Oruç Tutarken Ağız Kokusuyla Baş Etmenin Altın Kuralları

Mübarek Ramazan ayında hemen herkesin muzdarip olduğu ağız kokusu sorunu, her yıl gündeme gelmekte ve her Ramazan ayında çareler aranmaktadır. Oruç tutarken gerek açlığın verdiği ağız kuruluğu ile gerekse diş ve diş etlerinin sağlıklı olmaması ile ağız kokusu oluşabilmekte ve kişinin bu konuda rahatsızlık duyarak kendine olan güvenini kaybetmesine neden olabilmektedir.

Oruç Tutarken Ağız Kokusu Problemini Önlemenin Yolları

Oruçlu iken ağız kokusundan korunmak için bazı noktalara dikkat edildiğinde, bu sorun ile çok kolay bir şekilde baş edilebilmektedir.

Öğün İçeriklerine Dikkat Edin!

İftar ve sahur sofralarında çok yağlı ve baharatlı yemekler ağız kokusuna neden olabilmektedir. Soğan, sarımsak ve acı biber, ağzın gün içerisinde daha çok kurumasına dolayısı ile ağız kokusuna neden olabilmektedir. Bu nedenle sahur ve iftar öğünlerine dikkat edilmeli; daha çok sebze ağırlıklı beslenilmelidir.

Oruç Tutarken Ağız Kokusu Olmaması İçin Diş Bakımınıza Dikkat Edin!

Her yemekten sonra diş, dil, diş etleri ve damaklar iyi bir şekilde temizlenmelidir. Bu noktada sırt kısmında yumuşak tırtıkları olan, damak temizleyici özelliği olan diş fırçaları tercih edilmelidir. Yemek aralarında yenen meyve ya da içilen gıdalardan sonra dişler fırçalanmasa bile ağız iyice çalkalanmalıdır. Dişlerde iltihap ve apse olan kişiler aç olmasalar dahi ağız kokusu sorunu yaşarlar. Bu nedenle diş sağlığına özen göstermek, diş taşlarını temizletmek ve iltihaplı dişler için doktora başvurmak en önemli ağız kokusu önleyici tedbir olacaktır.

Süt Ürünleri Tüketin!

Sahur ve iftarlarda süt ürünlerine ağırlık vermek, hem diş hem de vücut sağlığı için önemli rol oynar. Süt ürünleri, tükürüğün tamponlanmasında önemli etkiye sahiptir. Bu da ağız kuruluğu ve kokusu ile baş etmede önemli rol oynar.

Mide Sağlığınıza Dikkat Edin!

Ülser, gastrit ya da hazımsızlık gibi mide rahatsızlıkları da açlık olmasa dahi ağız kokusuna neden olabilmektedir. Mide ile ilgili problem yaşayan kişilerin Ramazan öncesinde bu rahatsızlıklarına çözüm bulmaları en etkili çözüm yolu olacaktır. Ramazan ayı içerisinde böyle bir problem yaşanması durumunda ise uzman bir hekim tarafından uygun tedavi yöntemine başvurulmalıdır.

Florürlü Diş Macunu Kullanın!

Florürlü ve aromalı diş macunları gün içinde dişlerin ve ağzın esanslı bir şekilde kokmasını, dolayısı ile ağız kokusunu engelleme için bir yol olabilmektedir. Naneli ve limonlu diş macunları gün içerisinde ferah bir hisse sahip olmaya da yardımcı olur.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Ramazan Bayramında Sağlıklı Beslenmenin Püf Noktaları

 

- OKU HABER, Sağlık bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/3441135/oruc-tutarken-agiz-kokusuyla-bas-etmenin-altin-kurallari