Tayland Koh Samui Adası'nın 15 Muhteşem Mekanı

Samui veya resmi adıyla Koh Samui Adası Tayland Körfezi'nde karaya yaklaşık onbeş kilometre mesafede yer alan Koh Pha Ngan ve Koh Tao Adaları ile birlikte oluşturdukları Samui Takımadalarının en büyüğüdür.

İdari olarak Tayland'ın Surat Thani vilâyetine bağlı olan adanın yüzölçümü 247 kilometrekare, yerleşik nüfusu yaklaşık 48.000 kişiden oluşmaktadır. Arazi bakımından Tayland'ın ikinci büyük adasıdır. Yılda yaklaşık olarak adaya ortalama 1,5 milyon turist gelir.

Koh Samui Adası kumsal sahilleri mercan resifleri ve Hindistan Cevizi ağaçlarıyla ünlüdür. Havalimanı ise dünyadaki diğer örneklerin alışılagelmişin aksine bambu ağaçlarından inşa edilmiştir.

[caption id="attachment_141884" align="aligncenter" width="1024"] Samui'ye ulaşmak için en kısa yol olarak öncelikle İstanbul'dan Tayland'ın başkenti olan Bangkok'a uçmak, sonra Bangkok'tan başka bir uçağa aktarma yapmak gerekli.[/caption]

Samui'ye Nasıl Gidilir?

Öncelikle Tayland Hükûmeti Türk vatandaşlarından bordo renkli umuma mahsus pasaport sahiplerine otuz güne, yeşil ve gri renkli pasaport sahiplerine ise doksan güne kadar vize istemiyor.

Samui'ye ulaşmak için en kısa yol olarak öncelikle İstanbul'dan Tayland'ın başkenti olan Bangkok'a uçmak, sonra Bangkok'tan başka bir uçağa aktarma yapmak gerekli.

Koh Samui'de her ne kadar Uluslararası Havalimanı da olsa yurtiçi sefer olarak Krabi, Phuket, Pattaya, Bangkok, Chiang-Mai'ye, yurt dışı sefer olarak da Kuala Lumpur (Malezya), Singapur (Singapur), Hong-Kong, Xian Xianyang, Chongking, Chengdu Shuangliu'ya (Çin Halk Cumhuriyeti) doğrudan sefer vardır.

[caption id="attachment_141876" align="aligncenter" width="1024"] Panorama Thale Nai görünümü Blue Lagoon (Zümrüt Göl) Mu Ko Ang Thong Milli Parkı, Surat Thani, Tayland Koh Mae Ko adası noktasında dağ ortasında güzel doğa manzara yeşil deniz[/caption]

Tayland Koh Samui Adası'nda Görülecek Yerler

Tayland'ın Puket'ten sonra en ilgi çeken yeri olan Koh Samui Adası yıl boyunca yaklaşık 1,5 milyon turisti konuk eden tropikal bir adadır. Turizm etkinliğini borçlu olduğu doğal güzelliklerinin yanı sıra birbirinden ilgi çekici topraklara sahiptir.

Tayland Koh Samui Adası Uluslararası Havalimanı

Koh Samui'de gelirken ilk ve ayrılırken son görülecek yer Koh Samui Uluslararası Havalimanı'dır. Dünyanın diğer taraflarında bulunan demirden betondan yapılmış her tarafı kapalı olan havalimanlarının aksine uçağınıza kayıt işlemlerinizi yaptıktan sonra uçağa binmek için gittiğiniz kapının olduğu bölüme kadar kapalı bir mekân değil, üzeri açık genişçe bir cadde vardır. Bu caddenin her iki yanında sıralanmış alışveriş ve yeme içme dükkanları sıralanmış şekilde planlanmış.

Uçağa binmek için beklediğiniz salon da bu mimariden nasibini almış. Samui Havalimanında körük de yok, yolcuların kapıdan alınarak uçağa götürülme aşaması ise dört tarafı açık araçlarla gerçekleştiriliyor. Uzunluğu iki bin altmış metre genişliği de kırk beş metre olan bir adet pisti mevcut.

