Çocuğum Ağladığında Ne Yapmalıyım?

Çocuklarınız gün içerisinde oyun oynarken, arkadaşlarıyla zaman geçirirken ve kendi başlarına kaldıklarında çeşitli nedenlerden dolayı ağlayabilirler.

Bu nedenlerin arasında çocuğunuzun bir arkadaşıyla kavga etmesi, elini yanlışlıkla bir yere sıkıştırması, ayağına bir şey batması veya kafasını vurması gibi nedenler yer alabilir. Bu gibi durumlarda çocuğunuz ani bir şekilde ağlamaya başlar ve canı yanması geçse dahi ağlamaya devam edebilir.

Böylesi durumlarda anne ve baba olarak sizin sakin olmanız ve çocuğunuza da bu sakinliği geçirmeniz büyük önem taşıyor. Aksi takdirde çocuğunuzun ağlamaya devam etmesi ve hatta bunu alışkanlık haline getirmesi söz konusudur.

Çocuğum ağlarken tam olarak nasıl davranmalıyım?

Çocuğunuzun hangi nedenlerden dolayı ağladığının aslında pek bir önemi yok. Doğrudan ona yönelik sakinleştirici, sahiplenici şekilde yaklaşmanız gerekiyor. Bu noktada yaptığı hata konusunda ona doğrudan kızmamak da önem taşıyor.

Eğer çocuğunuz ağlama refleksinin üzerine bir de sizin sert halinizle karşılaşırsa bu durum onda ileriye yönelik kırıcı etkiler yaratabilir. Bu tavrın bir birey olarak yapısında doğrudan zayıflatıcı etkilerde de bulunması söz konusudur.

Diğer taraftan, yapıcı bir tutumla yaklaşmanız halinde ise, çocuğunuz canı yandığı diğer durumlarda olaya çok daha olgun şekilde yaklaşabilir, gelecekte kendine güveni tam sorunların üstesinden gelebilen bir bireye dönüşebilir.

Çocuğunuz arkadaşlarıyla kavga ettiğindeyse mutlaka her iki tarafa da eşit mesafede bir tavırda yaklaşmanız çocuğunuza adillik bilgisini öğretmenizi sağlayacaktır.

- OKU HABER, Anne & Bebek bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/3441102/cocugum-agladiginda-ne-yapmaliyim