Gebelikte Hemoroid Tedavisi ve Önlemleri

Hamilelik nedeniyle vücutta kan hacminin artması, toplar damarlardaki kan basıncında da artışa neden olmaktadır. Önceden de var olan ya da hamilelikten dolayı oluşan basur, gebeliğin şikayetleri arasında yer alır. Bu yazımızda, Gebelikte Hemoroid Tedavisi ve Önlemleri konusundan bahsedeceğiz.

Gebelikte Hemoroid Nedir?

[caption id="attachment_189369" align="alignnone" width="640"] Gebelikte Hemoroid Nedir[/caption]

Gebelikten dolayı karın bölgesinde büyüme olduğundan dolayı alt kısımlarda bulunan toplar damarlarda daralma meydana gelir. Daralan toplar damarlarda kan dolaşımının yavaşlamasından dolayı kan basıncında artış olur. Toplar damarda oluşan kan basıncı, yüzeysel bölgelerde varisleşme meydana gelir.

Basur, makat içerisinde kalın bağırsağın son kısmındaki toplar damarda oluşur. Toplar damarda oluşan kıvrımlar, damarda daralmalara neden olduğu için, artan kan basınçları hemoroid keseciklerini oluşturur. Bu kesecikler de dışkılama esnasında yırtılarak dışkıda kan görülmesine neden olur. Bu durum genellikle kabızlık problemi yaşayan hamile kadınlarda sert olması nedeniyle kolayca çatlaklara neden olur.

Basur, hastalığa yakalanan hamile kadınlarda ilk belirti dışkılama esnasında pembemsi kan görmesiyle oluşur. Makat ağızda oluşan keseciklerdeki yırtık ya da çatlak nedeniyle her dışkılama esnasında kanam görülebilir.

Gebelikte Hemoroid Neden Sık Görülür?

[caption id="attachment_189370" align="alignnone" width="640"] Gebelikte Hemoroid Neden Sık Görülür[/caption]

Hamile kadınlarda hamileliğin etkileri nedeni ile kan hacminde artış meydana gelir. Yükselen kan oranı ve karın ve diz bölgesi arasındaki toplar damarlardaki daralma sonucu kan basıncında artış meydana gelir. Bu doğal bir nedendir ve hamile kadında olası bir durumdur.

Hamile kadınların çoğunda anüs bölgesinde ve bacaklarda bu nedenle varisler meydana gelebilir.

Gebelikte Hemoroid Belirtileri İçin Tedaviler Nelerdir?

[caption id="attachment_189371" align="alignnone" width="640"] Gebelikte Hemoroid Belirtileri İçin Tedaviler Nelerdir[/caption]

Gebelikte hemoroid belirtileri için iki tedavi yöntemi vardır. Cerrahi tedavi ile hemoroidlerin  kesilerek ya da lazer tedavisi yapılmasıdır. İkinci tedavi yöntemi ise hastalığın evresine göre krem, fitil tedavisi uygulanacağı gibi, ağızdan alınan uzun süreli hamileliğe zararlı etkisi bulunmayan tablet tedavisi uygulanmaktadır. Tedaviye yanıt alınamadığı takdirde tekrardan kontrole gidilmesi gerekir.

Hamilelik esnasında oluşan hemoroidler, gebelikten sonra kan basıncı ve dolaşımın normale dönmeye başlaması sebebiyle cerrahi yöntem genellikle tercih edilmemektedir.

Hemoroid Olmamak İçin Alınabilecek Önlemler Nelerdir?

[caption id="attachment_189372" align="alignnone" width="640"] Hemoroid Olmamak İçin Alınabilecek Önlemler Nelerdir[/caption]

Gebelik esnasında hemoroid olmamak için bahsettiğimiz önlemlere dikkat ederek siz de bu sorundan kolaylıkla kurtulabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Elektronik Sigaranın Hamilelik Üzerindeki Etkileri

- OKU HABER, Sağlık bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/3441462/gebelikte-hemoroid-tedavisi-ve-onlemleri