[caption id="attachment_141879" align="aligncenter" width="1024"] Koh Samui Adası'nın kuzeydoğu köşesinde küçük bir kayalık üzerinde bulunan Büyük Buda Tapınağı ya da yerel dildeki adıyla Wat Phra Yai 1972 yılında inşa edilmiş olup adanın en önemli cazibe merkezlerinden biridir.[/caption]

Tayland Koh Samui Adası Wat Phra Yai

Koh Samui Adası'nın kuzeydoğu köşesinde küçük bir kayalık üzerinde bulunan Büyük Buda Tapınağı ya da yerel dildeki adıyla Wat Phra Yai 1972 yılında inşa edilmiş olup adanın en önemli cazibe merkezlerinden biridir. Oniki metre yüksekliğindeki bu tapınağa ana adaya bağlanan bir geçitle ulaşılır. Birkaç kilometre uzaktan bile belirgin olarak görülebilen tapınak uçakla Samui'ye gelirken görülen ilk manzaradır.

Buda'nın aydınlanma yolculuğunu tasvir eden heykelde şeytanın ve tehlikelerinin dalınç sayesinde uzaklaştırıldığı bir oturuşu görebilirsiniz. Heykelin bu şekildeki duruşu kararlılık aydınlanma ve saflık sembolüdür. Özellikle gün batarken altın sarısı renginin daha belirgin hâle geldiği Büyük Buda Heykeli resim çekmeyi sevenler için geldiğinizde görmeden gitmemeniz gereken yerlerden biridir.

[caption id="attachment_141881" align="aligncenter" width="1024"] Samui Balıkçı Köyü butik mağazalara güzel restorantlara eski zamanlardan kalma köy evlerine ve tabi ki hotellere ev sahipliği yapan dar bir sahil yoluna sahip eski şehir merkezi bölgesidir.[/caption]

Tayland Ko Samui Adası Balıkçı Köyü Samui

Samui Balıkçı Köyü butik mağazalara güzel restorantlara eski zamanlardan kalma köy evlerine ve tabi ki hotellere ev sahipliği yapan dar bir sahil yoluna sahip eski şehir merkezi bölgesidir. Bophut'ta yer alan bu köy her Cuma günleri semt pazarı alanı hâline gelir ve inanılmaz çeşitlerdeki ürünleriyle canlı bir ortama dönüşür.

Bir zamanlar burada yaşayan balıkçılar her ne kadar günümüzde buradan ayrılmış da olsalar eski ahşap atölyelerinin varlığı ve dar sokaklı köyün büyüleyici eski görünümüyle mükemmel bir ortama sahiptir. Özellikle alacakaranlık zamanlarında daha da çarpıcı manzaraları izleyebileceğiniz bu köyde sevdiklerinize birbirinden güzel hediyeler alabilir ve güzel manzaralı restorantlarda Tay yemeklerinden tadabilirsiniz.

[caption id="attachment_141875" align="aligncenter" width="1024"] Bundan yıllar yıllar önce yerliler tarafından keşfedildiğinden beri büyük merak kaynağı olan Büyükbaba ve Büyükanne Kayalıkları Koh Samui'nin güney kıyılarında yer alan büyüleyici kaya oluşumlarıdır.[/caption]

Tayland Koh Samui Adası Hin Ta ve Hin Yai Kayaları

Bundan yıllar yıllar önce yerliler tarafından keşfedildiğinden beri büyük merak kaynağı olan Büyükbaba ve Büyükanne Kayalıkları Koh Samui'nin güney kıyılarında yer alan büyüleyici kaya oluşumlarıdır. Sanat genellikle doğayı taklit eder ama nadir de olsa doğanın da sanatı taklit edebileceğini bazen görebiliriz. Görünüş olarak erkek ve kadının üreme organları gibi görünen bu kayaların nasıl oluştuğu konusunda çeşitli efsaneler mevcuttur.

Buradaki güzel manzaranın eşliğinde güzel resimler çekebileceğiniz tertemiz bir denize sahiptir.

