Butik Pasta Nedir? Pratik Butik Pasta Tarifi

Butik pasta keki itibariyle özel bir hamura sahiptir ve görsel olarak istenilen her renk şeker hamuruyla süslenen özel bir yaş pasta çeşididir. Butik pastaların kekleri şeker hamurunun çökmemesi için, yaş pastaların keklerine göre biraz daha serttir. Bu pasta türünün yapımı kimine göre meşakkatli olsa da el becerisine güvenenler için oldukça kolaydır.

Pasta Yapmak Tam Bir Sanat İşidir Ve Yapansa Bir Sanatçıdır Her yemekte, börekte, çörekte ve pastada olduğu gibi butik pasta yapımında da gramajlar çok önemlidir. Gramajlar kadar kullanılan malzemelerdeki kalite ve hatta kekin çırpılma yönü dahi birer önem teşkil eder. Tabi butik pasta tasarımı içinde hassasiyet ve hayal gücünüz gereklidir. Süslemek ilk etapta kolay olmayabilir, bunun için elinize bir miktar şeker hamurunu alarak ve kalıplar kullanarak kendi hayalleriniz doğrultusunda çaba göstermenizi tavsiye ederiz. Şunu hiçbir zaman unutmamalısınız ki; “Pasta yapmak tam bir sanat işidir ve yapansa bir sanatçıdır.”. Pastacılar yaptıkları her pasta ile yeni bir sanat eseri oluştururlar.

En Basit Tarifle Butik Pasta Nasıl Yapılır?

Lezzetli bir pasta yapmak istiyorsanız, malzemeden kaçmamalısınız ve önceden de belirttiğimiz gibi kaliteye önem vermelisiniz. Burada vereceğimiz tarifin usta bir butik pastacının özel tarifi olduğunu belirtelim ve bu muzlu, çilekli ve fındıklı butik pastanın yapımına geçelim:

Butik pasta keki için kullanılan malzemeler:

Butik pasta tarifi için aşağıda belirtilen malzemeler 18 ya da 22 santimlik pasta çemberi veya kalıbı için uygundur.

⦁ 4 adet yumurta,

⦁ 1/3 çay bardağı muzlu meyve suyu,

⦁ 120 gram toz şeker, ⦁ 105 gram un,

⦁ Yarım paket kabartma tozu,

⦁ 1 paket vanilya

Butik Pasta Keki Tarifi

Butik pasta tarifinde kullanılan kekini yapmadan önce fırınınızı 175 dereceye önceden ısıtın. Sonra yumurta beyazlarını ve sarılarını ayrı ayrı kaplara ayırın. 60 gram şeker ile yumurtanın beyazlarını mikser yardımıyla hep aynı yönde olmak kaydıyla iyice çırpın. Diğer tarafta yine 60 gram şeker ile yumurta sarılarını yine aynı yönde olacak şekilde çırpın ve içerisine muzlu meyve suyunu ilave ederek karıştırın. Unu bir kapta elekten geçirin ve yavaş yavaş bu undan yumurta sarısına ekleyin. Son olarak yumurta beyazlarını da bu karışıma ilave ederek bir spatula ile iyice yedirin. 22 santimlik pasta kalıbınızın içerisine yağlı kâğıt yerleştirin ve içerisine hazırladığınız malzemeyi dökün. Kekinizi 30 veya 40 dakika kadar önceden ısıttığınız fırında pişirin ve piştikten sonra kekinizi soğumaya bırakın.

Pasta kreması ve içi için malzemeler:

⦁ 500 gram krema, ⦁ 1 paket krem şanti, ⦁ 1,5 yemek kaşığı pudra şekeri, ⦁ 2 – 3 adet dilimlenmiş muz, ⦁ Yarım kilo dilimlenmiş çilek, ⦁ Yarım çay bardağı muz şurubu, ⦁ 150 gram kırılmış fındık

Butik Pasta Tarifinde Süsleme Nasıl Yapılır?

Süslemek için malzemeler:

Burada hayalinizdeki pasta tasarımının ne olduğunu bilemediğimiz için miktar ve ölçü veremiyoruz. Fakat takriben yarım kilo ile bir kilo arasında şeker hamuru kullanarak pastanızı süsleyebilirsiniz. ⦁ İstediğiniz renkte şeker hamurları, ⦁ Yenilebilir dekoratif süsler, ⦁ Açmak için nişasta, ⦁ Yapmak istediğiniz pastada kullanmak üzere pasta dekor seti veya şekillendiriciler.

- OKU HABER, Yaşam bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/3441310/butik-pasta-nedir-pratik-butik-pasta-tarifi