Enerjinizi Yükseltecek 10 Besin

Enerjinizi Yükseltecek 10 Besin 

Gerek çalışma tempomuz içerisinde gerek gündelik hayatımızda bizi zinde tutan besinleri tüketmeye ihtiyacımız vardır. Enerji düşüklüğümüz uykusuzluk, yetersiz beslenme, çeşitli hastalıklar veya psikolojik olarak meydana çıkabilir. Bu noktada vücudumuzu canlı tutmalı ve enerji veren besinler tüketmeliyiz.

Yulaf

Yulaf içerisinde bulunan lifler sayesinde enerji veren birincil besin içeriği kategorisinde yer alır. Sabahları süt veya yoğurt ile karıştırarak tüketeceğiniz yulaf sizi gün boyu zinde tutmaya yardımcı olur.

[caption id="attachment_143330" align="aligncenter" width="1100"] Enerjinizi yükseltecek besinler: Yulaf[/caption]

Ceviz

Ceviz, kuruyemiş ailesinin en besleyici ve en sağlıklı üyesidir diyebiliriz. İçerisinde bulunan B6 ve E vitaminleri sayesinde sinir sistemi üzerinde oldukça etkilidir. Günlük olarak 3-4 adet ceviz tüketen kişilerin gün boyu zihninin açık olduğu ve stresle iyi başa çıkabildikleri gözlemlenmiştir.

[caption id="attachment_143346" align="aligncenter" width="1100"] Enerji veren yiyecekler: Ceviz[/caption]

Yumurta

Protein açısından zengin olan yumurta uzun süre de tok tutma özelliğinden dolayı da enerji veren yiyeceklerin başında gelir.

Yeşil çay

Günlük hayatımızdaki yoğun temponun içinde zinde hissetmek için fazlaca kahve tüketiriz, bunun yerine hem daha sağlıklı hem yüksek miktarda kafein içeren yeşil çayı tercih edebilirsiniz.

Fındık

Günlük tüketeceğiniz bir avuç fındık vücudun enerji metabolizmasını hızlandırır.

Kuru kayısı

Yüksek oranda lif içeren kuru kayısı zengin besin değeri ile gün boyu tok kalmanıza yardımcı olduğu gibi size enerji verir.

Yeşil sebzeler

Ispanak, pırasa, brokoli, tere ve Brüksel lahanası gibi sebzeler K ve C vitamini içerdiğinden beyninizin etkin çalışmasında rol oynar, enerjinizi üst seviyelere çıkarır.

[caption id="attachment_143338" align="aligncenter" width="1098"] Enerji veren besinler: Yeşil sebzeler[/caption]

Portakal

Özellikle kış aylarında yaşadığınız enerji düşüklüğünüz için sabahları bir bardak içeceğiniz portakal suyu C vitamin açısından oldukça zengin olduğu için enerjinizi yüksek tutar. Tabi portakalı sıkıp suyunu içmek yerine posası ile birlikte tüketmeniz sizin için daha yararlıdır.

[caption id="attachment_143334" align="aligncenter" width="1620"] Enerji veren besinler: Portakal[/caption]

Keçiboynuzu pekmezi

Keçiboynuzu pekmezi doğru oranda tüketildiğinde vücudun direncini arttırarak zinde kalmaya yardımcı olur.

Bitter çikolata

Zaman zaman hepimizin canı tatlı bir şeyler ister bu noktada tüketmeniz gereken doğru besin içerisindeki kakao oranı yüksek olan bitter çikolatadır. Kakaonun içerisinde yaptığınız işe odaklanmanızı sağlayan ve enerji veren besin maddeleri bulunur.

[caption id="attachment_143342" align="aligncenter" width="1200"] Enerjinizi Yükseltecek 10 Besin: Bitter çikolata[/caption]

Enerjinizi Yükseltecek 10 Besin dışında Takviye Edici Gıdalar Nelerdir? yazımızı da inceleyebilirsiniz.

- OKU HABER, Yaşam bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/3441414/enerjinizi-yukseltecek-10-besin