 

[caption id="attachment_141882" align="aligncenter" width="1024"] Büyük Buda Heykeli'ne oldukça yakın olan Wat Pai Laem'de merhamet tanrıçası Guanyin'in onsekiz kollu beyaz bir heykelinin bulunduğu hâlâ aktif olarak kullanılan bir Budist tapınağıdır.[/caption]

Tayland Koh Samui Adası Wat Plai Laem

Büyük Buda Heykeli'ne oldukça yakın olan Wat Pai Laem'de merhamet tanrıçası Guanyin'in onsekiz kollu beyaz bir heykelinin bulunduğu hâlâ aktif olarak kullanılan bir Budist tapınağıdır. Ziyaretçilerine Çin ve Tay inançlarının yanı sıra Budizm temalı sanat ve mimarlık manzaraları sunmaktadır. Adanmışların ve inananların günlük olarak ziyaret ettiği tapınakta birçok duvar resmi ve heykel de vardır.

Wat Pai Laem balıklarla dolu bir gölle çevrilidir, eğer tapınağa bağış yaparsanız balıkları beslemek için bir torba yiyecek alabilirsiniz. Koh Samui'deki güçlü Çin mirasının vitrini olan Wat Pai Laem Tayland'ın önde gelen sanatçılarından Jarit Phumdonming tarafından inşa edilmiştir.

Ziyaret ettiğinizde sükûnet duygusunu iliklerinize kadar hissedebilirsiniz. Resim çekmek için ziyaret edecekseniz ayin saatlerinin dışında olmasına dikkât edin.

[caption id="attachment_141874" align="aligncenter" width="1024"] İki katmandan oluşan ve görkemli bir şekilde akan Na Muang Şelâleleri Samui'nin güzelliklerinin sadece plajlardan ibaret olmadığına dair bir kanıttır.[/caption]

Tayland Koh Samui Adası Na Muang Şelâleleri

İki katmandan oluşan ve görkemli bir şekilde akan Na Muang Şelâleleri Samui'nin güzelliklerinin sadece plajlardan ibaret olmadığına dair bir kanıttır. Nathan Körfezi'nin yaklaşık oniki kilometre güneydoğu tarafında kalan bu çağlayanlara ulaşmak için oldukça uzun bir yürüyüşle erişebilirsiniz.

Karşınıza çıkacak olan ilk çağlayan Birinci Na Muang Şelâlesi sıcaktan kaçmak için bir serinlik sağlayan şirin bir havuza dökülür. Yaklaşık yarım saatlik yokuşlu bir yürüyüşle ulaşacağınız İkinci Na Muang Şelâlesi ise ilkinden daha küçük ve daha davetkârdır.

Kayalara düşen mor renkli gölgelerden dolayı adına "Mor Şelâleler" de denilen Na Muang'ların döküldükleri havzalarda gönlünüzce yüzebilirsiniz. Burayı ziyaret etmek her mevsim için ayrı olarak güzel olsa dâhi en müsait zaman yağışların en fazla olduğu Ekim ve Kasım aylarıdır.

 

[caption id="attachment_141880" align="aligncenter" width="1024"] Koh Samui Adası'ının yemyeşil ormanlarının arasında bulunan tepelerde gizli bir bahçe olan Gizli Buda Bahçesi konuklarına sıra dışı bir heykel koleksiyonu sunar.[/caption]

Tayland Koh Samui Adası Gizli Buda Bahçesi

Koh Samui Adası'ının yemyeşil ormanlarının arasında bulunan tepelerde gizli bir bahçe olan Gizli Buda Bahçesi konuklarına sıra dışı bir heykel koleksiyonu sunar. Ailesinden kalan arazinin çevresine heykel ve tapınaklar yapan Samuili bir çiftçi olan Nim Thongsuk'un eseri inşaata başladığı 1976 yılından beri sürekli geliştirilmektedir.

Tayland kamuoyunda Sihirli Bahçe olarak da adlandırılan mekânda Budizm kültürünü yansıtan birbirinden değişik figürleri görebilir, gidiş yollarının ve tepenin manzarasını izleyebilirsiniz. Tar Nim Şelâlesi'nin zirvesinde yer alan bu güzel gizli bahçeye giriş için 80 Tayland Baht'ı ücret ödemeniz gerekmektedir (Yaklaşık 15 ilâ 16 Türk Lirası).

Fotoğraf çekmek için olağanüstü manzaralar sunan bu mekâna ödeyeceğiniz bu ücret değecektir.

