Spor Sakatlıkları Sebepleri Nelerdir?

Spor günümüzün stresli dünyasının yükünü hafifleten en önemli aktivitelerden biridir. Sporseverlerin kabusu olan konu ise spor sakatlıkları ve sonrasında spordan uzak kalmaktır. Spor sakatlıkları nedenleri, spor sakatlıkları korunma yolları ve spor sakatlıklarında ilk yardım konularında bilgi sahibi olmanız spor hayatınızın kesintisiz devam etmesini sağlayacak önemli bir konudur. Gelin bu konulara birlikte göz atalım.

[caption id="attachment_147003" align="aligncenter" width="1170"] Spor sakatlık nedenleri nelerdir?[/caption]

Spor Sakatlıkları Nedenleri Nelerdir?

Yetersiz Isınma

Spor sakatlıkları arasında en sık rastlananlardandır. İdmana ısınmadan başlamanız özellikle uzun süreli kas ve bağ sakatlanmalarına yol açabilir.

[caption id="attachment_147005" align="aligncenter" width="1689"] Spor sakatlıkları neden olur?[/caption]

Az Dinlenme

Bir sonraki idmana kadar yeterli dinlenmemeniz sakatlanma riskinizi artırır. Bu nedenle iki antrenman arasında yeterli enerjiyi vücudunuza sağlamalısınız.

Yetersiz ve Hatalı Besleme

Spor yaparken ciddi miktar da enerji kaybedersiniz. Eğer bu enerjiyi yerine koyamazsanız sakatlanma ihtimaliniz de artar. İdmanlarınız ile doğru orantılı olarak karbonhidrat ve proteini yeterli miktarda almalısınız.

[caption id="attachment_147006" align="aligncenter" width="1226"] Spor sakatlıkları nedenleri nelerdir?[/caption]

Aşırı Yüklenme

Fazla ağırlık kullanımı ve programsız bir şekilde vücuda yüklenmek en sık rastlanan spor sakatlık nedenleri arasındadır. İdmanın şiddeti doğru ayarlamak ve gideren artan şekilde artırmak gerekir.

Yanlış Giysi Seçimi

Özellikle hatalı spor ayakkabı seçimi ciddi spor sakatlarına neden olur. Spor yaparken doğru ayakkabı ve giysi seçimi sanılandan çok daha önemlidir.

[caption id="attachment_147004" align="aligncenter" width="1500"] Spor sakatlıkları korunma yolları nelerdir?[/caption]

Spor Sakatlıkları ve İlk Yardım Konusunun Önemi

Spor sakatlıkları ve ilk yardım konusunda bilgi sahibi olunması sakatlık anında doğru müdahale etmenize imkan verir. Doğru müdahale sakatlığın iyileşme süresini kısaltır ve sakatlığın derecesinin artmasına engel olur. Uygulamanız gereken ilk yardım kuralları şunlardır;

[caption id="attachment_147007" align="aligncenter" width="2000"] Spor sakatlıkları ve ilkyardım[/caption]

Spor Sakatlıkları Korunma Yolları Nelerdir?

- OKU HABER, Sağlık bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/3441236/spor-sakatliklari-sebepleri-nelerdir