık ve ışıltılı bir görünüm kazanmasını sağlayacaktır. Makyaj rutininizde ara sıra bu makyaj hilelerinden bazılarını kullanarak küçük dokunuşlar yaratabilirsiniz.

- OKU HABER, Yaşam bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/3441054/makyaj-yapmanin-inceliklerini-makyaj-hileleriyle-kesfedin