[caption id="attachment_141870" align="aligncenter" width="1024"] Wat Khunaram'da bir müzede bulunan sıra dışı bir manzara olan Mumyalanmış Keşiş Budizm ve Tay kültürüne dair eşsiz bir bakış açısı sunar.[/caption]

Tayland Koh Samui Adası Mumyalanmış Keşiş (Loung Pordaeng)

Wat Khunaram'da bir müzede bulunan sıra dışı bir manzara olan Mumyalanmış Keşiş Budizm ve Tay kültürüne dair eşsiz bir bakış açısı sunar. Mumyanın geçmişi 1973 yılında ölen Loung Pordaeng adlı keşişin mumyalanmış cesedinin cam bir fanusun içinde dalınç vaziyette durmasından ibarettir.

Bazı ziyaretçiler için Hakk'ın rahmetine çoktan kavuşmuş bir insanı karşılarında görmek şok edici bir manzara olabilir ancak yerel halk için üzerinde düşünülecek bir şeydir, çünkü kendilerinin inançlarına göre ölüm daha güzel bir yerde yeniden doğmak anlamına geldiği için ölümden korkmazlar.

Her ne kadar Koh Samui'de başka mumyalanmış keşişler de mevcut olsa dâhi Loung Pordaeng'in mumyası diğerlerine nazaran en saygı duyulanıdır. Rahmetlinin mumyasını her gün ziyaret edebilirsiniz, giriş ücretsizdir.

[caption id="attachment_141872" align="aligncenter" width="1024"] Maenam'da bulunan bu tapınaktan Koh Tao'nun muhteşem manzarasını görebilirsiniz. Güzel gün batımının tadını çıkarabilir ve uzun kuyruklu balıkçı teknelerini izleyebilirsiniz.[/caption]

Tayland Koh Samui Adası Çin Tapınağı

Koh Samui'nin güneybatı ucunda yer alan tapınak Tayland halkının tarihi kültürünü sergileyen harika bir yerdir. Maenam'da bulunan bu tapınaktan Koh Tao'nun muhteşem manzarasını görebilirsiniz. Güzel gün batımının tadını çıkarabilir ve uzun kuyruklu balıkçı teknelerini izleyebilirsiniz.

Tarihi şeyleri ve hikâyeleri keşfetmeyi seviyorsanız Çin Tapınağı gerçekten görülmeye değer bir yerdir. Her yıl tapınağın duvarlarına oyulmuş muhteşem görüntüleri keşfetmek için çok sayıda turist burayı ziyaret ediyor. Zhao Mei Guan hakkında çok şey anlatılan bu tapınağın duvarlarında çekici tablolar mevcuttur.

Tapınağın çevresindeki yollar Perşembe akşamları açık çarşı olarak düzenleniyor. Ancak tapınaktan içeri ayakkaplarıyla ve evcil hayvanlarla birlikte girilmeye izin verilmez.

 

[caption id="attachment_141873" align="aligncenter" width="1024"] Koh Samui'nin en çok tercih edilen dört plajından biri olan Maenam turistler tarafından en fazla ziyaret edilen bölgelerdendir.[/caption]

Tayland Koh Samui Adası Maenam Beach

Koh Samui'nin en çok tercih edilen dört plajından biri olan Maenam turistler tarafından en fazla ziyaret edilen bölgelerdendir. Özellikle düşük bütçeli tatilcilerin toplanma merkezi hâline gelen mıntıkada güzel manzaralar sunan birçok ucuz hotel bulunmaktadır. Yine bütçe dostu olan bungalovlar da sahilde konaklamak için harika birer seçenektir.

Gündüzleri pâlmiye ağaçlarının serin gölgeliğini, güzel kumsalın olduğu bir sahili arıyorsanız burası tam aradığınız özelliklere sahiptir.

Acıktığınızda güzel Tay yemekleri yiyebileceğiniz restorantlar ve canınız alışveriş yapmak istediğinde taze meyve sebzelerden hediyelik eşyalara kadar onlarca çeşidi bulabileceğiniz dükkânları gezebilirsiniz.

Aynı zamanda Maenam gece hayatına renk katan mekânlarıyla da ünlü bir yerdir. Kısaca burada bir tatilden beklediğiniz her şeyi bir arada bulabilirsiniz.

