İstanbul Valisi Açıkladı: Ruam Hastalığı Nedeniyle Adalarda Faytonlar 3 Aylığına Kaldırıldı

İstanbul Valisi Yerlikaya'dan Ruam Açıklaması

İSTANBUL Valisi Ali Yerlikaya, "Ruam hastalığı bulaşıcı bir hastalıktır. Bu nedenle insanların, hayvanların ve çevre sağlığının bu tehdite karşı Adalar ilçesinde gerekli önlemler alındı" dedi.

Vali Ali Yerlikaya'nın,  Olağanüstü Toplantı'ya çağırdığı İl Mahalli Çevre Kurulunda alınan kararlar ile ilgili bir açıklama yaptı.


İlginizi Çekebilir: Ruam Hastalığı Nedir ?


Vali Yerlikaya Yaptığı Açıklama

"Adalar İlçesinde, 2019 yılı Sonbahar Ruam sağlık taramasına tabi tutulan atların 81'inde Ruam hastalığı tespit edilmiş ve bu atlar itlaf edilmiştir.  Ruam, bulaşıcı karakterli bir hastalık olduğundan; insan, hayvan ve çevre sağlığına yönelik muhtemel tehditlerin önlenmesi için ilçemizde gerekli bütün tedbirler alınmıştır.  Hepimizi derinden üzen bu durumun, olumsuz etkilerinin sona erdirilmesi için, talimatım üzerine Mahalli Çevre Kurulu Alt Komisyonu, dün Adalar ilçemizde toplanarak incelemelerde bulundu.  Alt Komisyonun dün aldığı tavsiye kararları, olağanüstü toplantıya çağırdığım İl Mahalli Çevre Kurulunda görüşülerek biraz önce nihai karara bağlandı"

FAYTONLARA AT KOŞULMASINI 3 AY DURDURULRDU

Vali Yerlikaya İl Mahalli Çevre Kurulu'nda alınan kararları ise şöyle açıkladı

Vali Yerlikaya İl Mahalli Çevre Kurulu'nda alınan kararları ise şöyle açıkladı

Hayvan Hakları Evrensel Bildirisinde;

-Bütün hayvanların insanca gözetilme, bakılma ve korunma hakları vardır.

-Bütün çalışan hayvanlar; iş süresi ve yoğunluğunun sınırlandırılması ve güçlerini artırıcı bir beslenme ve dinlenme hakkına sahiptir.

Bugün; İl Mahalli Çevre Kurulunda bu kararları alırken, tek bir niyetimiz var: O da; Adalardaki hiçbir hayvanın, kötü koşullarda yaşamasını ve itlaf edilmesini artık kesinlikle istemiyoruz."

Semih ÇALIŞKAN - İSTANBUL DHA

- OKU HABER, Güncel bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/3441302/istanbul-valisi-acikladi-ruam-hastaligi-nedeniyle-adalarda-faytonlar-3-ayligina-kaldirildi