Okul Kreş Hastalıkları İle Nasıl Mücadele Edebiliriz?

Okul kreş hastalıkları, eğitim ve öğretimin başlamasıyla birlikte çocuklarda sıkça görülmektedir. Özellikle sonbaharın değişken havasıyla okuldaki kalabalık ortamın birleşmesi en ufak bir hapşırmanın tetiklenmesine neden olur. Çocuklardan birinin hasta olmasıyla beraber hastalık bütün sınıfa yayılır. Veliler hastanelere koşturmaya başlar ve ilaçlarla geçen rahatsızlıklar kış mevsiminin yaklaşmasıyla yeniden tekrarlar. İşte okul kreş hastalıkları ve dikkat edilmesi gerekenler!

Okul Kreş Hastalıkları Nelerdir ?

Okulun kalabalık bir ortam olması, bulaşıcı hastalıklar için bir çeşit beslenme alanı sağlar. El yıkanmaması karşısında, hastalık riski kaçınılmazdır. Çocukların dikkat etmedikleri bu kolay temizliğin önemsenmemesi; okuldan eve gelene kadar dokunulan her yerden mikropların kolay bir şekilde, ikinci yuvası olan ağıza taşınmasına neden olmaktadır. Okulda en sık karşılaşılan hastalıkların bilinmesi ve önleminin alınması gerekir. Temelde 5 farklı okul hastalığı bulunmaktadır:

  1. Hepatit A
  2. Üst Solunum Yolu Enfeksiyonları
  3. Orta Kulak İltihabı
  4. İdrar Yollarında Enfeksiyon
  5. Bitlenme

1 - Hepatit A

Okul kreş hastalıkları arasında yayılma oranı en yüksek olan bu hastalık önce Hepatit A aşısı olmamış çocukları etkisi altına alır. Ailede ve okuldaki ortak kullanılan tuvaletlerde dikkatli olunması gerekmektedir. Çünkü dışkı yolu en kolay bulaşma şeklidir. Genel olarak hepatit A belirtileri; karın ağrısı, baş ağrısı, kusma ve ateştir. Bu belirtilerle hemen doktora başvurulmalıdır.

İlginizi Çekebilir: İnsanlar hepatit’i çok geç fark ediyor!

2- Üst Solunum Yolu Enfeksiyonları

Okul kreş hastalıkları listesinin 2. sırasında üst solunum yolu enfeksiyonları bulunur. Sonbahar ve kış aylarında büyük küçük en sık rastlanan hastalıklardan biridir. Nezle olan çocukta hapşırık, hafif bir ateş ve burun akıntısı gözlenir. Grip ise, hapşırma ya da öksürme nedeniyle çocuktan çocuğa geçen havadan kapılan virüsler ile bulaşan bir üst solunum yolu rahatsızlığıdır. Akut farenjitte ise boğazda ağrı ile beraber yutkunma zorluğu, halsizlik, yüksek ateş, öksürük ve eklem-kas ağrıları görülür. Üst solunum yolu enfeksiyonu, okul kreş hastalıkları arasında en yaygınıdır.

3 - Orta Kulak İltihabı

Okul kreş hastalıkları listesinin 3. sırasında orta kulak iltihabı bulunmaktadır. Grip ve nezle gibi üst solunum yolu rahatsızlıklarının çocukluktan itibaren sıkça yaşanması ve tedavi edilmemesi sonucu oluşur. Genellikle sonbahar ve kış mevsiminde rastlanır. Orta kulak iltihabı Belirtileri arasında kulak ağrısı, uyuma zorluğu yaşanması, duymada zorluk çekmek, ateş, dengeyi sağlayamamak, baş ağrısı gibi ciddi belirtileri vardır. Küçük yaştan itibaren tedavisi yapılması gerekir. Aksi durumda ileride çok ciddi rahatsızlıkları da beraberinde getirecektir.

4 - İdrar Yollarında Enfeksiyon

Listemizin dördüncü sırasında idrar yolları enfeksiyonu yer almaktadır. Üst solunum yolu enfeksiyonları hastalığından sonra çocuklarda çok sık görülen bir hastalık türüdür. İdrar yolu enfeksiyonu tedavi edilmediği zaman ileriki yaşlarda böbrek yetmezliği ve hipertansiyon riski barındırır. İdrar yollarında enfeksiyon belirtileri idrar kaçırma, sancılı idrar yapma ve kasık ağrılarıdır.

İlginizi Çekebilir: Böbreklerinizin Hasta Olduğunu Gösteren 7 İşaret

5 - Bitlenme

Okul kreş hastalıkları listesinin son sırasında ise bitlenme yer alır. İlköğrenim döneminde en sık görülen ve çoğunlukla okulda bulaşan bir hastalıktır. Okul hastalıkları arasına dahil edebileceğimiz saçtaki bitlenme, bitin sirke denilen yumurtaları bırakmasıyla oluşmaya başlar. Saça yapışan sirke bit haline dönüşür ve saç diplerinde aşırı şekilde kaşıntı yaşatır. İlk alınması gereken önlem temizliğe dikkat etmektir. Bit, diğer çocuklara eşyalar aracılığıyla da rahatlıkla bulaşır. Eczanelerde bulunan bit şampuanı, bit tokası gibi özel ürünlerle çocuklar okula gönderilebilir.

Okul Hastalıklarından Çocuklarımızı Nasıl Korumalıyız?

Çocuklarımız eskisi gibi sokaklarda arkadaşları ile oynama imkanına çok fazla sahip olamadıkları için evlerinin steril ortamında yaşamaya mahkum kalıyorlar. Bu steril ortam ise hastalıklara karşı bağışıklık sistemlerinin zayıf olmasına neden oluyor. O yüzden ki kreş ya da okula başlayan hemen hemen her çocuk sık sık hastalanıyor. Zamanla vücudu bağışıklık kazandıkça daha az hastalanmaya başlıyor.

Peki, Ne yapalım? Bırakalım da çocuklarımız hasta mı olsun? Elbette ki hayır ama çocuklarımızı da dört duvar arasına hapsetmeyelim. Bebeklikten itibaren yaz kış açık havaya çıkarıp temiz hava almasına, parka götürerek enerjisini boşaltıp sosyalleşmesine de olanak tanımalıyız. Sağlıklı beslenme, temiz hava ve aktif yaşam bebeklikten yaşlılığa her süreçte bağışıklık sistemimizi güçlendiren üç ana etkendir.

Güçlü bağışıklık sistemi dışında hastalıklar karşısında bilinçli olmak ve önceden alınan tedbirler sayesinde çocuklar okula ve günlük hayattaki alışkanlıklarına rahatlıkla devam edebilir. Doğru yapılan davranışlar ve umursamak, büyük boyutlu rahatsızlıklar için alınan en önemli kararlardır. Bu yüzden çocuklara okuldaki hastalıklar karşısında nelerin yapılacağı söylenmelidir.

İşte Okul kreş hastalıkları ile mücadelede dikkat edilmesi gerekenler!

- OKU HABER, Sağlık bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/3441072/okul-kres-hastaliklari-ile-nasil-mucadele-edebiliriz