[caption id="attachment_141878" align="aligncenter" width="1024"] Bophut'ta bir hayvanat bahçesinden ziyade sadece birkaç adet filin kurtarıldığı ve sığındığı bir bahçedir. Fillerle güzel bir üç saat geçirebilir, onların hazin hikâyelerini dinleyebilir, besleyebilir ve onlarla biraz oyunlar oynayabilirsiniz.[/caption]

Tayland Koh Samui Adası Samui Elephant Sanctuary

Bophut'ta bir hayvanat bahçesinden ziyade sadece birkaç adet filin kurtarıldığı ve sığındığı bir bahçedir. Fillerle güzel bir üç saat geçirebilir, onların hazin hikâyelerini dinleyebilir, besleyebilir ve onlarla biraz oyunlar oynayabilirsiniz.

Ziyaretler günde iki kez 9:00 - 12:00 ve 14:00 - 17:00 arasıdır. Her bir giriş yetişkinler için 3000 Tayland Bahtı (575 TL), dört yaşından büyük ve onbir yaşından küçük çocuklar için ise 1500 Tayland Bahtı (288 TL) ücret ödemek ve önceden gün almak gerekmektedir. Dört yaşından küçük çocuklara ücretsizdir. Bu ücretlere hotelden geliş ve hotele dönüş için ulaşım hizmeti dahildir.

Tayland Koh Samui Adası Hin Lad Şelâlesi

Koh Samui'deki başka bir çağlayandır. Lipa Yai Irmağı üzerinde bulunur. Kayalıkların ve temiz suyun huzurunu içinizde hissedebileceğiniz mekânda bir kır restorantı ve Budizm ibadethanesi de mevcuttur.

Tayland Koh Samui Adası Paradise Park Farm

Gizli Buda Bahçesi'nin yakınlarında bulunan bir hayvanat bahçesidir. Ağırlıklı olarak kuşlar ve papağanların bulunduğu bahçede ziyaretçilerin serinlemek için girebilecekleri bir havuz mevcuttur. Orada yaşayan dört ayaklı ve kanatlı dostlarımızla resimler çekilebilir, tepeden adanın manzarasını izleyebilirsiniz.

[caption id="attachment_141883" align="aligncenter" width="1024"] Surat Thani vilâyetinde gezilecek ve görülecek yerler sadece Koh Samui Adası'nda sınırlı değildir, çevresinde de birçok doğal güzellik bulunmaktadır.[/caption]

Koh Samui Adası'nın Çevresi

Surat Thani vilâyetinde gezilecek ve görülecek yerler sadece Koh Samui Adası'nda sınırlı değildir, çevresinde de birçok doğal güzellik bulunmaktadır. Bunlardan birkaçı aşağıdadır.

Koh Tao

Kaplumbağa Adası anlamına gelen Koh Tao Samui'nin içinde değil, Samui'ye ellibeş kilometre mesafede bulunan Tayland'ın ilgi çeken tüplü dalış bölgelerindendir. Yüzölçümü yirmibir kilometrekare olan ve 1980 yılında keşfedildikten sonra oldukça meşhurlaşan dik tepeli bu ada adını sonuna kadar hak eder.

Koh Tao'nun çevresi Tayland'ın berrak denizi ve mükemmel beyaz kumlu plajlarıyla çevrilidir. Başta adı üstünde kaplumbağalar ve canlı mercan resifleri olmak üzere heyecan verici birçok canlıya ev sahipliği yapmaktadır.

Tropik ada hayatını deneyimlemek ve kargaşadan biraz da olsa uzaklaşmak isterseniz ister düşük ücretli bungalovları ve hostelleri isterseniz de lüks hotelleriyle konaklama imkânı da bulunan kaplumbağa görünümlü ada Koh Tao'yu ziyaret edebilirsiniz.

