Trump: G7 Zirvesi Başarılı Oldu

Trump, G7 Zirvesi'nin tam anlamıyla başarılı bir program olduğunu ve katılımcı ülkeler ile gerçekleştirilen görüşmelerde önemli konuların çatı altında bir birlik olmayı başardıklarını aktardı.

Çin ile aralarındaki ticari konular hakkında da ifadeler kullanan ABD Başkanı, ticaret anlaşmasının kendi lehlerine doğru değiştirilmesi gerektiğini söyledi. Çin ile bir ticari anlaşma yapma konusunda samimi düşündüğünü aktaran Başkan Donald, Çin Devlet Başkanı Xi Jinping'in akıllı ve çalışkan biri olduğunu belirtti. Ek gümrük vergileri dolayısıyla yaklaşık üç milyon Amerikan vatandaşının işini kaybetmesine izin vermeyeceğini söyleyen ABD Başkanı, "Çin'in ticaret anlaşması imzalamaktan başka bir şansı yok" dedi, ardından bu söylemleri bir tehdit olarak aktarmadığının altını çizdi.

İlginizi Çekebilir: Almanya-Türkiye Yapay Zeka Konferansı!

TRUMP: İRAN BÜYÜK BİR POTANSİYEL

[caption id="attachment_160405" align="aligncenter" width="1024"] ABD Başkanı Donald Trump, Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi ile görüştü. Görüşme sırasında konuşan "İran’da rejim değişikliği istemiyoruz" dedi.[/caption]

Donald Trump, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile de uygun şartlar ve koşullar altında görüşmek istediğini söylerken, İran'ın son derece büyük bir potansiyele sahip olduğunu, ayrıca ülkeyi nükleer silahlar ve füzeler olmadan görmenin daha yararlı olacağını aktardı. İran Nükleer Anlaşması'nın ülkeleri adına kötü ve şanssız bir anlaşma olduğunu söyleyen Trump, İran ile yapılacak görüşmeler öncesinde Cumhurbaşkanı Ruhani'ye göz kırpmış oldu.

Fransa Cumhurbaşkanı Macron ise, G7 zirvesi kapsamında ülkelerin ticari kuralları değiştirmeye hazırlıklı olduğunu söyledi. Vergi sistemlerinin gözden geçirilmesi gerektiğini bir kez daha belirten Macron, bu sistemin değişmesi ile beraber kimsenin haksızlığa uğramayacağını aktardı.

- OKU HABER, Güncel bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/3441116/trump-g7-zirvesi-basarili-oldu