İnternetten Cep Telefonu Alınır Mı?

Günümüzde, birçok kişi internetten alışveriş yapsa da yine bir o kadar kişi de internetten alışveriş yapmaya çekimser kalmaktadır. Ancak, internetten alışveriş yapmak aslında sanılanın aksine çekinilecek bir durum değildir. Hatta çoğu zaman büyük avantajlar bile sağlamaktadır.

 

Yine de internetten alışveriş yapanların bile çekimser kaldığı bir durum vardır ki o da cep telefonu alışverişidir. Çok fazla kişi, teknolojik cihaz alırken ürünü mağazadan almayı tercih etmektedir. Bu kişilere; ürüne dokunmak, anında teslim almak daha güvenilir gelmektedir. Çünkü cep telefonu gibi teknolojik cihazların fiyatları yüksek olduğu için kişiler kendilerini internet ortamında riske atmak istememektedirler.

 

Peki, internetten cep telefonu almak riskli midir? İnternetten cep telefonu alınır mı? Elbette, alınır. Dikkatli olunduğu taktirde internetten kitap almak ile cep telefonu almak arasında pek bir risk farkı yoktur. Peki, cep telefonu alırken nelere dikkat etmeliyiz?

Bakınız2019 Yılı En İyi Akıllı Telefonları

Ucuza Kaçmayın

İnternetten alışveriş yapmak için en geçerli sebeplerden biri de daha önce bahsettiğimiz gibi fiyatların daha uygun olmasıdır. Ancak yine de her ürünün belirli bir fiyat aralığı olduğunu unutmamalısınız. Örneğin, mağazada beş bin Türk lirası olan bir ürünü internetten, eğer ikinci el değilse, iki bin liraya almanız pek mümkün değildir. Eğer sitede çok büyük bir kampanya yoksa veya indirim kodu vs. kazanmadıysanız, ki onlarda bile cep telefonlarında bu kadar büyük bir indirim olması çok düşük bir ihtimaldir, bu kadar büyük bir fiyat farkında şüphe duymalısınız. Bu gibi durumlarda çok iyi araştırma yaparak karar vermelisiniz.

 

Alışveriş Yapılan Site

İnternetten cep telefonu almak istiyorsanız dikkat etmeniz gereken ilk şey; alışveriş yaptığınız site olmalıdır. Sitenizin güvenilirliği çok önemlidir. Bu sebeple genellikle, mağazaların kendi sitelerini tercih etmek daha güvenli olabilir. Örneğin, Teknosa ve Vatan Bilgisayar somut bir şekilde mağazası olan mağazalardır. Sadece sanalla sınırlı değildir. Bu sebeple buralardan alışveriş yapmak güvenli olabilmektedir.

Bu mağazalar haricinde de internette herkes tarafından bilinen büyük alışveriş siteleri mevcuttur. Bu sitelerde aynı ürünü satan birbirinden farklı satıcılar vardır. Yine bu sitelerden de satıcıları inceleyerek alışveriş yapabilirsiniz. Çünkü, her satıcının sunduğu üründeki garanti (Türkiye garantili veya Apple garantili gibi) gibi bazı kalemlerde farklılık olabilmektedir.

 

Yorumları Okuyun

Alışveriş yaptığınız sitedeki ürüne yapılan yorumları mutlaka okuyun. ‘Beklediğim gibi gelmedi.’ Tarzı bir yorum ile karşılaşırsanız iki defa düşünmeye başlamalısınız. Ancak yine de tüm yorumları dikkatli bir şekilde okumaya özen gösterin. Aynı şekilde internette, alışveriş yapacağınız site hakkındaki yorumları da okuyarak fikir sahibi olabilirsiniz.

 

Garanti Süresi/İade Süreçleri

Web üzerinden cep telefonu alırken ürünün garanti süresine mutlaka dikkat edin. Ayrıca, ürünü hangi şartlar altında iade edip edemeyeceğinize de dikkat etmelisiniz. Satın aldığınız site iade kabul ediyor mu? Ediyorsa hangi şartlarda? Örneğin, hasar görmüş üründe iade mevcut mu? Veya iade süreci kaç gün? Bu gibi soruların yanıtlarına mutlaka dikkat edin.

BAKINIZ: İngilizce Öğrenirken Çizgi Film İzlemek

- OKU HABER, Güncel bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/3441373/internetten-cep-telefonu-alinir-mi