[caption id="attachment_141871" align="aligncenter" width="1024"] Ang Thong aslında Tayland Körfezinde kırkiki adadan oluşan tertemiz bir takımadanın adıdır. Kireçtaşı dağları, büyük ormanlar, beyaz kumlu plajlar, çağlayanlar, göller, tertemiz denizler ve keşfedilmeyi bekleyen gizli koylar barındıran muhteşem bir bölgedir.[/caption]

Ang Thong Ulusal Deniz Parkı

Ang Thong aslında Tayland Körfezinde kırk iki adadan oluşan tertemiz bir takımadanın adıdır. Kireçtaşı dağları, büyük ormanlar, beyaz kumlu plajlar, çağlayanlar, göller, tertemiz denizler ve keşfedilmeyi bekleyen gizli koylar barındıran muhteşem bir bölgedir. Birçok egzotik yaban hayatına ve deniz canlılarına mutlak suretle rastlayacağınız alanda şnorkelle yüzebilir doğada uzun uzun yürüyebilir kanoya binebilir ve masmavi denizde dalabilirsiniz.

Koh Samui'ye yirmi sekiz kilometre uzaklıkta bulunan ve teknelerle ulaşılan bölgenin ziyaretçileri genellikle günübirlik gezilerden gelen turistlerden oluşur. Eğer bölgede gecelemek isterseniz Koh Wua Ta Lap'ta bulunan bungalovlar ve kamp çadırları iyi birer seçenektir. Acıktığınızda Ang Thong'un genel merkezinde şirin ve temiz bir restoran da mevcuttur.

Her ne kadar günden güne ziyaretçileri sürekli olarak artsa bile hâlâ kartpostallık görüntüleri aratmayan tropikal bir cennettir burası.

[caption id="attachment_141886" align="aligncenter" width="1024"] Koh Samui bize göre oldukça mütevazi bir toplu ulaşıma sahiptir. Adada her ne kadar resmi bir otobüs şebekesi olmasa bile adına "Songthaew" denilen kamyondan bozma küçük kasalı ve arkadaki kasada karşılıklı iki peyke bulunan araçlar otobüslerin gördüğü işi görmektedir.[/caption]

Koh Samui Şehir İçi Ulaşım

Koh Samui bize göre oldukça mütevazi bir toplu ulaşıma sahiptir. Adada her ne kadar resmi bir otobüs şebekesi olmasa bile adına "Songthaew" denilen kamyondan bozma küçük kasalı ve arkadaki kasada karşılıklı iki peyke bulunan araçlar otobüslerin gördüğü işi görmektedir.

Koh Samui topu topu yirmibeş kilometrelik genişliğe sahip olduğu için seyahâtleriniz de kısa zamanlı olacaktır. Bu araçların bağlı olduğu belli güzergâhlar vardır ve güzergâhları araçların ön taraflarında İngilizce olarak yazılıdır, ancak güzergâh boyunca resmi birer durakları olmadığından istediğiniz yerde zili çalıp inebilir veya bayrak atıp binebilirsiniz.

Adadaki en ucuz ulaşım yöntemi olan bu araçların güzergâhları fazla karmaşık değildir, ücreti de yaklaşık Elli Tayland Bahtı'ndan başlar, yani bizim paramızla On Türk Lirası yapar, mesafe uzadıkça ücreti yükselebilir. Akşam saatlerinde ise bu araçlar dolmuş usulünden çıkarak özel taksi olarak hizmet verirler, bu sayede yolculuğunuzun güzergâhını siz çizebilirsiniz.

Koh Samui'de ulaşımın bir başka yöntemi ise araç kiralamaktır. Günlüğü 80 Tayland Bahtından (15 TL) bir bisiklet, 300 Tayland Bahtından (60 TL) bir motorsiklet, veya modeline göre 800 Tayland Bahtından (160 TL) başlayıp 2000 Tayland Bahtına (385 TL) kadar ücreti olan otomobillerden kiralayabilirsiniz. Benzinin litresi ise ortalama olarak 30 Tayland Bahtı'dır yani bizim paramızla 6 TL yapar.

Tayland'da araç trafiği aynen İngiltere gibi soldan işler, motorsikletlerin ise her hâl-ü kârda geçiş üstünlüğü vardır. Yolda karşıdan karşıya geçerken önce sağa sonra sola bakmanız araçların arasında ezilmenizi önleyecektir. Trafikte olağan dışı bir vaziyet yoksa korna çalmak hoş karşılanmadığı için neredeyse hiç kimse korna çalmaz.

- OKU HABER, Gezi bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/3441159/tayland-koh-samui-adasinin-15-muhtesem-mekani