Güneş Panelli Hibrit Araba: Prius PHV 2019

Güneş Panelli Hibrit Araba, 2019 yılı Temmuz ayında Toyota tarafından üretilen, doğa dostu bir araçtır. İlerleyen günlerde test sürüşleri yapılacak olan aracın üst paneli tamamen güneş paneli ile kaplanmış durumdadır. Aracın çalışması için sadece elektrik enerjisi gerekli olup; aldığı tam kapasite elektrik ile 56.3 kilometreye kadar yol yapılabilmektedir.

Yolda Da Enerji Depoluyor

Toyota tarafından üretilen Prius PHV hibrit araç, hem park halinde iken hem de hareketli iken enerji depolama özelliğine sahiptir. Bunu yapabilmesi için ise aracın üst kısmına 0.03 mm kalınlığında bir kaplama içerisinde Sharp firması üretiminden alınan güneş gözeleri bulunduruluyor.

Prius PHV Elektrikli Araç

Daha önce yine Toyota tarafından üretilen Prius PHV elektrikli araç ile yalnızca 6.1 km mesafe alınabilirken Prius Güneş Panelli Hibrit Araba ile 56.3 km uzaklığa kadar kesintisiz yol alınabilmektedir. Elektrikli aracın enerji depolaması için aracın çalışmaz yani park halinde olması gerekirken; Güneş Panelli Hibrit Araba ile enerji depolamak için durmak gerekmez. Bu da alınacak yolu daha fazla hale getirir.

Bakınız:  ÇİN’İN 5500 DOLARLIK ELEKTRİKLİ SPOR ARABASI

- OKU HABER, Otomobil Dünyası bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/3441305/gunes-panelli-hibrit-araba-prius-phv-2019