Gelişim Geriliği Hakkında Sorulan 3 Soruyu Cevaplıyoruz

Gelişim geriliği veya büyüme geriliği, genellikle çocuklarda yaş ilerledikçe fark edilmeye başlanan ve günümüzde yaygın olarak görülen bir hastalıktır. Genetik ve çevresel koşulların sebep olduğu bu hastalık; hastanın fiziksel, zihinsel ve ruhsal gelişiminin yaşıtlarından geri olmasına neden olur.

Ebeveynlerin sıklıkla cevap aradığı “gelişim geriliği nasıl anlaşılır, gelişim geriliği düzelir mi, bebeğin gelişim geriliği nasıl anlaşılır” gibi sorulara bugün sizler için cevaplar aradık.

Gelişim Geriliği Nasıl Anlaşılır?

Gelişim geriliği nasıl anlaşılır sorusunun cevabı hastanın yaşına göre de değişen bir unsurdur. Çocuklarda gelişim geriliği, genel olarak gözle fark edilebilen semptomlara sahiptir. İlerleyen yaşlarda kendini göstermeye başlayan bu hastalık ebeveynleri de oldukça endişelendirmektedir. Fakat çoğu zaman ebeveynler bu durumu kabullenmez ve geçiştirirler.

Yaş ilerledikçe kendini göstermeye başlayan  belirtiler; çocuğun bazı özelliklerinin yaşıtlarına kıyasla geride olması, iletişim ve fiziksel yeterlilikte eksiklik yaşaması şeklinde kabaca özetlenebilir. Yaygın görülen gelişim geriliği belirtileri şu şekildedir:

Gelişim Geriliği Düzelir mi?

Gelişim geriliği düzelir mi sorusunun cevabı teşhisin zamanına ve uygulanan tedavinin doğruluğuna bağlıdır. Hastalık teşhis edildikten sonra tedavisi doğru yöntemlerle uygulanırsa hatırı sayılır boyutlarda azaltılabilir ve çocuğun yaşıtlarıyla benzer koşullarda yaşam sürmesi sağlanabilir.

Bu durumda ebeveynlere büyük görevler düşmektedir. Çocuklarına daha çok zaman ayırıp onlarla beraber çeşitli aktiviteler yapmak, çocuğun hem zihinsel hem de duygusal yönden gelişmesini ve hayata daha iyi hazırlanmasını sağlar.

Her hastalıkta olduğu gibi gelişim geriliğinde de erken teşhis çok önemli bir rol oynamaktadır. Eğer çocuğunuz için gelişim geriliği tedavisi süreci doğru bir şekilde sürdürülürse  hastalığın oldukça gerileyebildiği kanıtlanmış bir durumdur.

Bebeklerde Gelişim Geriliği Nasıl Anlaşılır?

Bebeklerde gelişim geriliği nasıl anlaşılır sorusu da kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Doğumdan sonraki ilk üç yılda insan beyni çok hızlı gelişim gösterir. Bunun için bebeklikte yapılacak erken tedavi programı daha hızlı ve etkili olur. Bebeklerde erken teşhis için gözlemleyebileceğiniz bazı durumlar şu şekildedir:

Bebeklerde doktor muayenesiyle hastalığın kontrolü yapılması hastalık ilerlemeden önüne geçmek için önemlidir. Bebeklerde ve çocuklarda sık rastlanabilen bir diğer rahatsızlık olan dikkat eksikliği için yazımıza göz atabilirsiniz.

- OKU HABER, Sağlık bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/3441328/gelisim-geriligi-hakkinda-sorulan-3-soruyu-cevapliyoruz